JK: Shepp näitas tõelist ameerika jazzikultuuri

28. aprill 2007

Noortel jazzmuusikutel on Sheppilt palju õppida. Kontserdist räägib Ester Eggert.

27. aprillil esines Jazzikuu saadik ja legendaarne saksofonist Archie Shepp Vene Kultuurikeskusesse kogunenud kuulajaile. Hoolimata Tallinna tänavatel toimuvatest sündmustest oli publik kohal – tuldi siiski nautima tipptasemel jazzmuusikat. Otsust kahetsema tulijad ei pidanud – Shepp täitis kuhjaga temale pandud ootused ja lootused.

Ülevaade Ester Eggertilt.

Juba soliidsesse ikka jõudnud saksofonist, laulja ja laulukirjutaja alustas kontserti jõuliselt. Tema muusikalise käekirja juured peituvad eelmise sajandi 60ndates aastates, kui Ameerika jazziilmas domineerisid veel valdavalt mustanahalised. Shepp on ühtlasi tuntud ka oma negatiivse meelestatuse poolest valge nahavärviga jazzmuusikute suhtes.

Esitusele tulnud lood pärinesid peamiselt Sheppi enda ja minevikust tuntud Ameerika muusikute sulest. Kontserdi muusika oli väga mitmetasandiline – iga instrument määras oma varjundi.

Loomulikult demonstreeris tunnustatud saksofonist ka enda võimsat lauluhäält, mis kippus eesmistes ridades istuval publikul kõrvad lukku lööma. Muusikaline puhtus ei olnud siinkohal eesmärk omaette, pigem mängis olulisimat rolli emotsioon, mida laval õnneks jätkus. Vahepeal tõusis kohalt püsti ka trummar Steve MC. Craven, kes oma nahast pükse kätega tagudes tõi näite sellest, kuidas ameerika mustanahalised orjad leidsid muusikategemise viise.

Nagu mainitud, täitis Sheppi esitust ülevoolav energia, milles eestlase kõrvale tuttavlikum rafineeritud ja vaoshoitud jazz tahaplaanile jäi. Siiski ei jäänud ka see tulemata. Väikeste vahepauside järel liitus laval viibivate muusikutega tuntud vokalist Mina Agossi. Lauljatari võiks tinglikult nimetada justkui koogi kaunistuseks. Tema mahe hääl muutis kontserdi veelgi mitmekesisemaks. Iseküsimus, kas seda ka vaja oli. Liiga erinevate muusikaliste käekirjade kokkuliitmine ei pruugi ilmtingimata mõjuda positiivselt. Agossi küll täitis oma rolli, kuid 27. aprillil Tallinnas jäi tema isikupära paraku esile tulemata.

Kontserdi üldpilt oli aga võimas. Shepp ja ansamblikaaslased esitasid veel nii mõnegi lisaloo, millele publik nii käte kui ka jalgadega rütmi kaasa tagus. Saksofonist ja tema kaasmuusikud on eeskujuks paljudele noortele muusikutele. Tuleb tunnistada, et õppida on sealt nii mõndagi.

Archie Shepp Quartet feat. Mina Agossi
27. aprillil kell 20.00 Vene Kultuurikeskuses

Koosseis:
Archie Shepp – sopran- ja tenorsaksofon, vokaal
Mina Agossi – vokaal
Tom McClung – klaver
John Gregg – bass
Steve McCraven – trummid