Jazzkaar 2006 peaesineja on DIANNE REEVES (USA)

05. jaanuar 2006

DIANNE REEVES
“Strings Attached” feat.
Russell Malone & Romero Lubambo (USA)
27.aprillil kell 20.00
Estonia Kontserdisaal

DIANNE REEVES
“Strings Attached” feat.
Russell Malone & Romero Lubambo (USA)
27.aprillil kell 20.00
Estonia Kontserdisaal

Võrratu Dianne Reeves (s. 1956) on tänapäeva silmapaistavaimaid jazzvokaliste. Ta on pärjatud kolme Grammy’ga oma Blue Note’i firmamärgi all ilmunud heliplaatide In The Moment (2000), Calling (2001) ja A Little Moonlight (2003) eest. Ta on võitnud Ella Fitzgeraldi auhinna, jazziedetabelites tihti esinumber ja pälvinud rohkesti muud tunnustust.

Iga Dianne Reevesi kontsert on eriline sündmus, imetlusväärselt detailipeen ja isikupärane. Sarnaselt Carmen McRae’le ja Billie Holiday’le jutustab ta igas laulus lugu ja vastavalt sellele võib tema varjundirikas hääl kõlada võimsalt ja ka väga intiimselt. Ta valdab virtuoosselt jazzi rütmikat ja improvisatsiooni, liikudes neil aladel kergusega, mida suudavad vaid väga andekad ja karismaatilised isiksused. Reevesi laul kätkeb mõjutusi Aafrika, Brasiilia ja Kariibi muusikast, gospelist ja r&bst, klassikast ja kaasaegsest popmuusikast. Ka jazziklassika esitused vaimustavad värske vaatenurgaga.

Maineka plaadifirma Blue Note president Bruce Lundvall tegi õige otsuse, kui ta 1987.aastal kirjutas alla lepingu Reevesiga. Tänaseks on ilmunud 11 rahvusvahelise levikuga ja palju kiidusõnu pälvinud albumit. Lauljatar on oodatud esineja nii New Yorgi, Londoni, Berliini, Pariisi kui ka Tokio, Yokohama ja Osaka klubides ja kontserdisaalides, maailma kõige mainekamatel jazzifestivalidel.

Reeves töötab väga erinevate koosseisudega – duost bigbändi ja sümfooniaorkestrini. Ta on esinenud koos Daniel Barenboimi ja Chicago Sümfooniaorkestriga, samuti Sir Simon Rattle’i ja Berliini Filharmoonikutega. Ta on ka Wynton Marsalise Lincoln Center Jazz orkestri üks lemmiksoliste. Los Angelese Filharmoonikute juures on ta aga orkestri esimene loovjuht jazzi alal, juhatades jazzikavasid ja workshope nii Hollywood Bowlis kui ka Walt Disney kontserdisaalis. Reeves on esinenud Salt Lake City taliolümpiamängude lõputseremoonial ja astunud lauljana üles muuhulgas teleseriaali Seks ja linn hooaja lõpuepisoodis.

2002. aastal töötas Reeves legendaarse produtsendi Arif Mardinga (Norah Jones, Aretha Franklin), mille tulemusena ilmus tema kolmas Grammy võitnud album A Little Moonlight. 2004. aastal esines Reeves Euroopas ja Aasias, ta kutsuti ka peaesinejaks New Yorgi UNICEF’i aastagalale. 2005.aastal esines Reeves George Clooney filmis Good Night, and Good Luck. Filmi muusika on sisse laulnud Reeves ja koos filmist inspireeritud lugudega ilmus see heliplaadil, mis on käesoleva aasta Grammy pretendentide hulgas. Olles eeskujuks paljudele noortele jazzilauljatele annab Dianne Reeves 5.-9. aprillini workshopi noortele jazzilauljatele üle maailma, selle korraldab Weill Music Institute Carnegie Hallis.

Käesoleval tuuril saadavad Reeves’i kaks tippklassi kitarristi – Russell Malone alustas muusikuteed 5-aastaselt, eelkõige on ta tuntust kogunud Jimmy Smithi ja Harry Connick Juniori bändikaaslasena ning oma albumitega Columbia plaadifirma alt; Brasiilia päritolu Romero Lubambo on erakordselt andekas nii brasiilia rütmide kui jazzi vallas ning olnud nõutud ansamblipartner muuhulgas Michael Breckeri, Diana Kralli, Wynton Marsalise ja paljude teiste jazzitippude poolt. Dianne Reeves on sündinud Detroidis, kui ta oli vaid kahene, suri ta isa vähki ja emaga koos asus ta elama Denveri, kus möödus ta lapsepõlv. Nende pere oli väga musikaalne. Isa töötas lauljana, ema oli trompetist, onu Charles Burrell töötas Colorado sümfooniaorkestris ja nõbu George Duke oli andekas klahvpillimängija ja helilooja. Dianne õppis lapsena klaverimängu, kust on ka pärit tema oma laulude rikas harmooniline pagas. Teismelisena armastas ta kuulata Sarah Vaughni, Michel Legrandi, Stevie Wonderit. Kui Dianne oli keskkooliõpilane, laulis ta kooli bigbandis. Kord kutsuti neid esinema Chicagosse, muusikaõpetajate konverentsile, kus teda kui solisti märkas Clark Terry – mainekas swing-trompetist, ansamblijuht ja helilooja julgustas teda valima muusikuteed. Dianne astus Colorado Ülikooli, kus ta sai esineda ka koos Clark Terryga. Peale ülikooli siirdus ta Los Angelesi, kus muusika kujunes ta põhitööks. Sealsetes plaadistuudiotes tegi ta 70-ndate keskpaiku mitmeid salvestusi koos trummar Lenny White’iga, veidi hiljem ka saksofonist Stanley Turrentine’i ja trummar Alphonzo Johnsoniga.

1978.-1980. aastal töötas ta pianist Billy Childsiga, kes innustas teda eksperimenteerima ja oma stiili looma. Dianne Reeves täiendas oma vokaalseid oskusi Phil Moore’i juures. 1981.aastal viis teda aga esimesele suurele turneele Ameerikasse elama asunud kuulus brasiilia helilooja Sergio Mendes. Aasta hiljem salvestas lauljatar oma esimese heliplaadi Welcome To My Love, mille kaasprodutsent oli pianist Billy Childs. 1984. aastal tegi ta kaasa turnee Harry Belafontega. Murrangulise tähtsusega oli Reevesi jaoks 1987.aasta, mil firma Blue Note Records president Bruce Lundvall kuulis teda Duke Ellingtonile pühendatud kontserdil LA-s ja pakkus talle plaadilepingut. Lauljatar esines koos paljude kuulsustega nagu George Duke, Freddy Hubbard, Herbie Hancock, Tony Williams, Stanly Clarke, Billy Childsiga ja mitmed teised, pälvides rahvusvahelise tunnustuse.

1995 ilmus heliplaat Quiet After The Storm, maailmamuusika mõjutustega jazziplaat, kus külalistena teevad kaasa sellised tippmuusikud nagu saksofonist Joshua Redman, trompetist Roy Hargrove, flötist Hubert Laws, kitarrist Kevin Eubanks ja löökpillimängija Airto Moreira. Viimased kümme aastat on Reeves aga keskendunud jazzile.

Dianne Reeves – vokaal
Romero Lubambo – kitarr
Russell Malone – kitarr

Piletid 1. veebruarini soodushinnaga 200-400 krooni saadaval Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades.