Jazzkaar 2003 press/artiklid

06. aprill 2003

Mäss nagu DDRi viigipüksid (Sirp)
Käisin ükspäev Anne Ermi juures rääkimas ja siis ta Bereichi peale panigi. Erm oli ettevaatliku näoga, ütles, et pole asja ise veel korralikult kuulanud. Aga tal olla mulje, et need tüübid esinevad levist väljas süsteemis. Keegi raadiomaja fuajees nimetas Bereichi saksa muusikamässajateks.

Jazzkaar is one of the hallmarks of Estonian quality (Jazz News)
Jazzkaar venues sell out quickly and Jazzkaar has also achieved a good international reputation. Jazzkaar – what was once a weekend festival has now evolved into a series of concerts that take place all year round and ending every December with Christmas Jazz. 100 concerts a year, attended by more than 25,000 listeners – these are impressive statistics.

Snoob, populist ja võlur. Eri stiil, üks lust (Postimees)
Läänemaailma mustanahaliste üheks keskseks kunstiliigiks peetud jazz on ammuilma põnevalt hargnema hakanud, sulandudes siirdeid pidi nii klubimuusikasse, rocki kui ka etnosse.

Mad Sheer Khani on kaitsnud ema armastus (Sakala)
Neljapäeva õhtul astus Viljandi kultuurimaja laval üles veel üks maailmanimi, karismaatiline tippklassimuusik Mad Sheer Khan.

Rahvas ründab Jazzkaarele (Eesti Päevaleht)
Uskumatu, kust võeti rootslaste Koopi kontserdile need 1700 inimest, kes ummistasid ukseava ja saali nagu oleks tegu rock-kontserdiga? Ilmselt on “Pimedate ööde” filmifestivalil ja Jazzkaarel maagilist võimet panna liikvele rahvas, keda mainstreami lainetel ulpimas ei näe. 17 000 inimest kahe nädala jooksul.

Jazzkaar ulatus kõrgemale, säras kirkamalt (Postimees)
Jazzkaar on lõppenud. Selleks korraks muidugi. Järgmisel aastal tähistab festival 15. sünnipäeva. Raugemise märke pole, pigem ikka kõrgemale ja kaugemale, rohkem massidesse.

Kitarrikeelne lust ja rõõm (Postimees)
Kitarri on muusikas kujundina käsitletud mitut moodi. Klassikasse puutuvalt on räägitud näiteks naiselikult ümaratest kõlakasti vormidest ja rockikriitikud on sageli teinud osutusi fallosekujulisele kitarrikaelale.

MIHKEL RAUD: Jazzkaare ime (Eesti Päevaleht)
Kolumnist Mihkel Raud vaeb suurte ja väiksete, tähtedega ja tähtedeta, tubaste ja vabas õhus peetavate muusikafestivalide tulevikku Eestis.

Tomasz Stanko trompetipoeesia (Eesti Päevaleht)
Jazzkaar tundus tänavu stilistiliselt kirjum kui sageli varem. Kavas oli hulganisti etnot, jazziga tembitud klubibiiti ja palju muudki kuni Hortus Musicuse superlaenguga renessansstantsudeni trummiorkestri saatel.

Jan Garbarek, hingav jazzsaksofonist (Eesti Päevaleht)
Eile võlus Estonia kontserdisaalis ja laupäeva öösel Kaarli kirikus täismaja norra saksofonitäht Jan Garbarek, kelle pillimängu peetakse karge põhjamaise jazzi võrdkujuks ja parimaks näiteks.

Vastupäevakella ajukajad (Postimees)
New Yorgi isepäine trummivirtuoos Bobby Previte ja tema projekt Counterclockwise andsid Jazzkaarel oma turnee viimase kontserdi. Sellest hoolimata jagus neil särtsu küllaga, et esitada ilma pausideta äraspidiseid rütmimänge ehk vägagi keerukat muusikat.

Muutunud Jan Garbarek lendab helide kaosest kosmosesse (Postimees)
Valge puri altari ees jätab Kaarli kiriku paariks tunniks religioonita. Ainuma religioonita, sest Jan Garbarek Group manab võlvide alla jumalaid juurde. Jahutades ruumi. Ja ruune, mis nende eelmisest kontserdist veel alles, ning Kaarli kiriku niigi hõredat õhku.

