John Patitucci ja Peter Erskine reedel Tallinnas - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

15/09/2007 John Patitucci ja Peter Erskine reedel Tallinnas

Uudised

Festivalil NYYD 07 esinevad jazzimaailma tipud – John Patitucci ja Peter Erskine´i USAst.

12.-21. oktoobrini toimuva rahvusvahelise uue muusika festivali NYYD 07 raames külastavad Eestit esmakordselt kontrabassist John Patitucci (fotol) ning löökpillimängija Peter Erskine USAst ning kitarrist John Paricelli Suurbritanniast. Tegemist on jazzimaailma absoluutsesse tippu kuuluvate muusikutega, kes ERSOga esitavad Mark-Anthony Turnage´i teose „Scorched“.

Mark-Anthony Turnage´i „Scorched“ kõlab Estonia kontserdisaalis 19. oktoobril. Koosseisu juhatab Olari Elts. Kohal on ka Turnage ise, kelle intervjuulaadset vestlust Erki-Sven Tüüriga on võimalik kõigil huvilistel kuulata. Õhtu algab kell 19, kontsert kell 20.

„Sädemed lendavad“, „võtab hingeldama“, „jazzansambli pidurdamatu rünnak“ on kriitikud reageerinud 2002. aastal teosele „Scorched“ („Põletatud“), mis on kirjutatud sümfooniaorkestrile, big bändile ja jazztriole.

80-minutise suurteose pealkiri on ühtlasi lühend-sõnademäng. „SCOfield oRCHEstrateD“ viitab ühele praegusaja hinnatumale jazzkitarristile, omaaegsele Miles Davise ansambli liikmele John Scofieldile, kes esines Jazzkaarel 2004. Scofield on ka teose „Scorched“ kaasautor. Davise tulist austajat Turnage´it ja ameerika kitarristi Scofieldi seovad pikaajalised koostöösidemed.

Teost on esile tõstetud kui erandlikult õnnestunud näidet jazzi ja modernse sümfonismi cross-over´ist. Orkestripartituur jätab ruumi soleeriva trio vabale improvisatsioonile, sulatab sümfooniaorkestri väljendusvahendites ühte Scofieldi, Davise, Gil Evansi jazzirütmid, -aktsendid, -fraseerimise läbi Turnage’i enda teravnurkse, purskelise stiili.

NYYD 07 helilooja-peakülaline Mark-Anthony Turnage (1960) peaks sobima Sciarrino ja Ligeti seltskonda. Ta on samuti omaenda tee otsija, ei salli kategooriaid ega konventsioone. „The ultimate rude boy of classical music,“ ütleb The Scotsman.

Turnage´i varase ooperi „Greek“ (1988, Müncheni biennaali tellimus) kompromissitu pop- ja rockmuusika arsenal oli kahtlemata mõeldud kõrvakiiluna soliidsele ooperipublikule. Teos tegi Turnage´i tuntuks ning tõi Sir Simon Rattle´i kutse Birminghami SO residentheliloojaks.

Turnage’i menukamaid töid, Ensemble Moderni tellitud „Blood on the Floor“ (1993) on valukarje narkokultuuri üle, mis põhjustas ta venna surma. Samas algas siit koostöö kõrgtaseme jazzmuusikutega, mida „Scorched“ veelgi edukamalt jätkas.

Turnage on praegu Euroopas paljumängitumaid orkestrimuusika- ja ooperiheliloojaid. Lisaks Rattle´i aegsele Birminghami SO-le on ta olnud resideeruvaks heliloojaks Inglise Rahvusooperi, BBC SO, Londoni FO juures. Praegu on ta aastani 2008 seotud Chicago SO-ga.

Turnage´i teoseid on ette kandnud dirigendid Andrew Davis, Oliver Knussen ja Leonard Slatkin. Ta on töötanud koos Evelyn Glennie, Christian Lindbergi ja Juri Bašmetiga, Ensemble Moderni, London Sinfonietta ja Nash Ensemble´iga.

Kontserdi jazztrios astuvad üles rahvusvahelise jazziareeni tipptegijad, keda seob Turnage´iga pikaajaline mõttekaaslus.

Peter Erskine on mänginud koos selliste legendaarsete muusikutega nagu Maynard Ferguson ja Jaco Pastorius, Diana Krall, Chick Corea, Gary Burton & Pat Metheny, Joni Mitchell, Jan Garbarek, teinud koostööd BBC SO, Londoni SO, Los Angelese Filharmoonikutega. Ta on osalenud ligi 400 CD salvestamisel ning pälvinud rohkesti auhindu, sh Grammy.

John Parricelli on „Loose Tubes“ asutaja, kes esimese jazzansamblina esines BBC Proms´il Albert Hall´is. Tema partneriteks on olnud Kenny Wheeler, Stan Sultzman, Andy Sheppard, Norma Winstone, Annie Lennox, Dave Holland, John Abercrombie jpt. Paricelli on osalenud üle 150 filmi helindamisel, sh Oscar´itega pärjatud „Shakespeare in Love“, „Finding Neverland“ ja „Lord of the Rings“.

John Patitucci on mänginud koos suurkujudega nagu B. B. King, Chick Corea, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Michael Brecker, George Benson, Dizzy Gillespie, Stan Getz, Wynton Marsalis, Natalie Cole, Bon Jovi, Sting. Tema auhindade hulgas on kaks Grammy´t, üks interpreedi, teine heliloojana. Maailma juhtivad jazziajakirjad JazzTimes ja DownBeat ning rahvusvaheline jazziajakrijanike assotsiatsioon on pärjanud teda parima bassimängija tiitliga ning tema nimi figureerib juba aastaid nende edetabelite esimeste seas.

John Patitucci ja Peter Erskine jäävad Tallinna kauemaks, et anda Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias workshop jazzitudengitele. Patitucci osaleb ka NYYDi lõppkontserdil 21. oktoobril Estonia kontserdisaalis, kus ta lööb kaasa Turnage´i teose „A Prayer Out of Stillness“ esiettekandes.

Kontserdid toimuvad koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ja festivaliga Jazzkaar.
Kontserte toetab Ameerika Ühendriikide Suursaatkond.