Jazzkaar2005 kevadekuulutajad - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

16/02/2005 Jazzkaar2005 kevadekuulutajad

Uudised

22.-30. aprillini toimub kuues eesti linnas rahvusvaheline festival Jazzkaar, arvult kuueteistkümnes.

22.-30. aprillini toimub kuues eesti linnas 16. rahvusvaheline festival Jazzkaar. Kui aga arvestada Tallinna jazzifestivali rahvusvahelist ajalugu, on tegemist 25. juubelifestivaliga. Jazzkaare peaareen on ka sel aastal peagi ümberehitamisele minev Sakala Keskus. Festival raames, mis kestab 22-30. aprillini, toimub 41 kontserti.

Sellel aastal on Tallinna tulemas Eesti jazziajaloo olulisim esineja Charles Lloyd. Tema kontserdi Tallinn 1967 helisalvestus jõudis LP plaadile, mille ümbrist ehtisid eesti lipuvärvid. Just see plaat ja Lloydiga seotud skandaal tegid Tallinna festivali tuntuks maailma jazziareenil. 30 aastat hiljem kutsus Jazzkaar Lloydi taas Tallinnasse. Nüüd, mil vanameister teatas, et on viimaseid kordi Euroopa turneel, on oluline kuulata, milline on maailma ühe mainekama saksofonisti-flötisti Charles Lloydi tänane sõnum. Lloyd on ECM-i kõige produktiivsemaid muusikuid. 90-nendate hakul salvestas ta 5 heliplaati koos Bobo Stensoni trioga. Lloydi vahepealne partner oli Brad Mehldau ja paar viimast plaati on valminud koos suurepärase USA pianisti Gery Alleniga.

Gery Alleni ja Bobo Stensoni kõrval on tipp-pianistidest Jazzkaarel esinemas Kuubalt pärit isikupärane ja väga nõutud artist Omar Sosa. USA jazzi tänastest tippudest on esinemas veel bassist, vokalist, helilooja Avishai Cohen, kes endale nime teinud Chick Corea ansamblites. Tema seob väga huvitavalt jazzi ja maailmamuusikat.

Ka Euroopast tuleb Jazzkaarele muusikuid, keda võib maailma tippude hulka arvata – nagu Tuneesia päritolu vokalist-oudimängija Dhafer Youssef. Tema karisma on võimas ja Youssefi kontsertidest räägitakse vaid ülivõrretes. Tippudest koosneb ka Põhjamaade esindus Jazzkaarel – Kimmo Pohjonen on suutnud maailmale tõestada, et akordionit võib ka hoopis teisiti mängida, kui seni kombeks olnud. Norra kuulsast klubimuusika koolkonnast tuleb elektroonikaga eksperimenteeriv bänd Xpoding Plastix. Rootsist saabuvad Bobo Stensoni kõrval ning Zappa muusikaga sealse Grammy võitnud bänd Mats & Morgan. Taanit esindab noorte trendiansambel Tys Tys, eesotsas väga omapärase björkiliku lauljatari Maria Lotta Friisiga. Lätlaste komeedina tõusnud a capella ansambel Cosmos annab silmad ette paljudele maailma vokaalansamblitele.

Aafrika rütmid on esindatud Kameruni tõusva tähe 27-aastase lauljatari Coco Mbassi ansambliga ja oma Aafrika juuri pole unustanud ka laulja, löökpillimängija Philip Hamilton, Bobby McFerrini tüüpi muusik-nagu-orkester. Koos Hamiltoni ansambliga esineb USA saksofonieliiti kuuluv Greg Osby.Imevokalist on Youssefi, Hamiltoni kõrval veel kolmaski mees – Mederic Collignon Prantsusmaalt, kes lisaks on ka virtuoosne trompetist ja osav showmees. Esmakordselt on Eestis ka uued Euroopa klubimuusika soosikud – ansambel Reel People Inglismaalt ja USA päritolu lauljatar, Jimi Tenori kaasa, Nicole Willis.

Üllatustega pole kitsid ka Eesti muusikud. Mitmed neist esinevad koos mainekate külalistega – Villu Veski partnerid on Daniel Pipi Piazzolla Argentiinast ja Fääri saarte muusikud. Jaak Sooäär esitleb uut heliplaati koos saksa saksofonisti Daniel Erdmanniga, Estonian Dream Big Band musitseerib koos rootslastega jne. Mitme kontserdiga esinevad noored staarid eesotsas Sofia Rubina, Maria Fausti ja Julia Bomaniga. Esmakordselt on festivali kavas avaball, kus esineb EMA orkester koos NATO bigbandiga.

17. veebruari pressikonverentsil kirjutas Jazzkaar alla lepingu 2005.aasta kuldsponsori Elioniga, kes toetab Jazzkaare aastaringset kontserttegevust ja eriti kevadist suurfestivali. Jazzkaare peatoetajatena jätkavad Sokos Hotel Viru, Eesti Raadio ja Eesti Päevaleht. Suurtoetajate hulka kuuluvad ka Tallinna linn ja EV Kultuuriministeerium.

Festivali süda on ikka Sakala keskuses, kuid atmosfäär on hoopis teistsugune kui hea jazzisõber harjunud nägema. Tallinna kõrval jõuab Jazzkaar sel aastal ka Tartusse, Pärnusse, Viljandisse, Haapsallu ja Narva.

Tallinna rahvusvaheline jazzifestival on laulupidude järel Eesti vanim muusikafestival. Seeme pandi idanema 1949. aastal. Alates 1959. aastast hakkasid regulaarselt toimuma rahvusvahelised festivalid, millega kujunes Tallinn Nõukogude Liidu muusikute kohtumispaigaks. Oma esimese kulminatsioonini jõudis festival 1967. aastal koos Charles Lloydi kvarteti jpt. rahvusvaheliste ansamblite esinemisega. Tingituna EKP keskkomitee nõudmistest järgnes pikk paus. Alles 1990. aastal jätkus festival, mis sai uueks nimeks Jazzkaar. 16 tegevusaasta jooksul on festivalil esinenud üle 2000 muusiku rohkem kui 40 riigist.

Festivali moto “Jazzkaar toob kevade!“ on tuttav eelmistestki aastatest.

Ainult sel kevadel 22.-30. aprillini Jazzkaarel 41 kordumatut kontserti!