Kesköine rütmiapteek Sakalas (Postimees)
Varsti kevad käes, mis te muretsete. Koop aga, Sakala keskuse fuajees esinenud hübriidjazzbänd, oli seni kõige kevadisem asi tänavu kevadel Eestis üldse. Ma kordan, et Koop on maailma parim nu-jazz grupp. Nüüd võisime näha, et ande taga on lihtsalt vaba tunnetus, lõtv ja lõbus voogamine.

Mustoneni pikk silm (Postimees)
Said Hortus Musicusel ja Andres Mustonenilgi ühel hetkel läbimängimata stiilid otsa. Renessanss, barokk, klassitsism… Aga selgus, et mis siis – teeme ise juurde.

Kutse tantsule (Eesti Päevaleht)
Albumiga “Waltz for Koop” nu-jazzi superstaariks kerkinud Uppsala duo kontsert oli tänavuse Jazzkaare mõjukaim show.

Vaikusest sündinud helid Jazzkaarel (Everyday.com)
Garbarek ja Stanko on ühe põlvkonna mehed, mõlemad ECM-i plaadifirma tuntud ja tunnustatud artistid ja koos mänginud näiteks Gary Peacocki plaadil Voice from the Past Paradigm.

We will jazz-rock you (Eesti Ekspress)
Tallinn Underground Ansamblid Phlox, BF, Luarvik Luarvik, Mesi. Jazzkaar, 17. aprill, Kanuti Gildi saal.

Jazzkaar esitleb Bobby Previte’i Counterclockwise (Postimees)
Jazzkaare esitleb Sakala suures saalis täna kell 21 toimuval kontserdil Counterclockwise’t – Vastupäeva, mis on kordumatu rütmirituaal viie jazzistaari osalusel.

Peter Fessler näitas vokaalvõimete tipptaset (Eesti Päevaleht)
Jazzkaare lauljatepäeva peaesineja oli Peter Fessleri – meie aja vokaalvirtuoos, kelle vaimukus ja isikupärane tehnika on lausa üli-inimlikud.

Koop toob suvepäikese (Eesti Päevaleht)
Täna on pidu kõigil moodsa jazzi sõpradel. Sakala kultuurikeskuses astub üles acid jazzi galaktikas tuntud ja tunnustatud Rootsi duo Koop. Bändi saadavad laulja Yukimi Nagano, vibrafonist Mattias Ståhl, bassimängija Martin Höper ja trummar Ola Botzhen.

Film, jazz ja mõistatuslik Komeda (Postimees)
Pimedate Ööde filmifestival ja Jazzkaar näitavad tänasest Sakala keskuses Poola väärtfilmide programmi «Oli kord jazz», mille seob tervikuks filmides kõlav muusika – selle autoriks on poola jazzi suurnimi Krzysztof Komeda.

Jazzkaar toob tippartisti (Sakala)
Neljapäeval kell 19 astub Jazzkaare festivalil Viljandi kultuurimaja lavale Mad Sheer Khan, et anda kontsert, millist ürituse korraldaja Aivar Trallmanni sõnul siin linnas varem pole kuuldud.

Weekend Guitar Trio saab kümme (Eesti Päevaleht)
Weekend Guitar Trio tähistab täna Jazzkaarel oma 10. sünnipäeva ja uue plaadi “Aim” ilmumist.

Knopkakontsert otsis kuulajat (Postimees)
Heliavangardism on kõva pähkel. Tema põhiline kannustaja on kiuslik soov sikutada või lükata laiemaks muusika tajumise piire ning selle nimel ei kohku niisuguse asjaga tegelevad muusikud tagasi ka kuulaja torkimisest.

Anu toob välismaised jazzikorüfeed Eestisse (Eesti Päevaleht)
Iga kevade tulekut tähistab Eestis juba pikka aega üks väga konkreetne muusikasündmus, ilma milleta teatud osa ühiskonnast enam olla ega end hästi tunda ei oskaks. Jutt käib Jazzkaare festivalist, mille üks peakorraldajatest, Anu Luik (25) väidab, et tema on meeskonnas kõige muusikakaugem inimene.

