Jazzkaare kontserdid müüakse üksteise järel välja

13. aprill 2007

Tänavune jazzivikerkaar, mis sisaldab 50 kontserti erinevates stiilides 17. maa tippartistidelt, on pälvinud jazzisõprade tähelepanu ja tunnustuse.

Erakordselt suur huvi on olnud Rock Cafes toimuvate kontsertide vastu. Euroopas suundanäitava funkybändi Incognito piletid müüdi esimesena välja. Paar päeva hiljem olid otsas ka mitmeid kordi Euroopa parimaks maailmamuusika bändiks valitud kataloonia ansambli Ojos de Brujo kontserdi piletid. Austraalia jazzitippude hulka kuuluva lauljatari Michelle Nicolle’i kontserdi piletid Tallinnas on samuti välja müüdud, küll aga saavad huvilised kuulata seda kaunist häält Tartus uues Athena keskuses 24. aprillil. Sellel kontserdil võluvad nii mahlakas varjunditerikas hääl kui ka väga hea improviseerimisoskus.

Viimased piletid on saadaval ungari lauljatari Agnes Herczku ja Nikola Parovi folkjazz kontserdile Tallinnas. Helehäälne lauljatar, kes on esinenud ka tantsulavadel, ja bulgaaria juurtega multiinstrumentalist Nikola Parov, kes aastaid oli Riverdance’i show saateansambli juhtfiguur, mängivad ungari-balkani folklooril põhinevat muusikat. Neid karismaatilisi muusikuid on võimalik kuulda 20. aprillil Haapsalu Kultuurikeskuses, 22. aprillil Võru kultuurimajas Kannel ja 23. aprillil Pärnu Endla Küünis. Viimased piletid on saadaval ka USA legendaarse laulja-pianisti Andy Bey kontserdile. Laulja, kes vahepeal oli teenimatult varju jäänud, on viimastel aastatel USA mainekate jazziajakirjade poolt valitud USA kolme parima meeslaulja hulka.

Lõpukorral on piletid Marcos Valle kontserdile 28. aprillil Estonia kontserdisaalis. Brasiilia laulja-helilooja-multiinstrumentalisti bossad-sambad on mitu aastakümmet võlunud lauljaid, instrumentaliste ja viimastel aegadel üha rohkem ka DJsid-remixijaid.

Suur huvi on ka USA saksofonisti-helilooja Archie Sheppi kontserdi vastu, kelle 70-ndat sünnipäeva tähistatakse mais. Teenekas meister annab kontserte nii Euroopas kui Ameerikas oma afro-projektiga ja jazzkvartetiga, kuhu ta tihti kutsub ka külalisi. Sedapuhku on ta laval koos kariibi juurtega prantsuse tõusva jazzitähe lauljatar Mina Agossiga. Kontserdil antakse ka üle Elioni Jazziauhind kolmel viimasel aastal enim silmapaistnud eesti jazzmuusikule ja ka noore jazzitalendi auhind. Mõlemad auhinnad antakse välja esmakordselt.

Kui Jazzkaare soovitusnimekirja panna veel kolm külalisartistide kontserti, siis on üks kindlasti kitarrivirtuoos Mike Stern – mitmekordne Grammy nominent, Miles Davise, Michael Breckeri, Billy Cobhami jpt. bändide liige ja oma kvarteti liider. Tema viimasel CD-l “Who Let The Cats Out”, mis kandideeris samuti Grammyle, osalevad muusikud USA koorekihist, ehk Sterni lava- ja stuudiopartnerid Richard Bona, Roy Hargove, Dave Weckl, Meshell Ndegeocello, Victor Wooten jpt. Põhjamaadest on Mike Sternil hea kontakt norra tänaste jazzitippudega – ECM artistidega Jan Gunnar Hoff Grupiga esinebki ta 25. aprillil Vene Teatris.

Väga eriline on norralanna Kristin Asbjørnseni Spirituaalide kava. Paari kuu eest ilmunud heliplaat “Wayfaring Stranger – A Spirituals Songbook” (2007 Universal/Emarcy) on kõikjal kogunud maksimumpunkte ja müünud plaatina-CD normi. Tulemuseks on see, et lauljatar ei jõua enam kõiki soovitud kontserte anda ja teeb hoolikalt valikuid, sest peale hingematvalt ilusate uute spirituaalide kava ootavad teda veel esinemised ansamblitega Krøyt, Dadafon jt. Kontsert Kaarli kirikus Pühal Pühapäeval 21. aprillil ei ole veel välja müüdud!

Jaapani pianisti Aki Takase tribuutkavad USA jazzisuurustele on alati pälvinud kriitikutelt positiivseid hinnanguid ja artist on oodatud kõikjale maailmas. CD “Aki Takase plays Fats Waller”, mis ilmus läinud sajandi esimese poole väljapaistva pianisti-meelelahutaja (1904-1943) sajandaks sünniaastapäevaks, on pälvinud saksa kriitikute auhinna ja see on üks Aki Takase ja tema kvinteti momendil enimmängitud kontserdikavu. Ansamblis mängivad-laulavad supermuusikud Saksamaalt ja Ameerikast, kes vallatlevad Walleri ja Armstrongiga.

Et Jazzkaarel on 50 kontserti, siis järgmises pressiteates tutvustame teile eesti muusikute edusamme. Jazzkaare avalöök väljaspool Tallinnat, ehk Paides 11. aprillil oli igati menukas, Otsakooli bigbänd võlus oma sära ja professionaalsusega ära Paide rahva.

Kohtumisteni Jazzkaarel!
Anne Erm