JK: Jaak Sooäär: Mõtlemine on liiga vali tegevus

22. aprill 2007

Sooäär ja Kann tegid muusikat, mis peegeldas loodust ja sellega harmoonias olemist, väljendudes veevulina või tuulekahinana.

Laupäeval Kunstihoones avanes jazzipublikul võimalus reisida Rõngusse, Helmesse, Saaremaale ning rännata ajas tagasi vahest isegi paarsada aastat. Kõike seda vaid kahe muusiku – Tuule Kanni ja Jaak Sooääre – pilli ja hääle tiibadel.

Kontserti vahendab Katre Kasemägi.

Sooäär mängis kitarril parmupilli ja Kann tõlkis kirikukellad kandlevormi, nagu seda on tehtud Karjalas ja Setomaal. Omavahel moodustasid nad koosseisu, kes ei mänginud teineteisest üle, vaid arendasid rahulikku muusikalist dialoogi. Nad justkui kirjutasid koos üht kirja, kus kandlenoodid olid tähed ja kitarr sidus need lauseteks kokku. See kiri ei olnud argine kiirteade, vaid aeglaselt rulluv ja kohati mõtisklev, pause jättev kiri.

Loomulikult ei puudunud ühelt etnojazzkontserdilt ka pärimuslood. Kann kui pärimuseõpetaja ei jätnud oma teadmisi varju. Ta vestis publikule, kuidas „Unenäo loos” näeb tütar unes, et hoovi peale kasvavad puud, kuna ema müüvat ta möldrile. Puud sümboliseerisid ema, kes jääb koju toimetusi tegema. Teine lugu jutustas, et õnneks pole vaja muud kui vaid tükikest maad ja nelja looma.

Unenäolisusega kaasa läinud publiku äratas duo vallapäästetud polkalugudega. Sooääre loodud armas ja südamelähedane valss suunas pilgu uitama saali seintele, kust leidis Mari Roosvalti maali „Lühter I-II” ja seostas kujundid sellel äratundmisrõõmus muhu rahvarõivamustritega.

Sooäär ja Kann tegid muusikat, mis peegeldas loodust ja sellega harmoonias olemist, väljendudes veevulina või tuulekahinana. Peamiselt moll-helilaadis lood tekitasid ometigi hea rõõmus-rahuliku meeleolu, publik nõudis lisa. Ehkki kontserdi kogumuljena võis tunduda, et kõik lood olid sarnased, peitus ometi igas neist oma tikand.

Et Sooäär vihjas kontserdi alguses mõtete lärmakusele, püüdsid kuulajad muusikas mõtetest vabaneda. Enamikul see kindlasti õnnestus.

Üsna Vaikne Duo
Koosseis:
Jaak Sooäär – kitarr
Tuule Kann – kannel, vokaal
21. aprillil kell 14.00 Tallinna Kunstihoones

Loe publiku arvamusi