Köitvad hääled Jazzkaarel (Eesti Päevaleht)
Täna, “Vokaali & võimaluste” päeval esinevad Jazzkaarel kõrvuti meie noorte lauljate Liisi Koiksoni, Sofia Rubina, Sergei Solovjovi ja Ewert Sundjaga kaks staaÏikat artisti – Tatjana Bojeva Odessast ja Peter Fessler Saksamaalt.

Jazzkaarel asub üles Hortus Musicus (Postimees)
Keskaegset muusikat viljelev ansambel Hortus Musicus astub neljapäeval kell 18 Sakala suures saalis Jazzkaarel üles koos rahvusvahelise löökpillide ansambliga.

Põneva muusikaga Berliini trio (Eesti Päevaleht)
Täna kell 20 esineb Jazzkaarel Vanalinnastuudios Berliini trio Der Rote Bereich, mille kontsert on suunatud neile jazzisõpradele, kes otsivad erilisi elamusi, hindavad vaimuteritamist ja muusikalisi vallatusi.

Tartus algas Jazzkaar (Postimees)
Laupäeval andis pianist Sven Kullerkupp tänavuse Jazzkaare esimese Tartu-kontserdi, mängides linnamuuseumi saalis tunni aja jooksul peamiselt enda loomingut, kuhu ta põimis ka Elleri, Bachi ja Griegi motiive.

ANDRUS KIVIRÄHK: Anne Erm ja nõiutud kivi (Eesti Päevaleht)
Andrus Kivirähk ei usu, et nii imelist ja lummavat üritust nagu Jazzkaar on võimalik korraldada ilma nõiakunsti abita.

Jazzkaarel esineb Berliini trio Der Rote Bereich (Postimees)
Jazzkaare raames esineb esmaspäeval kell 20 Vanalinnastuudios trio Berliinist – Der Rote Bereich.

Volgasid, maasikaid, ämbreid ja panne jahtides (Eesti Ekspress)
Mele Pesti uurib, mis praegu Eesti taas haaranud festivali Jazzkaar ajaloos ootamatut ette on tulnud.

Jazzrock kohtub tantsuga (Eesti Päevaleht)
Täna kell 19.30 jõuab Tallinnas Kanuti Gildi saalis Jazzkaare raames publiku ette improvisatsiooniline tantsu- ja jazzrocki etendus ”Tallinn Underground”.

“Jazzkaare” muusikaline dessant kunsti hulka (Pärnu Postimees)
“Jazzkaare” raames toimub sel kevadel Pärnus kolm kontserti, neist esimene saab teoks laupäeval ja on osa üle-eestilisest kunsti ja muusika päevast, mil kuues näitusesaalis kõlab jazz-muusika.

Jazzkaare uhke algus (Eesti Päevaleht)
Üleeile alanud Jazzkaar on pikem kui kunagi varem ja kestab tänavu koguni 15 päeva. Peasüüdlane nii laiade ajaliste raamide kujunemises on pianist Brad Mehldau, kelle Tallinnas lõppenud Euroopa-tuur poleks hilisemat kuupäeva võimaldanud, kuid keda korraldajad kangekaelselt juba aastaid siia soovisid.

Brad Mehldau mängis kõik õigesse paika (Postimees)
Ameerika pianisti trio alustas tänavuse Jazzkaare muljetavaldavalt musikaalse ja kohati üsna keerulise kontserdiga.

REPLIIK: Kevad ja Jazzkaar (Eesti Päevaleht)
Õieti pidanuks Jazzkaar algama veidi hiljem. Aga tänu ameerika jazzpianistile Brad Mehldaule – väidetavalt praeguse jazziilma säravale pianistile, algab see nimelt täna, 12. aprillil.

Poolte valimise aeg (Arter)
Jazzi kaar Euroopa või Ameerikani, aga äkki veel kaugemale?

Uus, moodne, novaatorlik, mmm…mitte-jazz? (Arter)
Jazzkaar areneb pikuti, laiuti, idast läände jne, ja mis eriti oluline, stiililiselt on piiriks taevas, nagu ütlevad klassikud.

Brad Mehldau “süül” algab “Jazzkaar” tavatult vara (Sirp)
Tänavuse “Jazzkaare” peaesineja Brad Mehldau mängu kuulsin esmakordselt 1995. aastal New Yorgis JazzTimes Conventionil, kus paljud Ameerika plaadifirmad esitlesid oma artiste.

