JK: Napoleon Maddox – mees kui orkester

24. aprill 2009

Maddoxi juhtimisel moodustus eriilmeline ja ometi ühiselt funktsioneeriv kooslus, millest sündis palju toredat beatbox’i ja laulu.

Eestis on beatbox ilmselt vähem tuntud kui ameeriklase Napoleon Maddoxi kodumaal. Et Kumu auditoorium oli pühapäeval pilgeni Eesti inimesi täis, siis võib vahest öelda, et tänase seisuga on see suu abil mitmesuguste rütmiliste helide tekitamise tehnika siin omasemaks saanud.

Kumu-sündmuse toob teieni Katrin Parbus. Särtsakas beatbox-guru Maddox on selle nimel kõvasti tööd teinud, reisides mööda Eestimaa koole ja moodustades lastest beatbox-koore. Maddoxi usinamad õpilased jõudsid Jazzkaare raames esinema Kumusse.

Kontsert algas ETV laulutüdrukute esitatud Aafrika muusikaga. Lausa hämmastas, ja seda heas mõttes, üks häälutustest, sõnadest, paiguti ka laulust koosnev atonaalne lugu, mille ETV laulutüdrukud olid selgeks saanud. Pala meenutas manamist, nõiatükke ja tõi meelde Veljo Tormise rahvamuusikast inspireeritud loomingu.

Samuti kontserdil üles astunud noor lauljatar Tuuli Taul esitas ühe enda loodud pala, teda saatsid saksofonist Siim Aimla ja Otsa kooli muusikatudengid bass- ja soolokitarril. Tauli helilooming mõjus värskelt ja eestikeelne lüürika selgelt, loodetavasti saab tema muusikat peatselt veel kuulda.

Palju lauldi sel pärastlõunal Olav Ehala loodud palasid. ETV laululastest kiirgas laulmisrõõmu, publikust äratundmise lusti. Hoolimata Aimla üleskutsest laulis publik karge tagasihoidlikkuse tõttu vähe kaasa. Lisaks Ehala “Kodulaulule” kõlas “Kurjuse laul”, milles Maddox näitas oma võimeid beatboxis, astudes dialoogi trummariga.

Kontserdi lõpulooks, Maddoxi komponeeritud koduteemalise pala ajaks, kutsuti lavale koolilapsed eri Eestimaa paigust. Maddox moodustas neist mitu rühma, kaasa tegid ka ETV laululapsed, Sofia Rubina, Tuuli Taul, Otsa kooli pilliõppijad, Siim Aimla.

Maddoxi juhtimisel moodustus eriilmeline ja ometi ühiselt funktsioneeriv kooslus, millest sündis palju toredat beatbox’i ja laulu.