Jazzispetsid kohtuvad jaanuaris New Yorgis aastakonverentsil

24. november 2006

Jaanuari alguses New Yorgis toimuvale Rahvusvahelise Jazzihariduse Assotsiatsiooni aastakonverentsile on registreerunud juba üle 8000 osaleja 45 riigist. Tegu on aasta olulisima sündmusega jazzihariduses ja -äris.

10.-13. jaanuarini koguneb New Yorki üle 8000 jazziõpetaja, muusiku, kultuurikorraldaja ja ajakirjaniku 45 riigist. Hiltoni ja Sheratoni hotellis, samuti jazziklubides üle linna peetakse 34. IAJE aastakonverentsi, mis on maailmas olulisim jazzharidusele ning jazzibisnisele keskenduv sündmus.

IAJE ehk Rahvusvahelise Jazzihariduse Assotsiatsiooni suursündmusel saab osa muusikamessist, tutvustatakse uusi tehnoloogiaid ja jazzi õpetamise metoodikaid, toimuvad õpitoad ja kontserdid, paneeldiskussioonid ja avalikud intervjuud, jagatakse auhindu.

Tegemisi jagub pea ööpäevaringselt – hommikul alustatakse messi, loengute ja õpitubadega ning õhtud lõpevad jämmide ja kontsertidega jazziklubides üle linna. Korraldajate sõnul esineb IAJE konverentsi raames üle 500 tuntud jazzmuusiku, samuti koolibände Prantsusmaalt, Taanist, Austraaliast, Suurbritanniast, Iisraelist, Kasahstanist ja Kanadast.

Sündmuste paljususes on valikuspekter lai ja õigete otsuste tegemine nõuab korralikku eeltööd. Samaaegselt toimub kümneid loenguid, õpitube ja kontserte. Osa võib saada Steps Ahead 30. juubeli kliinikust, kus bändi liikmed räägivad ansambli muusikalisest arengust läbi aastate. Samal ajal aga võivad kõrval auditooriumis tuliselt ja vaimukalt vaielda jazzi- ja sporditeemade üle Christian McBride ning Bob Blumenthal, järgmises ruumis aga arutleda Marcus Miller ning John Scofield jazzi tuleviku üle. Kes soovib uusi oskusi saada, võib osaleda näiteks veebiraadio õpitoas.

Temaatiliselt jagunevad õpitoad, loengud ja tutvustused järgnevalt: komponeerimine ja arranzheerimine, jazziajalugu, muusikabisnes ja management, improvisatsioon, pillimäng ja selle õpetus, vokaaljazz, rütmigrupid, jazziõpetus noortele, jazzimeedia, tehnoloogiad, elektroonika jne. Eraldi tähelepanu all on tänavu lapsed, kelle õpetajatele on mõeldud loengutsükkel „Connecting With Kids”.

Konverenstil esinevatest muusikutest on tänaseks välja kuulutatud teiste seas Avishai Cohen Continuo, Charles Tolliver Big Band, Charlie Haden and the Liberation Music Orchestra, David Liebman Group, George Robert Quartet with Phil Woods, Ingrid Jensen, Joey DeFrancesco Trio feat Ron Blake, John Hollenbeck Large Ensemble feat Theo Bleckmann and Gary Versace, John Patitucci Trio, Marcus Strickland “Twi-Life” Group, Matt Wilson’s Arts and Crafts; Miles Griffith and New Ting, Brian Blade, Clayton Brothers Quintet, The Dizzy Gillespie All-Star Big Band, Slide Hampton, The Randy Brecker/Bill Evans Soulbop Band, UMO Jazz Orchestra jne.

Tegemist pole üksnes Ameerika-keskse sündmusega. Tänavu on riikidest fookuses Prantsusmaa. 13. jaanuaril toimub Prantsuse jazzi õhtu, mida juhivad legendaarne Michel Legrand ning Prantsusmaa suursaadik USAs Jean David Levitte. Muusikutes on kohal prantslaste paremik Didier Lockwood, Sylvian Luc, Richard Galliano Trio jt Prantslaste esinemisi jagub ka teistele päevadele.

Traditsiooniline Noore Talendi auhind (The IJFO International Jazz Award for New Talent) läheb tänavu norra trompetistile Mathias Eickile. Möödunud aastal pärjati sama preemiaga norra saksofonisti Kjetil Moesterit. Rahvusvaheline Jazzifestivalide Organisatsioon (IJFO) organiseerib muusikule auhinnaks esindusliku tuuri Euroopa suurfestivalidel. Tunnustatakse ka tublisid õpetajaid ning jazzielu korraldajaid.

IAJE konverentsil osalemiseks tuleb tasuda osavõtumaks, mis tagab sissepääsu kõikidele IAJE raames toimuvatele sündmustele välja arvatud heategevuslik gala-õhtusöök.
Kuni 15. detsembrini on tasu 340 dollarit (4150 kr) ning hiljem 375 dollarit (4575 kr).

Konverentsil osalevate eestlaste muljeid vahendame teile jazzkaar.ee´s jaanuaris 2007.