Joëlle Léandre & Jean-Luc Cappozzo (Prantsusmaa)

08. november 2005

Lisaks oma kontsertidele ja ansamblikoosseisudele on Léandre loonud muusikat multimeedia etendustele, draama- ja tantsulavastustele.

9. november kell 19.00
Tallinna kunstihoone

Prantslannast kontrabassist, improviseerija ja helilooja Joëlle Léandre on Euroopa modernjazzi üks juhtfiguure, kes liigub vaba improvisatsiooni ja jazzi põnevatel ääremaadel. Pariisi Konservatooriumis õppinud Léandre’t on nüüdismuusika alati huvitanud, aga ka jazz on talle südamelähedane, on ju bass jazzis keskne instrument.

Ta on mänginud sellistes koosseisudes nagu Itineraire, 2E2M ja Pierre Boulez’ Ensemble Intercontemporain jt. Paljud nüüdismuusika heliloojad, teiste seas ka John Cage ja itaalia helilooja Giacento Celsi on talle ka spetsiaalselt muusikat kirjutanud. Kaasaegse jazzmuusika vallas on ta koostööpartnerite seas sellised improvisatsioonitähed nagu Derek Beley, Anthony Braxton, Susie Ibarra, Maylin Crispell, Georges Lewis, Evan Parker, Irène Schweizer, Steve Lacy, Fred Frith, John Zorn jpt. Tema kogemus vabast improvisatsioonist on kogu aeg laienenud, mis teeb tast ühe selle muusikastiili juhtfiguuri.

Lisaks oma kontsertidele ja ansamblikoosseisudele on Léandre loonud muusikat multimeedia etendustele, draama- ja tantsulavastustele. Tema mängu võib kuulata rohkem kui neljakümnel heliplaadil. Léandre’le on tähtis esinemine kui tervik: tema kontsert on kui performance – alati põnev ja uutpakkuv. Tema oskus laval “kohal olla” on hämmastav. Lisaks kontrabassile käsitleb ta ka oma mezzosopranit kui instrumenti. Ja kontrabassiga mängib ta kui armastatuga – hellitab, kord paitab kord lööb, on tõdenud Le Monde’I ajakirjanik Francis Marmande. Joelle Leandre’st on raamatu kirjutanud itaalia muusikakriitik Franciso Martinelli.
Ta kontsertidel olnud suur menu kõige preztiizikamatel uue jazzi festivalidel Euroopas, Ameerikas ja Aasias. 2002. aastast on ta improvisatsiooniõppejõud Californias Oaklandi kolldźis.. Joelle Leandre on esinenud Tampere Jazz Happeningil ja Kalott Jazz & Blues festivalil. Nüüd on viimane aeg kutsuda Léandre ka Läänemere lõunakaldale, Eestisse.

Joëlle Léandre esineb Tallinnas koos trompetist Jean-Luc Cappozzo’ga.”Cappozzo mängulisele ilmekusele ja ideede muusikalisele voolamisele on raske leida võrdset. Ta mäng avab talle uksed kõikjal ning sellist laadi ja stiili polegi, mida ta ei valdaks. Pimestav tehnika on muusikalise mõtte teenistuses.” Kirjutas Jukka Hauru trompetisti kohta 1998.aastal. Teda on kogunisti võrreldud USA esitrompetisti Dave Douglasega.
On oma huvitava loomingulise karjääri jooksul mänginud ja salvestanud väga paljude prantsuse uue muusika tippudega nagu Louis Sclavis, Daniel Humair, Claude Tchamitchian, Sophia Domancich jt. Léandre ja Cappozzo mängivad koos aastast 2003.

Joëlle Léandre esineb Jazzkaare festivalil Eestis soolokontserdiga laupäeval 5.11. Pärnu Uue Kunsti Muuseumis ja duona koos Jean-Luc Cappozzo’ga kolmapäeval 9.11. Tallinna Kunstihoones.