JK: Pärnakad ootasid jazzi, ent said elamuse etnost

01. mai 2007

Lisaks mängitavale muusikale seletas Nicola Parov lahti palade saamislugusid, filosofeeris laulu mõtte üle, tutvustas mängitavaid pille või Balkanimaade rahvakombeid. Aeg möödus imeruttu. Pärnu-kontserdil käis Marge Lumisalu.

Ainsa kontserdina Jazzkaare raames Pärnusse jõudnud ungarlaste kvartett koos külalissolistiga jättis kohalikud džässihuvilised pika ninaga. Nicola Parovi ansambel koos kaunihäälse solisti Agnes Herczkuga tegi Endla teatri Küünisaalis esmaspäeva õhtul, 23. aprillil toimunud kontserdil vaieldamatult tasemel rahvamuusikat, kuid jazzuga oli sel kõigel üsna vähe pistmist.

Ungarlaste Pärnu-kontserdist räägib Marge Lumisalu.

Nii ei oskagi arvata, kas oli vähese publikuhuvi – saalis viibis vaid mõnikümmend inimest – põhjuseks pärnakate džässipelgus või vastupidi oli publik väga teadlik, et jazzu asemel on oodata hoopis etnoõhtut, kuid ka folgisõpru on Pärnus vähevõitu. Oli, kuidas oli, aga meeleolukas kontsert oleks väärinud kindlasti suuremat kuulajaskonda.

Kohaletulnud siiski pettuma ei pidanud – ligi poolteist tundi kestnud kontsert oli ühtlasi nii meelierutav kui ka hinge hariv. Nimelt ei piirdunud ansambli juhtfiguur Nicola Parov ainult pillimängu ja lugude teadustamisega, vaid pea iga lauluga kaasnes pikk eellugu, milles Parov seletas lahti kas konkreetse pala saamisloo või filosofeeris laulu mõtte üle, tutvustas mängitavaid instrumente või Balkanimaade rahvakombeid.

Näiteks kas teie teadsite, et Ungaris tehakse torupille väikeste kitsepoegade nahast, kuna see pidavat olema vastupidavam? Või et Makedoonia pulmatants, mille jooksul on kõigil võimalus raha eest tantsida pruudiga, võib kesta 3-4 tundi järjest ja et saadud summaga kaetakse märkimisväärne osa pulmade eelarvest!? Või kas te teadsite sealset kurba muistendit kolmest vennast, kes silda ehitades olid oma põikpäisuse tõttu sunnitud silla vundamenti sisse müürima ühe venna armastatud naise?

Neid ja paljusid teisi lugusid jutustades möödus aeg imeruttu. Ja olgugi, et tegu oli meisterlike pillimeeste ja imelise laulusolistiga, jäid sellest õhtust pigem meelde jutustatud lood ja Viljandi lossimägede õhustiku ihalus kui muusika.

Nikola Parov Quartet feat. Agnes Herczku
23. aprillil kl 19 Pärnu Endla Küünis

Koosseis:
Agnes Herczku – laul
Sandor Fodo – klaver, löökpillid
Szlobodan Wertetics – akordion
Nikola Parov – kitarr, flööt, klarnet jt puhk-ja keelpillid

Grupi kontserdid olid:
20. aprillil kell 19.00 Haapsalu Kultuurikeskuses
21. aprillil kell 22.00 Teater NO99 jazziklubis
22. aprillil kell 18.00 Võru Kultuurikeskuses
23. aprillil kell 19. 00 Pärnu Endla Küünis