JK: Free Tallinn Trio improviseeris kosmilistes sfäärides

24. aprill 2007

Free Tallinn Trio mängis end festivali alternatiivsemate kontsertide sekka. Vahendab Ivo Heinloo.

Nii mõnelgi improvisatsioonilise muusikaga mitte sina peal oleval inimesel võinuks esmaspäeval NO99 džässiklubis tekkida tunne, et nad on sattunud mõne hästitehtud õudusfilmi seansile. Free Tallinn Trio viljeldaval vabadžässil näib aga olevat kindel kuulajaskond ja see teeb ainult rõõmu.

Jämmsessiooniks kasvanud kontserdil käis Ivo Heinloo.

“Natuke kosmiline ja hullumeelne muusika,” olid Jaak Sooääre sõnad selle kohta, mis Eesti Muusikaakadeemia õppejõududest koosnenud trio esitama hakkas. Muusikute ambitsioonikas eesmärk improviseerida džässiklubisse moodne ooper läks küll vett vedama, ent festivali alternatiivsemate kontsertide sekka mängis Free Tallinn Trio end sellegipoolest.

Kui kontserti kuulanuks asjaarmastaja psühhiaater, olnuks tema diagnoos toimunule ilmselt järgmine: lauljanna Anne-Liis Poll läbis patoloogilise hullumeelsuse kõik etapid. Alustas hüsteeriast, jõudis paranoia staadiumisse ja lõpetas skisofreenia lävel. Isiksuse lõhenemise sümptomid olid seda tuntavamad, et Poll kehastus peaaegu igal hetkel ümber erinevateks karakteriteks. Tema häälitsused sisaldasid endas vihjeid klassikalistele ooperiaariatele, kandsid aga enamalt jaolt puhast häälega eksperimenteerimise eesmärki.

Polli mustmiljonioktavilises hääleulatuses oli toone, mida tavainimene tekitada ei suudaks. Selles leidus kõike – sosinast kriiskamiseni, kõrihäältest ulgumiseni. Rõhutatud teatraalsus võis ehk nii mõnelgi hirmu nahka ajada, ent oli mingis mõttes siiski väga nauditav vaatepilt. Polli tehnika meenutas võib-olla enim Sidsel Endresenit, kes esines Jazzkaarel aastal 2004.

Pianist Anto Pett ja kitarrist Jaak Sooäär moodustasid sünergilise terviku, mille kõrval Polli hääl oli kui kolmas instrument. Kõik kolm siirdusid kontserdi vältel täielikult vabade assotsiatsioonide mängumaale ning lustisid täiega.

Just sel hetkel, kui saabus tunne, et enam hullemaks minna ei saa, hüppas lavale Mederic Collignon, kes saabus džässiklubisse praktiliselt otse oma kontserdilt draamateatris. Energiat paistis prantslasel igatahes veel jätkuvat, sest ta jõudis oma esimese etteaste jooksul etendada traagilist stseeni koos Polliga, puhuda palavikulise kiirusega trompetit ja röökida, nagu praetaks teda vardas.

Nii läkski algselt Tallinna trio uue plaadi esitluskontserdina plaanitud ettevõtmine sujuvalt üle jämmsessiooniks, kus kampa lõid trummar Tanel Ruben ja peale Collignoni veel teisigi New Lousadzaki mehi.

Jazzkaare neljanda festivalipäeva lõpetanud kontserdi kohta võib öelda, et selle muusika mõistmiseks tuli olla kohal, mitte füüsilises, vaid vaimses mõttes. Kohalejõudmine on aga vahel päris keeruline.

Free Tallinn Trio ja jämmsessioon
23. aprillil kl 22 teater NO99 džässiklubis

Anne-Liis Poll – laul
Anto Pett – klaver ja prepareeritud klaver
Jaak Sooäär – kitarr ja elektroonika