JK: Argielu taagast puhastav elamus Veski-Kalluste duolt

24. aprill 2008

Traditsioon on nagu savi, millest võib voolida erinevaid uusi kunstiteoseid. Veski ja Kalluste ühises muusikapajas keedeti kokku rahvamuusika ning džäss, tulemust kaes oma silmaga kirikutäis huvilisi.
Ivo Heinloo kirjutab Niguliste kontserdist.

Villu Veski on natuke erandlik kuju Eesti džässis. Kõigepealt juba sellepärast, et ta elab erandlikus, (mandrist) eraldatud kohas Muhu saarel. Kuid kindlasti ka oma laia muusikalise ampluaa tõttu. Imekspandava kergusega ühendab mees uut ja vana. Manipulatsioonid sülearvutiga kuulusid ka Jazzkaare kontserdi repertuaari, kuigi üldiselt oli etteaste Veski tehnoloogialembust arvestades üsna elektroonikavaba.

Kontserdi toob teieni Ivo Heinloo.

Akordion ja saksofon toimisid üksteise taustal ja Niguliste kiriku avaruses ideaalselt. Nagu kava nimigi – “Põhjala saarte hääled” – vihjab, mängiti põhjamaalaslikku muusikat. Villu Veski ja Tiit Kalluste mõjusid oma filosoofilise rahu, vaimse keskendatuse ja tähendusrikka vaikimisega – muusikal lasti seekord tõesti kõneleda iseenda eest – nagu kaks karmi kliima ja keskkonna vastu võitlevat ning selles võitluses karastunud meelelaadiga põhjala talupoega.

Kasutati väga lihtsaid, ent mõjusaid väljendusvahendeid, nii mõnigi rahvaviis sai džässilikuks töödeldud. Veski tenorsaksofoni mahlakas sound, mis vägisi tuletab meelde kuulsa Jan Garbareki stiili, tõi Niguliste akustikaga mestis kananaha ihule, ent elu suutis mees sisse puhuda ka vilepillile, karjapoisi atribuudile.

Kes on lugenud parimaid eesti kirjanduse põhjalat kujutavaid teoseid, näiteks kas või August Gailiti romaani “Ekke Moor”, aimab, missugusel visuaalsel foonil kuuldud muusika võiks kõlada.

Kava oli selline, et seda oleks võinud esitada ka ühe tervikliku setina ja midagi poleks katki olnud. Nüüd tükeldasid küll aplausid muusika järjepidevust, ent argielu taagast puhastav elamus oli Veski-Kalluste duo sellele vaatamata.

Kontsert lõpetati nii, et muusikud seisid ja kuulasid koos publikuga lindilt tulevat muusikat. Sellega võinukski punkti panna, kuid publiku tungival nõudmisel esitati veel üks pala, ootamatult hoopis tangorütmis. Võimalik, et viitega juba Villu Veski järgmisele ülesastele festivalil, koos argentiinlase Fulvio Paredesiga reedel džässiklubis.

Põhjala saarte hääled III
Villu Veski & Tiit Kalluste (Eesti)
24. aprillil kell 19 Niguliste muuseumis