Jan Garbarek Group

04. veebruar 2003

Ansambli tutvustus Jazzkaarelegi jõudvat tuuri korraldava kontsertagentuuri veebilehel

Norra saksofonist Jan Garbarek valdab harvaesinevat oskust luua helisid, mis nii ilmeksimatult just kõlavad «temalikena». Tema kontserdid ja plaadid vaimustavad oma unikaalsuse tõttu tõeliselt. Kes on kordki kuulnud seda vaikusest sündinud heli, mis tõuseb kõrgemale keskaegsete psalmide taevalikkusest, ei unusta seda iial.
Tema kaubamärk on kaugustesse ulatuvad helikompositsioonid. Kiidulaululaadsed mahedad, kuid samas tõsised helindid on kaunid kui loodus ise. Garbareki helimaastikud on ühtaegu nii lihtsad kui ka hämmastavalt keerukad. Aastakümnete pikkuse kogemuse tõttu Euroopa muusikamaailmas omaks ta justkui põhjatut repertuaari. Ta on üles astunud muusikutega maailma eri paigust ning orienteerub erinevate kultuuri sügavaimatel muusikaradadel . Tema esinemistes ei liitu need mõjud maailmamuusikastiilide erinevateks kogumiteks – otse vastupidi, kõik stiilid saavad läbinisti Garbarekile omasteks helideks.
Oma kontsertturneedel astub Garbarek üles koos ammuste muusikutest sõpradega. Taani päritolu löökpillimängija Marilyn Mazur oma trummide, gongide, kellade ja taldrikute maagilise kooslusega ketrab rütmide ümber imelise võrgu. Ta seisab ülekeeva mitmepalgelisuse ja naiseliku huumori eest ning oma atraktiivuses publiku pilkupüüdjana on ehe tunnistus energiast ja grupi tundlikust muusikalisest taustast. Saksamaalt pärit kontrabassist Eberhard Weber on laialt tuntud, spetsiaalselt tema jaoks ehitatud pillist kuuldub imekaunis intonatsioon. Weber on bassist, kes pole kunagi paindunud rütmi tähtsustamise all. Ta on omapärane stilist selle sõna parimas tähenduses. Samuti Saksamaal sündinud pianist Rainer Brüninghaus kannab endas klassikalise klaverimängu pärandit, mis ulatub klassikast dþässini. Täiuslike struktuuride ettenägematu tajuga laotab ta maha heliridade põhialused ning saadab need seejärel muusikalisele teekonnale. Ansambli koosmäng on muretu ja mänguline. Maagiliste hetkede ühistel otsinguteedel, mis jätavad jälje publiku mälusse, kannab neid üksteise pikaajaline tundmine edasi kinnisilmi.

Jan Garbarek – saksofon
Marilyn Mazur – löökpillid
Eberhard Weber – kontrabass
Rainer Brüninghaus – klahvpillid

«Taaskord imetlen ma Garbareki oskust ümber käia ühe muusikalise tooniga. Muusika on ehitatud tihedalt ümber meloodia – fraasid on teravad kui klaasiääred, eredad, puhtad ja viimse detailini veatud.»

…………………………. Frankfurter Allgemeinen Zeitung

«Utoopiline käsitlus lõpmatust hingetõmbest ja täiuslikult puhtast helist viivad Garbareki muusikat edasi, selles muusikas ei ole raskust ega higi, selles on pilvitu taeva ja puhta õhu tunnetust.»

………………………… Die Zeit