JK: Laureaadid ei osanud auhindu oodatagi

24. aprill 2008

Vahetult enne jazzisaadik Avishai Coheni kontserti Vene teatris kuulutati välja Eesti jazziauhindade järjekordsed võitjad: Noore Jazzitalendi preemia sai lauljatar ja helilooja Kadri Voorand ning Elioni Jazziauhinna pälvis trummar Tanel Ruben.

Kolmapäeval Avishai Coheni mängu kuulama tulnutele lubas lavale astunud Märt Treier, et seekordset kontserti alustatakse tavapärasest pidulikumalt ning kutsus mikrofoni ette mitte maailmakuulsa kontrabassimängija, vaid kultuuriminister Laine Jänese.

Auhindade jagamise sündmust valgustab Triinu Laan.

Jazz-muusika vajab erilist gurmaanlust, head arusaamist ja improviseerimisvõimet,“ arvas minister ja palus lavale Anne Ermi. Üheskoos kuulutati välja Noore Jazzitalendi preemia, mille pälvis noor lauljatar ja helilooja Kadri Voorand.

„See oli suurepärane üllatus,“ sõnas Voorand, kes lubas kindla peale kasutada võimalust esineda Jazzkaarel, mis kaasneb auhinnaga.

„Ma ei tea küll, miks just mina selle auhinna sain. Väga tahaks loota, et nad ei hinda inimesi tegevuse kvantiteedi, vaid kvaliteedi järgi,“ naeris Voorand küsimuse peale, miks just tema auhinna vääriliseks osutus.

„Ma ei ole auhindade peal väljas, pigem loodan, et tänu sellele kuuleb mõni inimene minust ja tuleb mu kontserti kuulama ja avastab, et talle meeldib mõni mu lugu,“ arvas Voorand ning rõhutas, et tunnustusest olulisem on see, kui tema loomingu hindajate ring suureneb.

Elioni Jazziauhinna saanud Tanel Rubeni kohta jagus Voorandil ainult kiidusõnu. „Tanel on hästi energiline inimene. Ta on oma tegemistes hästi aus ja siiras ega püüa olla keegi teine,“ oli Voorand veendunud, et auhind läks õigele muusikule.

Elioni Jazziauhinna parimale jazzmuusikule andis üle Elioni juhatuse esimees Valdur Laid, kes kiitis Rubeni produktiivsust ja positiivsust. „Tal on kogu aeg hea tuju,“ lausus Laid.

Trummar Tanel Rubeni sõnul ei osanud ta sellist tunnustust üldse oodata. „Mul ei olnud isegi mõtet peas, et see võiks niimoodi minna,“ nentis Ruben ja tunnistas, et pole veel täpselt auhinna tähendust adunud. „Igasugune tunnustus on vajalik, tore, et seda jagatakse iga aasta erinevatele inimestele,“ lausus värske auhinnasaaja.

Tanel Ruben, kelle uuel plaadil „Kogutud rikkus“ teeb kaasa ka Kadri Voorand, oli rõõmus, et just Voorand noore jazzitalendi preemia pälvis. „Kadri on väga talendikas noor laulja ja looja, tal on väga perspektiivikas,“ kiitis Ruben kaaslaureaati.

Mõlemad auhinnasaajad said lisaks Tiiu Kirsipuu valmistatud skulptuurile ka jazzisaadik Avishai Coheni sooja käepigistuse ja tänusõnad. „Tahan võitjaid õnnitleda ja kiita, et teete nii ilusat asja,“ sõnas bassivirtuoos ning kinkis noorukesele Kadri Voorandile suudluse.

Elioni, Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostöös on sündinud kaks auhinda – Elioni Jazziauhind ja Noore Jazzitalendi preemia. Eelmisel aastal said auhinnad Erki Pärnoja (Noor Jazzitalent) ja Jaak Sooäär (Elioni Jazziauhind).