JK: Soweto Kinch jättis viisaka geto-mehe mulje

23. aprill 2006

Soweto Kinch pani reedesel kontserdil rõhku improviseerimisele, mängides maha erineva karakteriga lugusid ja kasutades komponeerimisel julgesti fantaasiat.

Jazzkaare klubikontsertide uksed avanesid ja rõõm saabus modernse jazzi ja hip-hopi austajate õuele 21. aprillil, kui Rock Cafe-s andis kontserdi Briti saksimees ja räppar Soweto Kinch.

Muljed kontserdist pani kirja Rivo Randver.

Kontsert sisaldas nii juba plaadistatud ja paljude kriitikute poolt kiidetud materjali albumilt „Conversations with unseen“ kui ka seni veel lindistamata originaalloomingut. Läbivaks teemaks oli olematu stiilipuhtus ja õnnestunud pendeldamine jazzi ja hip-hopi vahel.

Reperuaaris olid küllaltki erineva karakteriga palad ja fantaasiat oli Kinch komponeerimisel kasutanud julgesti. Eriti suurt rõhku pööras bänd improvisatsioonidele. Sageli kestsid soolod õige pikki minuteid ega vajunud vaimukuse rohkuselt kordagi.

Ansambel oli Kinchil kaasas vägev, sama kollektiiviga on salvestatud ka plaat. Kõik ansambliliikmed on ka tunnustatud ja kiidetud instrumentalistid. Enim mänguruumi sai saksofonisti kõrval õigustatult kitarrist Femi Temowo. Bassimees Neil Charles ja trummar Troy Miller olid enamuse ajast toetava rolliga.

Sarnaselt Briti jazzmuusika suurkuju ja vaid mõni kuu tagasi samal laval esinenud saksofonisti Courtney Pine`ga näitas Kinch end väga tehnilise instrumentalistina ja demonstreeris julgesti saksofoni rikkusi. Võrrelda mehi siiski väga ei saa, ega üht teisest paremaks nimetada. Kinch säras lisaks osavale pillivaldamisele ka poeedi ja vokalistina, kasutades sageli oma häält kui instrumenti ja seades sõnu ritta meisterlikult ja kiiresti.

Võrreldes Kinchi live-esinemist tema plaadiga ei julgeks väita, et kumbki teist kuidagi ületab. Live-is mõjub aga jazzimehe ja räppari nägemine juba omaette elamusena.

Soweto Kinch jättis väga positiivse ja sellise viisaka geto-mehe mulje, teadmine et laval olev geenius on ka kõrgharidusega ajaloolane, tõstis respekti veelgi. Mina olen fänn.