JK: Eriefektidega rütmid Will Calhounilt

27. aprill 2009

Calhoun tahab olla tõeliselt mitmekülgne meelelahutaja ning müdistab pimeduses neoonselt vilkuvate Vic Firth Lite Stix trummipulkadega. Õhku jäävaid tulikirjas mustreid naudiks kindlasti iga lapski. Marje Ingli ülevaade.

23. aprilli õhtul kell 19.30 on Vene Kultuurikeskuse väike saal ootusärevuses publikut tulvil. Sõbraliku olemisega Will Calhoun astub sisse, võtab seljakoti seljast ja soovib hakatuseks, et Jazzkaar toimuks veel vähemalt 10 000 korda. Seejärel istub ta trummikomplekti taha ja täristab kui kuulipildujast, vähemalt 10 000 korda.

Kontserdist annab ülevaate Marje Ingel.

Calhouni soolokava on hoolega läbi mõeldud, siin jätkub kuulamist ja vaatamist igale maitsele ja vanusegrupile. Pärast väheldusrikaste rütmide virvarri trummikomplektil, mis nii mõnelgi vaatajal suu ammuli ajab, paneb Calhoun käima fono ja mängib Aafrika rütmidest mõjutatud šamaanliku looga kaasa.

„Mees nagu orkester“ on tema kohta vähe öeldud, isegi epiteet „mees nagu Rio karnevalirongkäik“ ei annaks edasi tema trummietenduse kogu keerukust, sest karnevalirongkäigu rütmide kaskaad allub laias laastus ikkagi ühele põhilisele rütmiskeemile, Will Calhouni käed ja jalad „tiksuvad“ aga igaüks omas rütmis. Veel ja veel leiab ta trummikomplektil esitamiseks uusi rütmikombinatsioone, mis trummari käed ja jalad lausa erinevas ajamõõtmes toimima panevad.

Tal on varuks ka kummaline elektrooniline wave-drum, mis pole ainult löökpill, vaid võimaldab muuta ka helikõrgusi. Will Calhoun on välimuselt elektroonilist taburetti meenutava instrumendi külge ühendanud paar efektiplokki, ning „mängib“ sel pillil pedaalide abiga nii kitarri kui süntesaatorit, trummeldamisest rääkimata. Rütmimustrid saab salvestada ja korduma panna ning lisada uusi rütme juba trummikomplektil või mistahes muul löökpillil mängides. Seda Calhoun teebki. Ta istub trummikomplekti taha ja laseb tuled ära kustutada. Osalt küllap näitamaks, et tema koordinatsioon on laitmatu ka pimedas mängides, kuid sel on teinegi eesmärk.

Calhoun tahab olla tõeliselt mitmekülgne meelelahutaja ning müdistab pimeduses neoonselt vilkuvate Vic Firth Lite Stix trummipulkadega. Õhku jäävaid tulikirjas mustreid naudiks kindlasti iga lapski. Omamoodi huvitava paralleelina mõjub, et ansamblisse “Living Colour” (tõlgitav kui “Elamise värv” või “Elav värv”) kuuluv trummar muudab värvid elusaks ka oma soolokontserdil. Jazzkaare fotograafid püüavad helendavaid rütmimustreid agaralt ka saali ukse taha jäänud publiku jaoks jäädvustada.

Kuid seegi pole veel kõik. Järgmiseks harutab Calhoun kotist välja väikese UFO-ga sarnaneva tundmatu metalse objekti. Hang drum’i nime kandvat instrumenti mängib Calhoun sõrmedega patsutades, see meenutab kõlalt gamelan-muusikast tuntud metalseid löökpille.

Will Calhouni üllatused jätkuvad. Ta mängib ühe pala ka elektroonilisel flöödil ning publik reageerib plahvatusliku aplausiga. Seejärel annab juba kolmandat korda Jazzkaarel viibiv Calhoun üle kingituse oma ammusele sõbrale Anne Ermile.