Jeff Healey eelistab rockile jazzi

29. september 2003

Pime kanada kitarrist, kes kümmekond aastat tagasi lõi laineid blues-kitarristina, on nüüd hakanud jazzmuusikuks.

Alates 1980. aastate keskpaigast on Jeff Healey olnud kanada blues-rocki kuningas. Kitarri süles hoides ja keeli pilli kaelal pealtpoolt sõrmitsedes töötas pime muusik välja omapärase stiili ja müüs miljoneid plaate. Praegu tunnistab 37-aastane mees, et läks omal ajal liiga kaugele ühes suunas, mida ta praegu veidi isegi kahetseb.
Healey 1989. aasta album “See The Light” andis rea hittsingleid (“See the Light”, “Confidence Man“, “Angel Eyes”) ning plaat kandideeris pärast mitmemiljonilist müüki Ameerikas ka Grammy-auhinnale.
Veebiportaalis canada.com ilmunud intervjuust ilmneb, et Healey on viimastel aastatel pea täielikult loobunud bluusist ja rockist ning mängib ühes grupis jazzi. Tema ansambli nimi on Jazz Wizards.
Intervjuus tunnistab Healey, et ta pole kunagi olnud suur blues-rocki fänn. Enda sõnul mängis ta seda muusikat vaid eesmärgiga jõuda laiema publikuni ja teha endale nime. “Traditsioonilise jazziga poleks ma kuhugi jõudnud ei 80ndatel ega mitte ka praegu,” rääkis kitarrist. Kaheksaliikmeline ansambel Jazz Wizards mängib vanamoelist trad-jazz’i, mis loodud põhiliselt 1920-1930 aastatel. See pisik hammustas Jeff Healey’i juba varakult teismeeas, kui ta ühes Toronto kõrtsis mängis koos Kid Beastieni ansambliga Happy Pals. Juba lapseeas kollektsioneeris Healy aga 78-seid vanu plaate. Praegu on tema kogu juba ületanud 25 000 plaadi piiri.
Oma ansamblis ei mängi Jeff Healey üksnes kitarri vaid ka trombooni ja trompetit. Tema sõnul on see muusika tuju tõstev ja mängitud nii muusikute endi lõbuks kui ka publiku meele lahedaks tegemiseks.
Harva mängib Jeff Healey ikka veel rock-kontserte, kuid mees kinnitab, et teeb seda vastumeelselt.