Jazzpar 2004 võitja on Aldo Romano

27. august 2003

Itaalia-Prantsuse päritolu trummar kuulutati jazzimaailma ühe mainekama auhinna võitjaks. Euroopa jazzmuusikasse tasub süveneda sügavamalt.

Kui aprillis toimus Kopenhaageni Tivolis neljas Jazzpari auhinna kontsert, anti seal üle 30 000 USA dollari suurune auhind mustanahalisele USA pianistile Andrew Hillile ning kuulutati välja Jazzpari 15. auhinna viis kandidaati. ¡üriisse kuulusid: Filippo Bianchi (Itaalia), Alex Dutilh (Prantsusmaa), Peter H. Larsen (Taani), Dan Morgenstern (USA), Brian Priestley (UK) ja Boris Rabinowitsch (Taani). Põhiline soosiku valimise kriteerium on muusika avatus ja selle sisuline kvaliteet.
Augusti lõpupäevadel andis auhinnakomisjon teada, et järgmise aasta 25. aprillil toimuval kontserdil antakse see auhind trummar Aldo Romanole, kes on seega üldse kuues euroopa muusik, kes selle kõrge tunnustuse pälvinud. Märkigem, et varem on Jazzpari au osaliseks saanud ka Jazzkaarel esinenud inglane Django Bates (1997), Terry Lyne Carringtoni grupis kaasa teinud ameerika pianist Geri Allen (1996) ja viimati Jan Garbareki grupis Jazzkaarel käinud taani löökpillimängija Marilyn Mazur (2001).
Romano pole isegi Euroopa jazziareenil mingi eriline täht. Ta sündis 1941 Itaalias ja kui ta oli veel laps, siirdus tema perekond elama Prantsusmaale. Teada on, et Romanol on siiani itaalia kodakondsus, ehkki ta elab ja töötab põhiliselt Prantsusmaal.
Olles põhiliselt iseõppija, alustas Romano kutselise muusiku karjääri 1950ndatel kitarristina, 20sena hakkas ta mängima trummi ning musitseeris 1960ndatel koos paljude edumeelsete prantsuse jazzmuusikutega. Ühtlasi lõi ta aktiivselt kaasa prantsuse free-jazz-liikumises. Sageli mängis ta Don Cherry, Enrico Rava ja Gato Barbieri gruppides.
1970ndatel liitus Romano euroopaliku jazzrocki liikumisega, mängides selliste muusikutega nagu Philip Catherine, Jasper Van’t Hof, Charlie Mariano.
1980ndatel mängis ta põhiliselt oma ansamblites vabavormilist keeruka koega jazzi. Märkimisväärne on sealjuures sage musitseerimine koos itaalia jazzmuusikutega. Aldo Romano üks uusimaid plaate on auavaldus jazzilegendile Sidney Beche’le, plaat «Because Of Bechet» sama EmArcy märgi all, kus 8. septembril ilmub ka Hedvig Hansoni album «What Colour Is Love?».