Jazzkaare Suur Suvelõpu kontsert

09. august 2005

Viiendat aastat alustab Jazzkaar hooaega kontserdiga Kadrioru lossi lilleaias. Seekordsel suurel suvelõpu kontserdil kõlab mustlasmuusika Prantsuse lauljatar Norigilt ja tema ansamblilt ning Tallinna ansamblilt Trio Romale.

NORIG & Kvartett (Prantsusmaa), Trio Romale (Eesti)
18.augustil 19.00 Kadrioru Lossi Lilleaias
19.augustil 20.00 Mustlasmuusika Ööl Pärnu Kontserdimajas

NORIG (Prantsusmaa) – Mustlasgruuv klassikalises kuues, kammerliku lõikega

Mustlasballaadide primadonna Norig on noor prantsuse lauljatar, kelle juured on laiali üle Euroopa. Oma kontsertidel viib ta kuulaja mõttelisele rännakule, mis algab mustlasmuusika sünnimaal Indias, kusagil Radžastani kõrbes ja kulgeb üle Balkani poolsaare Püreneedeni, läbi Bulgaaria, Rumeenia, Ungari ja Prantsusmaa. Norigi nostalgilise varjundiga lood, mida ta laulab romi keeles, pajatavad armastusest ja valust, ohjeldamatust pidutsemisest ja üksindusest, võitlustest ja kaotustest. Sellel hapral noorel naisel on nii võimas hääl, et ta võiks esitada ükskõik millist muusikat, kuid ta süda kuulub mustlasmuusikale. Kogemusi on ta saanud mainekates etnoansamblites Les Glotte Trotters, Homocantabilis jt. Oma ansambli moodustas ta 2002. aastal ja sellega on ta esinenud mitmel pool Euroopas sealhulgas ka Eestis – festivalil „Ju Jääb“. Aastal 2003 salvestas ta koos mitmete teiste ansamblitega muusikat filmile „Les Exiles“, mille eest režissöör Tony Gatlifi (ka kultusliku mustlasfilmi „Gadja Dilo“ autor) võitis Kuldse Palmioksa Cannes’is 2004. Norig laulab kirglikult ja nüansirikkalt vallandades kuulajais võimsa emotsionaalse laengu.

Norigi galantses kvartetis mängivad diplomeeritud muusikud-virtuoosid. Sébastien Giniaux (tšello, kitarr, helilooja, arranžeerija) muusikaliste partnerite rahvusvahelisse ringi kuuluvad Ando Drom, Rona Hartner, Toumani Diabaté, Giovanni Mirabassi, Bruno Angelini, Teofilo Chantre jt. Sébastien Gastine (kontrabass) jõudis kõrge tunnustuseni ansambliga Manoque, mis aastal 1996 pälvis esikoha Montmartre’i jazzifestivalil. Aastast 1997 alates saadab ta Cabo Verde lauljat ja heliloojat Teofilo Chantre’t, kes on maailmakuulsuse saavutanud Cesaria Evora’le kirjutatud lauludega. Koos Teofilo’ga on ta salvestanud kolm heliplaati ning läbi sõitnud suure osa maailmast. Ta huvitub ka elektroonikast, produtseerides hip-hop stiilis instrumentaallugusid. Benoît Josse (viiul) mängib nii orkestrites kui kammermuusika koosseisudes. Lisaks viiulile valdab ta ka kitarri ja trompetit. Mustlasmuusika avastas ta klezmeri kaudu. Mathieu Chatelain (rütmikitarr) sattus mustlasmuusika juurde Django Reinhardt’i loomingut kuulates. Oma oskusi täiendas ta USA-s, Belgias, Hispaanias ja Iirimaal. Pariisis saatis ta nimekaid muusikuid nagu Tchavalo & Dorado Schmitt, Angelo Debarre ja Ninine Garcia. Lisaks Norigile esineb ta koos belgia imelaps-viiuldaja Alexandre Cavalière’iga.

Trio Romale (Eesti)

Muusikud on koos kontserte andnud paar aastat, kavas mitme maa mustlasviisid. Konservatooriumis Vladimir Alumäe viiuliklassi lõpetanud Valju Kasuk on mitmekülgne virtuoos, kes on töötanud ERSO-s, Rahvusooper „Estonia“ orkestris ja Eesti Raadio estraadiorkestris. Tihti võib teda kohata svingimas, ungari mustlasmuusikat või klassikat mängimas väiksemates ansamblikoosseisudes. Lev Baronjan, konservatooriumidiplomiga tšellist, mängib trios kitarri. Mustlanna Vera Sokolova on laulnud maast madalast esivanematelt kuuldud mustlaslaule, ikka ehedalt ja kaasakiskuvalt.

Ootame Teid kontserdile!

Piletid 125.-/100.- (Tallinn) & 200.-/150.- (Pärnu)
Piletimaailmast ja Piletilevist. www.jazzkaar.ee