JK: Klassikaline jazzikvaliteet Tafenau kvintetilt

29. aprill 2007

Raivo Tafenau kvinteti kontserdi kandsid üle nii Klassikaraadio kui ka 20 Euroopa riigi raadiokanalid. Kontserti tutvustab Rivo Randver.

Hotell Viru Grande saalis toimus 27. aprillil Raivo Tafenau rahvusvahelise kvinteti kontsert. Eriliseks tegi kontserdi esiteks see, et Tafenau projekti oli kaasatud suurepärane vibrafonist Dominik Bukowski Poolast. Ning märkimist väärib ka tõsiasi, et kontserti kandsid üle nii Klassikaraadio kui ka 20 Euroopa riigi raadiokanalid.

Rivo Randver jagab kuuldut.

Kontserdi juhatas sisse Immo Mihkelson, kirjeldades Tafenau kvintetti kui kahe jalaga maa peal püsivat kooslust, kes seisab Jazzkaare mitmekesise muusikavaliku keskpaigas ega kaldu äärmusteni. Tõepoolest oli tegemist üsna konkreetse jazzkontserdiga, kus stiililisi kõrvalekaldeid ega eksperimenteerimisi ette ei tulnud.

Bänd mängis kvaliteetset jazzmuusikat, kava oli mitmekesine. Rahvusvaheline kvintett mängis originaalloomingut ning kontsert sisaldas helitöid kõigilt ansamblis kaasa tegevatelt muusikutelt.

Nii tuli esitusele vibrafonist Dominik Bukowski lugu „Anna” ja ameeriklasest löökpillimängija Brian Melvini kirjutatud „Up and Down”. Kõlas Leedu kontrabassist Eugenijus Kanevicijus‘e helitöö „Dance” ning klarnetist Meelis Vindi „The Girl I Never Met”.

Ansambli juhtfiguuri Raivo Tafenau sulest mängiti kaks lugu. Üheks neist oli „The Same Differences”, mis kõlab ka tema bossanoovaalbumil „Ice on Ipanema”. Vokaalpartii, mida originaalis esitas Sergio Bastos , võttis kontserdil Viru hotelli Grande saalis enda kanda mõneti üllatuslikult klarnetist Meelis Vind. Lisaks esitati Tafenau kirjutatud „Take Off”, mida võib kuulda ka tema samanimelisel heliplaadil.

Kuigi Eesti üks esisaksofoniste Raivo Tafenau ja Poola hetkel kõrgeimalt hinnatud vibrafonist Dominik Bukowski olid projekti ikoonideks, oli ansambli kõlapildi tekitamise juures võrdväärselt suur roll kõigil ansambliliikmetel. Improviseerimisruumi oli suhteliselt palju ja ühtemoodi tõusid esile kõik muusikud.

Tipptaseme soolod mängis Bukowski vibrafonil ja temast sugugi vähem ei paistnud silma kontrabassist Eugenijus Kanevicijus. Eriti hea kõlaline klapp oli Tafenaul ja Meelis Vindil. Ning märkimist väärib ka Brian Melvini maitsekas ning väga tasakaalukas mäng.

Kontserdi ülekanne kestis täpselt tunni, kuid kontsert Viru hotelli Grande saalis jätkus ning edasisest said osa vaid kohaletulnud.

Raivo Tafenau Quintet feat. Dominik Bukowski
27. aprillil kell 18.00 Hotell Viru Grande saalis

Raivo Tafenau – sopran- ja tenorsaksofon
Meelis Vind – bassklarnet
Eugenijus Kanevicijus – kontrabass
Dominik Bukowski – vibrafon
Brian Melvin – trummid