JK: Stefan Baueri Voyage ühendas kultuure

23. aprill 2008

Õigupoolest on Voyage’i solisti Michal Cohenit klassikalises mõistes lauljaks vähe nimetada. Tegemist on vokaalinstrumentalistiga, leiab Ester Eggert.

22. aprillil astus Vene Teatri lavalaudadel üles tõeliselt rahvusvaheline koosseis. Vibrafonimängija Stefan Baueri projekt pealkirjaga Voyage hõlmab endas nimelt muusikuid Saksamaalt, Indiast ja Lähis-Idast.

Kontserdist annab ülevaate Ester Eggert.

Voyage’i alla koondunud artistide loetelu on tõepoolest võimas: nii siin kui sealpool ookeani tuntud, muuhulgas legendidega nagu Kenny Wheeler ja Larry Coryell koostööd teinud Stefan Bauer, Glenn Milleri Orchestra’st tuttav bassimängija Ingo Senst, India päritolu Ramesh Shotham ja muidugi eksootiline lauljatar Michal Cohen.

Ilmselt tuleks eelkõige esile tõsta Coheni vapustavat vokaali. Tema hääle ulatus küündib küll kõrgele, kuid selle eripäraks on nauditav mahedus. Jäädes sealjuures ekspressiivseks, ei kraabi vokaal hetkekski kuulajate kõrvu. Õigupoolest oleks Cohenit klassikalises mõistes lauljaks vale nimetada. Tegemist on vokaalinstrumentalistiga.

Üldise arusaama kohaselt on vokalist bändi koosseisus alati esinumber, kuid seda suurem kunst on, kui artist suudab enda häält pillina kasutada ning sulanduda ühte koosseisu teiste muusikutega. Täpselt nii Cohen toimis, demonstreerides lisaloos, tuntud standardis “Favorite Things”, et on ülimalt kompetentne ka mainstream-jazz’i kontseptsioonis.

Tegelikult säilitasid kõik muusikud laval omanäolisuse. Bassimängija Ingo Sensti soolod andsid aimu tema kogemustest swing’i vallas, Bauer mängis vibrafonil ikkagi modernset jazz’i ning Cohen tõi esitusse Lähis-Ida hõngu. Ja muidugi andis rütmika poolele suure panuse Ramesh Shotham. Viimase puhul tuleb kiita löökpillide osavat kasutamist, mis, tõsi, ei ole Indiast pärit muusiku puhul eriline üllatus. Ehk oleks küll oodanud veidi rohkem ekspressiivsust ja veenvust tema poolt esitatud retsitatiividelt.

Kontserti võib aga kokkuvõtvalt nimetada väärikaks kultuuri- ja stiilikatlaks. Niivõrd omanäoliste muusikute ühine projekt tõstis esile kõigi nelja eripära, sulatades need samal ajal traagelniitideta koosluseks.

Stefan Bauer Voyage feat. Michal Cohen
22. aprillil kell 20.30 Vene Teatris

KOOSSEIS:
Stefan Bauer – vibrafon
Michal Cohen – laul
Ingo Senst – bass
Ramesh Shotham – löökpillid, tabla