Jazz Ruuler III: Koop svingib endise hooga

03. märts 2008

14. märtsil toimub Rock Cafes kolmas kontsert sarjast JazzRuuler. Külla tuleb ansambel Koop Rootsist, keda soojendab Rootsis õppiva basskitarristi Marti Tärni bänd.

14. märtsil toimub Rock Cafes kolmas kontsert sarjast JazzRuuler. Külla tuleb ansambel Koop Rootsist, keda soojendab Rootsis õppiva basskitarristi Marti Tärni bänd.

Koop on kahtlemata Rootsi kaasaegse kergejazzi tuntuim ja tunnustatuim koosseis, mis hea muusika sõprade seas pikemat tutvustamist ei vaja, seda eelkõige tänu Koopi kolmele suurepärasele albumile, mis igaüks küll omamoodi, kuid siiski teineteist täiustades loovadki Koopi maailma.

Koopi muusikat on liigitatud kõikvõimalikesse žanritesse alates jazzist, lõpetades trip-hopiga. Tõde jääb kuskile vahepeale. Kindel on aga see, et käteosavus, millega kaks meest tuhandetest erinevatest muusikakatketest midagi uut, huvitavat ja energeetilist loovad, ei saa mitte kedagi külmaks jätta, veel vähem siis jätta müürilillena saalinurka konutama.

Päikseline energia, samas melanhoolne nostalgitsemine, mille Koop oma kuulajateni toimetab, on selleks lihtsalt liiga veenev. Koopi Skandinaavia turnee raames toimuva Tallinna live-etteasteks on duost saanud aga väike orkester, mis annab elektroonikale juurde elustava võnke.

Koop, mille moodustavad kaks “elektroonikut” Magnus Zingmark ja Oscar Simonsson, sai alguse 1995. aastal Uppsalas. Debüütalbumini jõuti paar aastat hiljem. Kui “Waltz for Koop” pälvis kriitikute tähelepanu oma uuendusliku helikeele poolest, siis järgmine album “Sons of Koop”, millele kaasati ka õrnad naisvokaalid, oli täielik müügihitt. Albumilt pärit singlist “Summer sun” kujunes sajandi alguspoolel vaieldamatu suvehümn, mis lükatakse sumedal suveõhtul plaadimängijasse veel tänasenigi.

Siis saabus pikaks ajaks vaikus. 2006. aastal ilmus duo kolmas kauamängiv “Koop Islands”. Üks uue albumi esimesi lavaesitlusi maailmas toimus aga just Muhu saarel, festivalil Juu Jääb 2006. aasta juulis, mil album ei olnud veel müügilettidele jõudnudki. Seetõttu on seekordsel Jazz Ruuleri üritusel eriliselt hea meel öelda: festival Juu Jääb esitleb: Koop!

Koopi soojendab “meie oma mees Rootsis” , Eesti üks lootustandvamaid noori basskitarriste Marti Tärn koos oma Rootsi kolleegidega. Grupil nimeks m.a.d.. Marti on lubanud, et nad suudavad anda Koopi kontserdile vääriika avalöögi.

Pileti hind eelmüügist 395 krooni, kohapeal 495 krooni

Vanusepiirang 18. a, uksed avatakse kell 20.