Jazzikuu 2008 toob Eestisse Avishai Coheni

19. november 2007

2008. aasta aprillis toimuvasse Jazzikuusse mahub Uno Naissoo loomingukonkurss, Avishai Coheni Eesti-külastus, konkursse jne. Loe lähemalt.

2008. aasta aprillis tähistatakse teist korda Jazzikuud, mis algab Uno Naissoo nimelise noorte heliloomingu konkursiga ning kulmineerub džässbassisti Avishai Coheni Eesti-külastusega Jazzkaare festivali ajal.

Jazzkaare Sõprade Ühingu ning Eesti Jazzliidu koostöös algatatud Jazzikuu idee on anda noortele üle Eesti võimalusi džässmuusikaga tutvumiseks. USAst alguse saanud traditsiooniga on liitunud üle 20 riigi, kes pööravad aprillis džässile tavalisest enam tähelepanu. Oluline on, et noortel oleks võimalik ise aktiivselt kaasa lüüa ning kogeda midagi uut. Noorte džässiavastajate kõrval on tähelepanu all ka meie professionaalsed džässmuusikud.

Jazzikuu algab väärikalt 23. Uno Naissoo nimelise noorte heliloomingu konkursiga, mida korraldab G. Otsa nimeline Muusikakool. Seekordne konkurss on eriline, sest tähistatakse Naissoo 80. sünniaastapäeva.

Jazzikuu Jazzisaadikuna viibib aprilli viimasel nädalal siin Iisraeli-USA bassist Avishai Cohen, keda on juba aastaid hinnatud noorema põlvkonna ning koguni 21. sajandi mõjukaimaks džässbassistiks maailmas. Cohenil on suurepärane võime siduda erinevaid muusikatraditsioone tervikuks, mis lummab isegi džässivõõrast publikut. Lisaks kontserdile annab Cohen workshopi, avaliku intervjuu ning kohtub fännidega.

Elioni, Jazzkaare ning Eesti Jazzliiduga antakse teistkordselt välja kaks Eesti suurimat džässipreemiat. Elioni džässipreemia pälvib džässmuusik, kes on paistnud silma erakordse aktiivsuse ja loomingulisusega. Noore Jazzitalendi preemia saab kuni 26aastane tubli muusik.

Muusikaüliõpilaste ning -õpetajate rõõmuks tuleb Tallinna maailmas hetkel kõige mõjukam ja intrigeerivam džässikriitik Stuart Nicholson. Briti muusikaajakirjanik ja õppejõud annab loengu „Kas džäss on surnud?“, mis põhineb tema poleemikat tekitanud raamatul „Is Jazz Dead? (or has it moved to a new address)“.

Koolinoorte ja õpetajate jaoks saab Jazzikuu ettevalmistus alguse juba detsembris, mil toimub Sally Stuudio ja Laseringi initsiatiivil džässiplakatite konkurss. Parimat tööd kasutatakse Jazzikuu 2008 sümboolikana. Möödunud aastal laekus konkursile üle 300 töö.

Džässmuusikute eestvedamisel toimuvad koolikontserdid vähemalt 15 üldhariduskoolis üle Eesti. Koolidel on aprilliks võimalik külla kutsuda ansambel, kes tutvustab õpilastele džässi põhistiile. Koolikontsertidel korraldatakse ka viktoriine ja jagatakse auhindu.

Tavalisest rohkem džässi kõlab ka Klassikaraadios ning ETVs. Oodata on põnevaid originaalsaateid ning palju uut muusikat.

Kui koolidel, huviringidel ja ettevõtetel tekib Jazzikuu tähistamise ideid, mida ollakse Jazzikuu raames valmis teostama, siis palume võtta ühendust Jazzikuu projektijuhiga e-kirja teel hiljemalt 2. jaanuariks. Jazzikuu 2008 lõplik sündmuste kava kinnitatakse 1. veebruaril.

Lisainformatsioon
Madli-Liis Parts
Jazzikuu 2008 projektijuht
madli@jazzkaar.ee