Jazziplaatide müük Ameerikas kasvas taas

14. jaanuar 2004

Mullused müügikokkuvõtted näitasid, et muusikaäri jätkuva kiratsemise taustal läheb jazzil hästi.

Ameerikas möödunud aasta plaadimüügi kokkuvõtteid tehes nentis muusikatööstus, et suur langus ei ole veel peatunud. Võrreldes aasta varasemaga müüdi mullu albumeid arvuliselt pea 8% vähem. Kokku osteti Ameerikas 635,8 miljonit heliplaati. CD müük kahanes umbes kaks protsenti võrreldes 2002. aastaga.
Edetabelite koostamiseks kauplustest otse elektroonilisel teel infot koguv firma Nielsen SoundScan teeb kokkuvõtteid ka küllaltki detailselt ja erinevate stiilide kaupa. Ülevaated aasta müügitulemustest avaldati üsna uue aasta alguses.
Jazzmuusika kohta on aasta jooksul kogutud numbrid sellised, et müüdi 23 060 000 jazziplaati, mis on 1,8 protsenti enam kui 2002. aastal, mil müüdi 22 642 000 jazziplaati. Kõigist müüdud plaatidest moodustas jazzmuusika osakaal 3,6%. Aastal 2002 oli jazzmuusika osakaal Ühendriikide muusikaturul 3,5%.
Kui tollal räägiti ülepaisutatud numbrist Norah Jonesi vaieldava kuuluvusega megaeduka plaadi paigutamise tõttu jazzi alla, siis eelmisel aastal oli põhjust rääkida samast fenomenist. Nimelt osteti Ameerikas üle viie miljoni Norah Jonesi albumi “Come Away With Me”. Aasta pingereas oli Jones Ameerikas selle tulemusega teine. Edukaim oli 6,5 miljonilise müüginumbriga räppar 50 Cent’i plaat Get Rich or Die Tryin’”.
Jazz, latiinomuusika ja alternatiivmuusika olid USA-s eelmisel aastal ainukesed muusikažanrid, kus läbimüük kasvas.
Klassikaplaatide müük kahanes mullu Ameerikas 12,4 protsenti.