JK: Art of Trio kummardas Kumus Jarrettile

29. aprill 2007

Jarrett’i teostes klaverile asendas Art of Trio klaveri kitarriga. Kontserdil käis Helen Oja.

Laupäeva päraslõunal toimus Kumu auditooriumis järjestikku kolm kontserti. Art of Trio oli ühe neist esitaja, viies publiku ameerika jazzpianisti Keith Jarretti loomingumaile.

Kontserti tutvustab Helen Oja.

Kolm väga erineva päritolu ja taustaga Eestis elavat muusikut, ühise koosseisuna juba mitmendat aastat tegutsev, astus esmakordselt üles Jazzkaare kavas. Ideekohaselt asendab trios Jarretti klaveriteoste esitamisel klaverit kitarr. Lugudes „So Tender“, „Rainbow“ jt sai elektrikitarrist nende alustala ja suunaja.

Eestis elav jaapanlasest jazz-fusion-i kitarrist Ryo Kawasaki etendas “pianisti” kitarril. Tema soolod olid pikad ja väljapeetud. Ei tea, kas harjumuse kohaselt, aga kitarrist oli publiku poole tihtilugu seljaga, nii et trio moodustas kohati suletud ringi.

Brian Melvin, San Fransiscost pärit trummar distantseerus hetkeks Jarretti lugudest, lastes vahepalaks kõlada soolo naalal, india päritolu “kahepealisel” trummil. Rütmidki olid idamaiselt nõtked ning Melvin suutis katkematu soolo ajal läbi võtta mitmeid ja mitmeid rütmikombinatsioone. Jaapanlane Kawasaki puudutas tundlikult soolot oma kõrgete toonidega kitarril.

Juba tekkinud kaunile sümbioosile lisandus Toivo Unt kontrabassil, lai naeratus näol. Kawasaki mänguga pandi mitmele Jarretti palale algus, mille Unt bassikeeltel ümber mõtestas.

Ryo Kawasaki, aukartustäratava taustaga muusik jättis esinemisel väsinud mulje. Kui Unt ja Melvin olid end tasapisi särtsakaks ja avatumaks mänginud, ei tahtnud Kawasaki kuidagi vedu võtta. Unt levitas juba üpris ulmevaldseid käike bassil, Melvingi soleeris hoogsalt. Kawasaki oli pühendunud, kehahoiakust ja silmavaatest johtus kitarrimängu hingestatust, kuid sellegipoolest näis, et mõne kiirema loo energia ei jõua temani.

Kontserditutvustus lubas publikule mitmepalgelist etteastet, noppeid Keith Jarretti viljeldud erinevates stiilidest ja loominguetappidest. See, mis Kumu auditooriumis kuulajateni jõudis, oli küll veidi ühekülgne. Viimase aga kompenseeris kolmiku suhtumine ettevõetud projekti. See esitati jazzisõpradele tasemel ja stiilselt – oma arusaama ja eelistust Jarretti laiast heliloomingust arvesse võttes.

Art of Trio 28.aprillil Kumu auditooriumis

Koosseis:
Ryo Kawasaki (kitarr)
Toivo Unt (kontrabass)
Brian Melvin (trummid)