JK: Valitud seltskonnale tehti välja reis Indiasse

22. aprill 2007

Mart Soo kitarril ja Brian Melvin tabladel viisid kuulajad orientaalsesse meditatiivsesse rütmi- ja meloodiavoogu. Loe Helen Oja ülevaadet.

Jazzkaare Kunstide Päeva pärastlõunal haaras Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis väikest publikut Brian Melvini ja Mart Soo duo. San Franciscost pärit Melvin, kes musitseeris tabladel ning üllatas kuulajaid vokaaliga, juhtis juba esimese loo lõppedes tähelepanu sellele, kuivõrd arhailises ja muusikaliselt kauni auraga ruumis idamaine kontsert toimus.

Kontserdimuljeid vahendab Helen Oja.

Meie muusikaelus aktiivse jazzkitarristi Mart Soo ning rahvusvaheliselt kuulsa trummari Brian Melvini duo lõi tillukeses kontserdipaigas tõeliselt usutava india atmosfääri. Meeleolu loomisel oli kindlasti roll vanadel teatrikostüümidel seina ääres ning ka kõlaritest kostunud mahedal idamaisel viisil. Kui pärast veidikest hilinemist ameerika-eesti duo esinemisega alustas, jäi meditatiivne meloodia kõlarites siiski mängima.

Mart Soo kitarr kõlas enamiku duo lugude ajal justkui ehtne india sitar. „Elephant God“, esimene hoogne samm Melvini ja Soo loodud maailma pani mõnusalt avatud publiku suletud silmi õõtsuma. Vähemalt samavõrd lõõgastunud fiilingus tundis end ka Melvini soolode ajal kitarrist, kes peagi võimsalt mõtestatud tablamängule pillikeeltel järgnes.

Löök- ja keelpilli koosmusitseerimine toetub harilikult vaheldumisi üksteisele voli andes ning kahe erineva väljendusega tervikut luues. Soo ja Melvini mängu puhul kujunesid kõige haaravamaks aga momendid, mil pillid tegutsesid sünkroonselt – tablade rütmis langes bassilöök kokku Soo rõhuga kitarrikeeltele.

Duo pani proovile kuulajate võime muusikute meeleoluga samastuda. Kõige värvikamaks sai „The Boat Song“ – „minu viis minna paadiga sõitma,“ nagu Melvin loo mõne sõnaga sisse juhatas. Kõlaritest tuli veevulin, mille dünaamikas põristas Melvin hulga rütmikombinatsioone. Ühest küljest „lõhkus“ mäng tabladel Soo loodud meloodiat, teisalt sulandus ikka ja jälle üllatav Melvini looduslähedane vokaal kaunilt kitarriga.

Pärastlõunane elamus kujunes vahvalt vahetuks kontaktiks erineva muusikalise kogemusega muusiku duo ja rahvusvahelise publiku vahel. Säärast muusika kui suure kingituse jagamise momenti, nagu Melvin seda nimetab, tajus vist igaüks. Trummar ja kitarrist olid kuulajatega pidevas silmsides ning vastasid iga helikäigu ja rõhuasetusega rütmis publiku ootustele.

Soe oli silmitseda, kuidas kuulajate seas üks väike tüdrukutirts esireas oli käe palveks seadnud ja temast veidi eemal paar keskealist daami pidid end heaga tagasi hoidma, et Mart Soo hindulikes kitarrisoolodes ja Brian Melvini tablakeerises mitte tantsu vihtuma hakata.

21. aprillil Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis
Koosseis: Mart Soo (elektrikitarr) ja Brian Melvin (tablad)

Loe, mida arvas publik