Jazzkaarel: noor saksi-ime, flamenco-jazz ja house

28. aprill 2006

Jazzkaare viimane päev tutvustab mitmepalgelist jazzi Euroopast ja ääremaadelt- Punkti panevad house-rütmid.

Francesco Cafiso 4tet (Itaalia)
Laupäeval 29. aprillil kell 14.00
Estonia kontserdisaalis

Ajal, mil itaalia koolipoisid unistavad jalgpalluri karjäärist või tsiklijumalaks Valentino Rossiks saamisest, mängib nende eakaaslane Francesco Cafiso saksofoni kuulsates jazziklubides ja suurtel festivalidel üle maailma.
Jazzkaare noorim esineja 16-aastane Francesco Cafiso on jazzilavadel juba tuntud. Ta oskab paarituhandepäise publikuga tulla toime ja ovatsioonid tema kontsertidel ei taha kuidagi lõppeda. Ta pühendub oma bändile, aga tunneb end suurepäraselt ka orkestri ees või näieks BBC raadio otse-eetris.
Eelmisel Jazzkaarel käinud trompetist Paulo Fresu nimetab teda „milagroks” ehk imeks. Nii mõnegi kriitiku meelest väärib Cafiso Itaalia jazzmuusika krooni juveeli au. Seda mitte vaid muusikalise küpsuse mõttes. Ta kuulub nende väheste hulka, kelle sarm ja innukus muudab publiku relvituks. Ta improviseerib ennastunustavalt ega lase end närida sellel, mida tema mängust ja muusikast arvatakse. Cafiso on fanaatik.

Sitsiilia linnast Vittoriast pärit Francesco jõudis jazzini 7-aastaselt, mil kuulis John Coltrane´i ja Charlie Parkeri salvestisi. Praegu õpib ta lisaks saksofonile flööti Vincenzo Bellini nimelises konservatooriumis, täiendab klaverimängu oskusi ning kirjutab muusikat.
Fännid kirjeldavad noort saksofonitalenti veebikommentaarides kui fenomeni:”Tema toon on pehme kui Stan Getzil, ta on kiire kui Johnny Griffin. Tema südames elab Charlie Parker. Ta on suur ja lihtne muusik.”

Koosseis:

Francesco Cafiso – saksofonid
Riccardo Arrighini – klaver
Aldo Zunino – kontrabass
Stefano Bagnoli – trummid

Francesco Cafiso:
2001. a võitis auhinna National Massimo Urbani Award
2002. a võitis 1. koha konkursil International Eurojazz Competition
2003. a 40-päevane Euroopatuur koos Wynton Marsalisega
2003. a võitis auhinna Positano Jazz Award
2004. a võitis peapreemia White Foundation World Saxophone konkursil Londonis
2004. a pälvis New Yorgis rahvusvahelise jazzifestivalide organisatsiooni auhinna International Jazz Festivals Organization Award.

Esinenud Euroopa ja USA suurematel jazzfestivalidel, teinud koostööd paljude jazzigurudega, sh Bob Mintzer, Maria Schneider, Mulgrew Miller, Ray Drummond, Joe Lovano jt
www.francescocafiso.com

José Luis Gutiérrez & Jorge Pardo (Hispaania)
29.04. kell 19.00
Estonia Kontserdisaalis

Jorge Pardo on tuntud oma isikupärase käekirja poolest, mis ulatub nii jazzi kui flamenco sügavustesse. José Luis Gutiérrez on oma stiili leidnud traditsioonilise Ibeeria muusika ja jazziimprovisatsiooni ühendamisega. Tulemuseks on maagiline fantaasiaabielu – värvikas ja vaheldusrikas oma struktuuridelt ja rütmidelt.
Muusika, mida kvintett mängib, on pärit mõlema liidri sulest ja ühendab endas erinevadi muusikakultuure Ibeeria muusikat, flamencot, Põhja- ja Lõuna- Ameerika, Euroopa ja Vahemere muusikat ja isikupäraseid jazziimprovisatsioone.

José Luis Gutiérrez – Saxos Alto, Tenor, Soprano
Jorge Pardo – Saxos Tenor, Soprano and flute
Ramón García – Guitar
Íñigo Azurmendi – Double Bass

PercaDu (Israel)
Kell 17.00 Rock Cafe

PercaDu on noor energiline Iisraeli löökpillide duo, mis on oma unikaalse stiiliga juba äratanud ülemaailmset huvi. Nende mäng on ülimalt virtuoosne ja täpne ning väga intensiivne. Nende pillivalik on väga suur marimbast, vibrafonist ja gongidest kalimba, darbuka, didgeridoo ja teiste instrumentideni.
Alates PercaDu moodustamisest 1996. aastal on Tomer Yariv ja Adi Morag olnud väga edukad ja võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu.

Tortured Soul (USA)
29.04. kell 22.00
Rock Café
Tortured Soul paigutab end alasse, kus elektrooniline ja elav muusika kohtuvad ning piirid moodsa ja klassikalise tantsumuusika vahel sulanduvad. See on house muusikas uus kontseptsioon – Tortured Soul esineneb 100% live’ina.
Tortured Soul võtab kaasaegse popmuusika ja tantsukultuuri dünaamika ning lahustab selle oma kogemustega iseloomulikuks heliks – energiliseks, nakatavaks ja elavas esituses soulful house muusikaks.

Koosseis:
John-Christian Urich – laul, trummid
Ethan White – klahvpillid
JKriv (Jason Kriveloff) – bass

Barrelhouse Blues Band (Holland) Kell 23.00 Café Amigos

Ansambli esimene album ilmus 1974 sisaldades vaid bluese. Tänaseks on plaate kümme.
Oma 30-aastase tegevuse tähistamiseks andis ansambel välja esimese live CD “Barrelhouse Live”, mis on mikstuur nende algusaastate paladest uudisloominguni, nende bluusilood on täis energiat, kuid on ka intiimseid hetki. Nii suurtel festivalidel kui väikestes klubides tuuritava ansambli puhul on lausa kummastav, et live-plaati pidid nad ootama 30 aastat.

Henri Peipman Jazz Forum (Austraalia-Eesti)
Kell 22.00 Teater no99 jazziklubi

Austraalias sündinud eesti mees Henri Peipman õppis Sydney konservatooriumis jazzmuusikat aastatel 1992-1993 ning sööstis pärast seda pea ees kohalikku jazziellu, tutvus paljude sealsete kuulsustega ja on neile tohutult tänulik.
Viimased kümme aastat on Peipman löönud kaasa kümneliikmelises jazzgrupis Selah, mis on teinud kaks plaati ning andnud lisaks Austraaliale kontserte ka Türgis ja Kasahstanis.
Mullu ilmus Henri Peipmanilt koos eesti muusikutega tehtud sooloplaat “Virmalised”, mis esitleb peavoolujazzi.