Klaver toob Jazzkaare (Eesti Päevaleht)
“Meil on hea soojendusesineja, kui me peale Brad Mehldaud peale läheme, oleme kõik kuumaks köetud,” sõnab jazzpianist Jürmo Eespere (28).

Festivali avaakordi lööb ameerika jazzpianist (Eesti Päevaleht)
Seekordne, neljateistkümnes ja 50 kontserti sisaldav Jazzkaar algab tavapärasest varem – juba täna.

Kuidas debiilsetest kuttidest said dünaamiline muusika ja kunstielu koondis (Eesti Ekspress)
AIVAR TÕNSO intervjueerib fenomeni MKDK taga seisvaid aktiviste Raul Kellerit ja Heikki Tikast.

Anne Ermi aprillihullus (Eesti Naine)
Anne Erm (59) on ilmselgelt hull. Tema tööhulluse ägedaimad puhangud vallanduvad Jazzkaare-kuul aprillis, mistõttu …

Jazzkaar läheb käima mõõdukas tempos (Postimees)
Pärast Brad Mehldau trio kontserti, mis avab laupäeval tänavuse festivali Jazzkaar, toimub õhtu teises pooles Klaverimaraton, kus üksteise järel tulevad lavale kirevat jazzikava pakkuma eesti pianistid.

Muusika jätkub seal, kus lõpeb sõna (Postimees)
Brad Mehldau hääl telefonis on äärmiselt enesekindel, kui ta parajasti Prantsusmaalt Shveitsi sõitvas bussis küsimustele vastab. Tema trio Euroopa-turnee lõpeb sel laupäeval Tallinnas, kus tema kontsert avab tänavuse Jazzkaare.

Tartlastele jagub kõigest kolm kontserti (Postimees)
Laupäeval algab Tallinnas 14. rahvusvaheline festival «Jazzkaar», mille enam kui 50 kontserdist ulatub viiendik teistesse Eesti linnadesse, kuid Tartusse vaid kolm.

Jazzkaare avab pianist Brad Mehldau (Postimees)
Kontsert Tallinnas on Mehldau kevadise Euroopa-turnee viimane, rääkis Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm. «Pianist esitab Jazzkaarel nii töötlusi jazzmuusika igihaljastest teemadest kui ka töötlusi pop- ja rocklauludest, samuti huvitavate arendustega klaveriimprovisatsioone,» rääkis Erm.

Georg Otsa laulud kõlavad Eestis ja Soomes (Eesti Päevaleht)
22. märtsil Endla teatris ja 25. märtsil Helsingis Savoy teatris kõlavad laulud Georg Otsa repertuaarist. Reedel tähistanuks Eesti kõigi aegade kuulsaim laulja oma 83. sünnipäeva.

Jazzkaar meelitab kirevusega (Eesti Päevaleht)
Uudsena on festivali kavas kontserdid näitusesaalides «Kunst ja muusika». 19. aprillil esinevad mainekad eesti jazzmuusikud tasuta Tallinna, Tartu ja Pärnu näitusesaalides.

Jazzkaar tuleb kirev ja kaalukas (Postimees)
Jazzkaar venib tänavu tavatult pikale, kahenädalasse perioodi, kuigi olulisemad sündmused leiavad aset taas nelja päeva jooksul Sakala keskuses. Kontserte on 47, pea pooled neist toimuvad väljaspool Tallinna. Neile lisandub kaheksa kontserti koolides, esmakordselt ka väljaspool pealinna.

Jazzkaare peaesinejad on Brad Mehldau, Jan Garbarek ja Richard Bona (Postimees)
Festivali avab kontserdiga 12. aprillil Sakala keskuses maailmamainega 32-aastane USA pianist Brad Mehldau. Samal kontserdil astub üles ka Eesti jazzpianistide eliit.

Põhjamaade jazzi täht Jan Garbarek tuleb Jazzkaarele (Eesti Päevaleht)
Tänavuse Jazzkaare peaesineja on mainekas norra saksofonist Jan Garbarek, kes koos oma ansambliga esineb 26. aprillil öökontserdil Tallinnas Kaarli kirikus ja päev hiljem Estonia kontserdisaalis.