JK: Kitarrilegend Al Di Meola vallutas Eesti

28. aprill 2008

Al Di Meola kontserdil andis kõige rohkem ehk tooni itaalia akordionist Fausto Beccalossi. Musitseerima kutsuti ka Brian Melvin.

Võib julgelt öelda, et 1981. aastal aastal välja antud plaadiga “Friday Night in San Francisco” algas akustilise kitarri võidukäik. Üks kolmest mainitud live salvestusel üles astunud muusikust – Al Di Meola – jõudis enam kui kümneaastase vaheaja järel taaskord Eestisse.

Ester Eggert vahendab kontserdil toimunut.

Võrdluses Al Di Meolale ehk enim tuntust toonud kitarritrio teiste liikmete, Paco de Lucia ja John McLaughliniga on 26. aprillil Estonia kontserdisaali kogunenud publikut hullutanud elav legend veidi teist masti mees. Kahtlemata on tegemist ülimalt tehnilise ja võimsa artistiga, kuid tema muusika on ehk võrdluses eelmainitutega kõige ilusam või õigemini ilustatum. Sama paistis silma ka antud kontserdil.

Siiski sõltub palju koosseisust ja kava ülesehitusest. Esimesest rääkides andis kontserdile kindlasti kõige enam tooni itaalia akordionist Fausto Beccalossi. Ilmselt pole mingi uudis, et Al Di Meolale tangolegendi Astor Piazzolla loomingut mängida meeldib ja akordionita ei küündiks kõlapilt kindlasti selleni. Beccalossit Piazzollaga siiski võrdsustada ei tohiks. Itaallane pole lihtsalt sedavõrd ekspressiivne. Kitarri ja akordioni suhtlus ning ühtesulandumine koos Beccalossi omanäolise vokaaliga olid siiski võimsad. Samas puudusid kontserdi kavas tõeliselt kaasakiskuvad tangod, mis oleksid võinud üldmuljele palju juurde anda.

Al Di Meola ise küll publikuga suhtlemisel erilist entusiasmi üles ei näidanud, kuid selle tegi tasa Gumbi Ortiz löökpillidel. Viimane kutsus üheks looks lavale ka eestimaise importmuusiku Ameerikast – Brian Melvini. Ilmselgelt ei tundnud Melvin end seal mugavalt, kuid pakkus siiski publikule mõningast äratundmisrõõmu.

Aga mis siis ikkagi teeb Di Meola niivõrd eriliseks? Vaieldamatult võiks ta olla eeskujuks paljudele maailma kitarristidele. Ühest küljest on mõjuvad põnevad ja voolavad arpeggio´d, kuid samas ka kiired ja tehnilised, mööda kitarrikaela kihutavad fraasid. Olgugi et aeg-ajalt kipub Al Di Meola muusikaline käekiri liigagi magusaks minema leiab tähelepanelik kuulaja alati sealt tagant üles need vürtsikad ja hinnatud jazz-rocki ning flamenko mõjud.

Al Di Meola 26. aprillil kell 20.00 Estonia kontserdisaalis
Koosseis:
Al Di Meola – kitarr
Gumbi Ortiz – löökpillid
Peo Alfonsi – klassikaline kitarr
Fausto Beccalossi – akordion