Intellektuaalse rocki tähed Ultra Jazzil

03. oktoober 2007

Ultra Jazzi kõige ebatavalisemad kontserdid toimuvad 25.-27. novembril Tallinnas, Tartus ja Viljandis.

Jazzkaare sügishooaja kõige ebatavalisemal kontserdil saavad kokku USA, inglise ja saksa rockitipud – Toyah Willcox, Bill Rieflin ja Chris Wong ansamblis The Humans ning Pat Mastelotto ja Markus Reuter duos Tuner. Esinetakse duo, trio ja kvintetina.

25. oktoobril Tallinnas Rock Cafes
26. oktoobril Tartu Jaani Kirikus
27. oktoobril Viljandi kultuurimajas

Mõte esineda Eestis tekkis tuntud inglise näitlejannal-rockitähel Toyah Willcoxil läinud aasta augustis. Legendaarne kitarrist Robert Fripp andis siis kontserte Eesti kirikutes ning teda saatnud abikaasa Toyah imetles Eestimaad ja vaimustus eesti publikust. Pat Mastelotto viibis Tallinnas 2005. aasta novembris, mil andis Rock Cafés vägeva kontserdi koos Kimmo Pohjoneni ja Trey Gunniga ehk ansambliga KTU. Eesti muusikute kutsel käis Markus Reuter sel suvel Eestis salvestamas-produtseerimas heliplaati. Seega kolm muusikut viiest on Eestiga juba tuttavad. Kogu see loominguline seltskond on tihedalt seotud ansambli King Crimson vaimsuse ja uueotsingutega. Nii ongi muusikutel lisaks oma põhikollektiividele tekkinud põnevad loomingulised kooslused, nende seas Tuner ja The Humans. The Humansi kontsert põhineb lauludel, mis väljendavad inimloomuse erinevaid tahke. Paralleele võib leida White Stripes’i, Lou Reed’i, Kate Bush’i, Peter Gabrieli või Captain Beefheart’i vokaalsete seiklustega. Tuneri muusika sünnib elektroonika, rocki ja töödeldud inimhääle kohtumisel. Põnev ja kohati ebamaine ning kindlasti uusi kuulamiskogemusi pakkuv.

THE HUMANS (UK-USA) ehk Toyah Willcox, Bill Rieflin ja Chris Wong
Toyah Willcox valiti 1982. aastal Briti Pop ja Rock auhindade jagamisel inglise parimaks naislauljaks. Armastatud näitleja, laulja, helilooja ning BBC saatejuhi professionaalse lavakarjääri algusest möödub tänavu 30 aastat. Toyah sai tuntuks rollidega filmides “Jubilee” (1977) ja “Quadrophenia” (1979), ta on mänginud koos Sir Lawrens Oliveriga filmis “The Ebony Tower”, järgnesid “Cabaret” jt. ekraaniteosed.
Tema lauljakarjäär algas hittidega “I Want To Be Free “ja “It’s A Mystery”. Toyah debüütplaaditidele “Victims Of The Riddle” ning “Sheep Farming In Barne” järgnesid “Love Is A Law”, “Minx”, “Desire”, CD “The Lady Of The Tiger”, “Sunday All Over The World”, “Kneeling”, “Ophelia Shadow”, “Take The Leap”, “Dreamchild” jt.
Tema draamanäitleja karjääri olulised teosed on William Shakespeare’i “Suveöö unenägu” ja J. M. Barrie “Peeter Paan”, mille eri lavastustes on ta mänginud korduvalt. Spetsiaalselt talle on kirjutatud Janis Joplini elul põhinev näidend “Cheap Thrills”. BBC arvukates saatesarjadest Toyah’i osalusel oli väga populaarne “The Magic & Mystery Show”. Toyah’i autobiograafia “Living Out Loud” ilmus aastal 2000. 2001. aastal pälvis ta University of Central England audoktori tiitli. 2002 valmis temast dokumentaalfilm. Selle erilise naise, Robert Frippi abikaasa, tegevus nii laval, stuudios kui ekraanil on jätkuvalt tihe ja mitmekülgne. The Humans projekt on talle uus ja põnev kogemus loomingulisel teel, näitlemise kõrval üks tõsine muusikaettevõtmine.

William “Bill” Rieflin – mitmekülgne ja hinnatud muusik – on tuntud ansamblitest R.E.M., Ministry, the Revolting Cocks, KMFDM, Pigface, Swans, Chris Cornell, Nine Inch Nails jt. Ta on üks sõltumatu plaadifirma First World Music asutajatest. Rieflinit tuntakse trummari, programmeerija, vokalisti ja klahvpillimängijana, ta on oodatud nii kontsertidel kui plaadistuudiotes.

Chris Wong – kitarrist, arranžeerija ja helilooja on töötanud artistidega nagu Phil Watts, Rox Clayton, Dave Patric, Dave Sinclar, Al Martino jpt. Muusikajuhi ja dirigendina on ta tegev olnud paljude muusikalide juures sh. “West Side Story”, “Helisev muusika” jt. Momendil on ta Toyah Willcoxi rockgrupi muusikajuht.

TUNER (USA-Saksamaa) ehk Pat Mastelotto ja Markus Reuter
Duo debüütalbum “Totem” ilmus 2005. aastal, CD “Pole” ilmus juunis 2007 ja valiti 50 maailma parima progressiivse rockiplaadi hulka.

Lee Patrick Mastelotto on rocktrummarina tuntud ansamblitest Mr. Mister, King Crimson, XTC jt. Tema stuudio- ja lavapartnerite hulka kuuluvad veel niisugused eripalgelised muusikud nagu Al Jarreau, Pointer Sisters, The Sugarcubes, Hall & Oates, The Rembrandts, Kimmo Pohjonen jt. Aastast 1994 on Mastelotto ansambli King Crimson liige. Ta on mitmete eriprojektide kokkukutsuja ning hinnatud sooloartist. Mastelotto on ansamblite TU ja KTU liige (koos Trey Gunn’iga ), MPTU (koos Phil Browniga) ning Tuneri ja Centrozooni liige (koos Markus Reuteriga). KTU esines Jazzkaare sügishooajal 2005. aastal Tallinnas.

Markus Reuter – kitarrist, produtsent, helilooja ja helidisainer – on salvestanud muusikute plaate paljudes maades. Tema lemmikinstrument on Warr-kitarr ehk puute-kitarr. Ta töötab ansamblitega Europa String Choir ja String Unit, muusikutega nagu Ian Boddy, Pat Mastelotto, Zoltan Lantos, Tony Lakatos, Tim Bowness, Fabio Trentini ja koos paljude teistega. Markus Reuter on salvestanud ka eesti muusikute plaate.

Kogu see seltskond suhtleb tihedalt Robert Frippi jt. King Crimsoni muusikutega ning see vaimne sfäär on mõju avaldanud ka nende loomingulistele aadetele.

Piletid hinnaga Tallinnas 350.-/250.- (õpilane, tudeng, pensionär), Tartus 300.-/200.- ja Viljandis 250.-/150.- müügil Piletilevis ja Piletimaailmas ning enne algust kohapeal.