Jõulujazz: Cool & Jazzy kui paradoks

09. jaanuar 2006

Vokaalansambli Cool & Jazzy kontserdil jäi domineerima segadus, ehkki oli ka kauneid muusikalisi kohti.

Jõulujazzi raames esines Eestis Venemaa vokaalansambel Cool & Jazzy esmaspäeval 12. detsembril Viru hotelli Grande saalis. Kontserdimuljeid vahendab Rivo Randver.

Kontsert algas paljulubavalt. Saal oli peaaegu välja müüdud. Oodati energilist ja kvaliteetset a capella muusikat nagu reklaamitud. Varasematel aastatel on Jõulujazz seda ka pakkunud, kuid ilmselt ei liialda, kui öelda, et seekord vedas ansambel publikut alt. Jah, energiat tõesti kuigi palju siiski oli, aga kvaliteediga grupp just ei hiilanud.

Esimesed lood olid juba väga segadust tekitavad, laval justkui toimus midagi, aga ei saanud aru, mis täpsemalt. Kõik kvarteti liikmed laulsid oma rida, meloodia oli praktiliselt olematu. Grupp hiilgas vaid mõne tehnilisema käiguga, aga muusika oli justkui teisejärguline, iseenesest väga maitsetu ja häbenemisväärt käitumine muusikute poolt.

Kuigi kontserdi alguses mainiti lavalt, et tegemist on vaid live a capella muusikaga , ei olnud see kindlasti nii. Madal ja võimas bassihääl ei tulnud sageli laval olevate muusikute suust, sest üldjuhul ei ole neljaliikmeline ansambel võimeline laulma viiehäälselt. Aga tõesti, bass oli võimas ja efektne, tema allikas aga vägagi küsitav.

Cool & Jazzy repertuaari kuulusid lood erinevatest aegadest ja stiilidest. Esitusele tulid tuntud lood nagu „The Girl From Ipanema”(A. C. Jobim), „Caravan” (D. Ellington), lood pop-ansambli ABBA loomingust ja palju muud. Arranžeeringud aga ei mõjunud eriti usutavalt, eriti vastuoluline oli „The Girl From Ipanema”, ilus bossanova muudeti suhteliselt süldiks ja seda ei olnud hea kuulata.

Vokaalansamblil oli siiski oma sära olemas, ligi poolele publikust paistis laval toimuv väga meeldivat, teine poolt tiksus vaikselt saalist välisukse poole, jättes saali lisalooks pooltühjaks. Sellele vaatamata kiitis ansambel valjuhäälselt siinset publikut sõnadega: „You are the best audience!” Ei saanudki aru, kas tegemist oli irooniaga või oli see siiralt öeldud.

Cool & Jazzy mõjus Viru hotelli Grande saalis amatöörlikult, seaded ületasid sageli hea maitse piiri ja esitus oli kohati väga must. Ansambel ei kõlanud kui üks tervik, oli palju vastuolulisust ja ebakõla ning vaevalt see nii mõeldud oligi. Vokaalsed võimed on kõigil ansambli liikmetel tegelikult ju head, aga koos nad ei toiminud.

Kontserdil oli muidugi ka ilusaid kohti, aga domineerima jäi sellegi poolest suur segadus. Cool & Jazzy on võib-olla et kõige paradoksaalsem vokaalansambel maailmas .