JK: Asbjørnsen innustus spirituaalidest

23. aprill 2007

Krutskilise häälega lauljatari pühendumisest sündinud kontsert kõlas eluterve hõiskamisena jumala kiituseks, kirjutab Mari Hiiemäe.

Rämedahäälne norralanna Kristin Asbjørnsen rõõmustas kirikutäit kuulajaid hingestatud kavaga, mille aluseks olid afro-ameerika spirituaalid. Lauljatari oskus lihtsad meloodiad keeruliseks ja köitvaks laulda pani publiku süvenenult kuulatama.

Kontserti vahendab Mari Hiiemäe.

Kontsert koosnes vähetuntud spirituaalidest, mida rikastati mõõdukate improvisatsioonidega. Hoolikalt kombineeritud valgusmäng Kaarli kiriku altarimaalil ning võlvidel lisas kontserdile mõjuvust.

Paladevalikust enam tekitas vaimustust lauljatari vahetu ning siiras esinemisviis. Asbjørnsen, kes on spirituaalivaimustuses elanud juba 16 aastat, laulis lihtsakoeliste spirituaalide sisu kuulaja jaoks sama avatuks ning oluliseks, kui see oli tema enda jaoks. Suurema raevu ning kireta sai selgeks laulude peidetud elujaatus: mustade jumal on siinsamas, aitab kui vaja ning valvab.

Asbjørnseni hääl väärib tunnustust omaette. Kord oli see sama kuldne ja sametine nagu kleit esineja seljas, siis kärisev ja räme ning hundina ulguv. Vaheldusrikka ning kindlana oli just lauljatari hääl see, mis kontsert juhtis, kujundades meeleolusid jumala kiituseks. Kähisevast nurrumisest kärkimiseni paisuvad võimendused olid kõik kindla kontrolli all ja ilmusid lauljatari voli järgi.

Spirituaalispetsiifika, ühe fraasi sugereeriv kordamine, töötas mõjusana. Suletud silmi lauldes näis Asbjørnsen end jäägitult esinemisele pühenduvat. Tekkinud intiimne atmosfäär inspireeris nii publikut kui ka esinejat. Kuulaja jaoks tuli laulude leppiv ja lepitav sõnum esile just tänu hingestatud esinemisele.

Küllaltki lakoonilise saate taustal (kaks kitarri ja trummid), täitis Asbjørnsen publiku elamusevajaduse küllaga. Vahel kasutas lauljatar ka tenorihäälsete kitarristide taustatoetust lauljatena ning püüdis lisaelevust pisukeste tehnikanippide, nagu iseenda häälele pealelaulmisega.

Krutskilise häälega lauljatari pühendumisest sündinud kontsert kõlas eluterve hõiskamisena jumala kiituseks. Väljendusrikkad ja lihtsad spirituaalipõhised lood said väärilise aplausi osaliseks.

Spirituals, Kristin Asbjørnsen
22. aprillil Kaarli kirikus
Kristin Asbjørnsen – laul
Jostein Ansnes – kitarrid, laul
Jarle Bernhoft – kitarrid, laul
Anders Engen – löökpillid, klaver