Jaak Johanson: vaja oleks rohkem noori mängijaid

29. aprill 2005

Folkmuusik Jaak Johanson külastas üle pika aja suuremat kontserti, mis tekitas mõtteid nii esinejaga kui ka eesti muusikaga seoses.

Eesti folkumuusiku Jaak Johansoni jaoks oli Avishai Cohen Trio kontsert üle pika aja esimene omataoline, sest enda sõnul käib ta väga harva suurtel kontsertidel nii öelda suuri nimesid kuulamas.

Jaak Johansoni mõtteid vahendab Katrina Sokk Jazzkaare veebitoimetusest.

Sakala keskusesse tuli Johanson triot uudistama, sest sõber Ara Araljan peab bändist palju ning kinkis talle sünnipäevaks pileti.

“Selliseid muusikuid tahaks tegelikult kuulata akustiliselt ja maksimaalselt kümne meetri kauguselt,” ütles Johanson. Tema arvates muutub suures saalis distantsilt läbi võimu kuulates muusika liiga tehniliseks ja märgiliseks ning kontsert jääb kuulajale tegelikult kaugeks.

“Mind valdab igatsus akustilise otsemuusika järgi,” ütles folkmuusik, lisades, et puust pillidega mängides võiksid muusikud võimust võimaluse piires loobuda.

Lähiminevikus külastatud Taavo Remmeli kammersaalikontsert jättis talle tugevama mulje, sest puudus kontserdi eelnev ületähtustamine. “Eesti inimesed ei taipa omadest muusikutest hoolida, sest nad on meile liiga lähedal,” ütles Johanson.

“Ma mõistan, et maailmale on vaja kuulsusi, kuid paralleelselt võiks eksisteerida ja areneda ka sisekosmos,” tõi Johanson esile väikeste ja vähemtuntud muusikute tähtsuse. Tema sõnul on samas oluline, et väiksemaid kooslusi ei võrreldaks suurte maailmakuulsatega, vaid lastaks neil areneda omasoodu.

“Eestis võiks olla rohkem nooremaid mängijaid, kes julgeks riske võtta,” ütles Johanson ning tõi positiivseks näiteks endises Vanalinnastuudios teisipäeviti toimuvad jazziõhtupoolikud.

Tema sõnul oleks rohkem vaja kohti, kuhu inimesed ei läheks nime pärast või New Yorgi taset jahtima, vaid mõnusalt huvitavat inimmõõtmelist muusikat nautima. “Sellist, millele võib ainult kogemata sattuda,” arvas Johanson lisades, et mitteformaalses olekus peitubki muusika tõeline olemus.

“Kunst on tegelikult rahvale ja peaks olema kõigile kättesaadav,” ütles Johanson, kelle arvates muusika kaotab oma suurtes maastapides oma tõelise olemuse, kus igaühel peaks olema õigus pilli mängida.

Enda sõnul kuulaks ta nii öelda puhast muusikat kasvõi lastekontsertil, kus avaneks võimalus saavutada muusikute ja muusikaga parem kontakt.