Jazzkaare sügishooaja viimane kontsert!

10. november 2004

Muusikaline sisekaemus ambient-ansambli Fragile liikmetelt Robert Jürjendalilt ja Arvo Urbilt, koos Tõnu Talve “avatud maalimisega”. Laupäeval, 13. novembril kell 17.00 Tallinna Kunstihoones.

Muusikaline sisekaemus ambient-ansambli Fragile liikmetelt Robert Jürjendalilt ja Arvo Urbilt, koos Tõnu Talve “avatud maalimisega”. Laupäeval, 13. novembril kell 17.00 Tallinna Kunstihoones.
“Fragile on üks individualistlikumaid ja vitaalsemaid ansambleid praeguses ambient-maailmas. Siin on mõjutusi Brian Eno’st, Djam Karet’st kuni Steve Reich’ini,” kirjutas Mike Ohman ajakirjas Expose.
“Fragile’i muusikas saavad kokku Penguin Cafe Orchestra ja Soome band Circle.” (Richard Stockwell, Cranium Music kataloog Uus-Meremaalt).
“Fragile mängib leidlikku muusikat, mis läbib Skandinaavia fusionit ja Ozric Teentacles tüüpi psühhedeelset space-rock’i. Nad on rajanud oma stiili ja toovad sellega esile teatud unikaalsuse.” (Alan Freeman, Audion).
“Fragile on nähtus. Nende muusikas on protsess oluline, kulgemine väärtus omaette. Sest alistujate ümber sulguvad müürid, liikuja läheb neist läbi.” (Immo Mihkelson, PM).

Trio Fragile saab tuleval aastal kümneseks. Algas kõik sellest, et kunstnik Tõnu Talve tundis siirast huvi improvisatsioonilises muusikas toimuva vastu. Kohtudes Robert Jürjendaliga tõdesid nad, et nende mõtted liiguvad samal sagedusel, samasugusel energialainel. Koos hakati esinema performance’itel, mis sagedasti toimusid suuremate festivalide raames.
Peagi liitus ansambliga ka löökpillimängija Arvo Urb. Nüüd ühendas sama energiavoog juba kolme. Koosmusitseerimisel kujunes peagi esimese heliplaadi “Manifest” (1998) materjal, mis asetas ansambli eesti muusikamaastikul progerocki, kammermuusika, jazzi ja elektroonika ristumismaile ja kus võis aimata ka ansambli lemmikute King Crimsoni ja Robert Frippi muusikast tõuke saanud mõttearendusi.
Järgmine CD “Õunapuu Osakas” (2000) väljendas juba suuremat vabadust, globaalsemat haaret, aga samas ka sügavamat sisekaemust. Plaadil tegi külalisena kaasa Evelin Saul, kelle vokaliis kõlab palas “Põhjas2”. Kolmandal CD-l “Saad” (2004) on külalisteks kitarristid Tõnis Leemets ja Riho Sibul. Fragile kulgemine jätkub samal teel, kuid üllatuslike kõrvalepõigetega.
“Plaadid on stuudiotöö ja kontserdid on improvisatsioon. Mingil juhul pole see programmiline muusika, vaid ühisel valgel energial põhinev vaba improvisatsioon, milles on osaline ka kunstnik Tõnu Talve oma “avatud maalimisega”, kus vaatajad-kuulajad saavad vahetult osa pildi sünni protsessist,” tõdeb Robert Jürjendal.
Löökpillimängija Arvo Urbi ja kitarristi Robert Jürjendali improvisatsioonid kulgevad alati erinevalt, sõltudes ajast ja ruumist. Esinemiskohti on ansamblil olnud nii sees kui väljas. Loodusmaastik annab oma tõuke energia kulgemiseks, kindlasti on Päikeseloojangu kontsert Paldiski militaarrajatistel erinev kontserdist Paide Vallimäel, Pärnu Kuursaalis või Von Krahli baaris.

Kordumatu on ka 13.novemberil kell 17.00 Kunstihoones toimuv kontsert, kus on lähte- ja lättekohti nii Fragile olnust kui tulevast muusikast.
Kõik on oodatud kaasa elama ühele kordumatule teekonnale!

Anne Erm
Jazzkaar

Trio Fragile liikmed

ROBERT JÜRJENDAL
1966. aastal sündinud kitarrist on õppinud klassikalist kitarri ja kompositsiooni (fakultatiivselt) Tallinna Georg Otsa nimelises muusikakoolis. Ta on osa võtnud kolmest Robert Frippi Guitar Crafti projektist ja The Berlin Guitar Ensemble’i turneest Saksamaal, mängides koos Bert Lams’i, Fernando Kabusacki, Hernan Nunez’i ja paljude teiste kitarristidega.
Ta mängib lisaks Weekend Guitar Triole ka ansamblites Fragile ja New Folk Duo. Plaadi on ta salvestanud ka koos USA saksofonisti-multiinstrumentalisti David Rothenbergiga (“Sooroo” 2003). Koostööd on ta teinud paljude eesti muusikutega (Tõnis Mägi, Riho Sibul, Siiri Sisask, Celia Roose, Tuule Kann, Priit Lehto jpt) osaledes kitarristi ja heliloojana ühtekokku 15 CD-l. On muusikat loonud filmidele ja teatrilavastustele. Käesoleval ajal töötab Tallinna Vanalinna Muusikamajas, kus juhendab kitarristuudiot.

ARVO URB
Arvo Urbi tunnevad muusikud Erkki-Sven Tüüri ansambli In Spe koosseisust, samuti Rujast ja Tõnis Mägi ansamblist 777, mis viljeles etnoprogerocki. Selles ansamblis kohtuski ta Robert Jürjendaliga. Tuntud ja hinnatud on Arvo Urb ka helirežissöörina. Ansambli Fragile viimane heliplaat “Saad” on Arvo salvestatud. Ka Riho Sibula kolm sooloalbumit on tema suurepärane töö.

TÕNU TALVE:
Ants Juske: “Näibki, et Talve on välja kujundanud omaenda mütoloogia, kus on suur annus ka alateadvusel. Läbiv kujund on ülimalt falliline majakas, kust purskub veel tuld”. PM , juuni 2002.

Vappu Thurlow: “Maalide külmad värvid ja taustaks olev peaaegu metafüüsiline tühjus tekitab minus tavaliselt tunde, et kohe astub kusagilt eikõiksusest esile põlev kaelkirjak või üks neist Dali pikakoivalistest…..” PM 28.10.03.

Olga Kaljundi: “Katkendlike joonte ja suurte valgusemasside suhe, valgustsoonide kontrastne pingestatus, valgusefektid annavad edasi nendele realistlikele motiividele omase irratsionaalsuse mulje, peaaegu viirastusliku nägemuse”. SL, 7.04.98.

Kunstniku loomingu impulssideks on koostöö ansambliga Fragile ja Tallinna Kammerorkestriga. Samuti värskendavad muljed Saksamaalt ja Türgist, kus Tõnu Talve töötas kunstiõpetajana. Detsembris on Tõnu Talvel tulemas näitus Pärnu Linnagaleriis.