JK: Balti noored jazzmuusikud Von Krahlis

25. aprill 2007

Von Krahlis esines Balti noorte seas kaks Eesti noortest jazzmuusikutest koosnevat ansamblit – Arktikum ja Eneken Tumbaram. Tegemist on omanäoliste kollektiividega, kes valdavalt esitavad omaloomingut. Kontserti tutvustab Rivo Randver.

24. aprillil, Jazzkaare Balti teisipäeval esines Von Krahlis neli Baltimaade noortest koosnevat ansamblit, kes jazzmuusika vallas mõningast tuntust juba kogunud. Esines funky-ansambel Saules Kliošas Leedust, Sony Jazz Stage 2006 konkursi võitja Julia Zakirova koos läti muusikutest koosneva Sony Jazz Orchestra‘ga. Lisaks neile astusid üles kaks Eesti noorte muusikute ansamblit – Eneken Tumbaram ja Arktikum.

Ülevaate Balti noorte kontserdist teeb Rivo Randver.

Arktikum ja Eneken Tumbaram koosnesid mõlemad Eesti noortest muusikutest, kes kõik on seotud õpingutega Georg Otsa nim Muusikakoolis. Muusika oli ansamblitel erinev ja huvitavaks muutis õhtu asjaolu, et mõlemad kollektiivid mängisid valdavalt omaloomingut. Võib julgelt väita, et Von Krahlis mängisid muusikud, kes kuuluvad kahtlemata Otsakooli pop-jazziosakonna paremikku.

Arktikum
Arktikumi kontsert toimus Von Krahli teatri saalis. Saksofonist Kristjan Mazurtchaki eestvedamisel mängis ansambel nii originaalloomingut kui ka bändiliikmete seadeid Eesti estraadiklassikast. Täiesti uues seades mängiti K. Kikerpuu „Märts”, E. Vainu „Ei kunagi” ning lisaks ka kõikidele eestlastele tuntud „Mis värvi on Armastus?” Arranžeerimisel oldi julged ja tuntud lood kõlasid hoopis teisiti kui originaalvariant.

Lisaks tulid esitusele lood, nagu „Moskva rong” ja „Lendavad linnud”, ning kõlas ka bändi basskitarrist Kaarel Liivi lugu „15 magusat šokolaadi”. Sama looga konkureeris praegu Helsinki Konservatooriumis pop-jazzi õppiv Kaarel Liiv ka 2006. aastal Uno Naissoo nim loomingukonkursil, kus ta esitas selle koos basskitarrist Peedu Kassiga.

Arktikumi projekti liidriks oli saksofonist Kristjan Mazurtchak, kes on praegu üks isikupärasemaid ja aktiivsemaid noori Eesti jazzmuusikuid. Tema saund ja mängustiil on väga hästi eristatav teistest ja väärib vaid kiidusõnu. Kontserdil Von Krahlis eksperimenteeris saksofonist palju ka elektroonikaga ega kartnud saundi täiustamisel kasutada erinevaid kõlaefekte.

Lisaks Mazurtchakile ja Liivile mängisid ansamblis Karl Kanter kitarril, Rain Rämmal klahvpillidel ja Kasper Kalluste löökpillidel. Kõigil neil tasub silma peal hoida, tegemist on väga heade ja isikupäraste noorte jazzmuusikutega.

Eneken Tumbaram
Eneken Tumbarami kontsert toimus vahetult pärast Arktikumi esinemist, korrus allpool Von Krahli baaris.

Bändi repertuaari kuulus vaid originaallooming. Ansambli liider oli Otsakooli esimese kursuse pop-jazzilaulu erialal õppiv Tuuli Taul. Lauljatar saavutas tänavusel Uno Naissoo nim loomingukonkursil üldkokkuvõttes teise koha ja pälvis ka emakeele preemia. Ka Von Krahlis esitatud kava oli läbinisti emakeelne ning tekstide ja valdavas osas ka harmoonia autor oli Taul.

Lisaks Naissoo loomingukonkursil auhinnatud loole „Kuus ruutmeetrit põrandapinda” sisaldas repertuaar Tuuli Tauli lugusid „Kohtumine Iseendaga”, „Mure”, „Pühendus”, „Õnnelik poiss”, „Uinuv kuu”.

Tuuli Tauli helilooming oli omanäoline ja kahtlemata oli oluline roll laulude sõnadel. Lisaks Tuuli Tauli vokaalile rikastasid ansambli kõlapilti kitarrist Merje Kägu, basskitarrist Siim Usin, saksofonist Indrek Varend ja Ivo Priilinn löökpillidel.

Improvisatsioonides tõusid teiste seast rohkem esile Merje Kägu elektrikitarril ja Indrek Varend tenorsaksofonil. Mõlemad on kiiresti arenevad noored muusikud ja kontserdil paistsid nad silma vaimukate soolode ja väga hästi kõlasid nii Varendi saksofon, kui ka Kägu elektrikitarr.

Valdavas osas koosneb Eneken Tumbaram Pärnust pärit noortest muusikutes, kes kõik on Eesti muusikamaastikul kuigi palju juba ka silma paistnud. Sarnaselt Arktikumiga oli tegu Otsakoolis õppivate muusikutega ja enamus neist õpib praegu sealse pop-jazz’i osakonna esimesel kursusel.

Eneken Tumbaram, Arktikum
24.aprillil kell 19.00 Von Krahli Teatris ja baaris

Arktikumi koosseis: Kristjan Mazurtchak – saksofon
Rain Rämmal – klahvpillid
Karl Kanter – kitarr
Kaarel Liiv – basskitarr
Kaspar Kalluste – trummid
Eneken Tumbarami koosseis:
Tuuli Taul – laul
Indrek Varend – saksofon
Merje Kägu – kitarr
Siim Usin – basskitarr
Ivo Priilinn – trummid