Jõulujazz: Cool & Jazzy rõhutas show-poolt

09. jaanuar 2006

Jõulujazzil esinenud a capella grupi Cool & Jazzy kava oli tihe ja keerukas, seades lauljate ette ülikõrgeid nõudmisi.

Teisipäeval rõõmustas Tallinna publikut Venemaa a cappella tippu kuuluv kvartett Cool & Jazzy. Kindlasti oli antud kontsert oodatud sündmuseks paljudele Eesti venelastele, kuid lisaks sellele kogunes Viru hotelli Grande saali ka hulganisti eestlasi, soomlasi ja muid rahvuseid.

Kontserdimuljeid vahendab Ester Eggert.

Esitus algas vene temperamendile omaselt sõna otseses mõttes kõva pauguga, mida võib ehk nimetada ühiseks viimase piirini võimendatud beatboxiks. Kuna tegemist oli ilmselgelt showle orienteeritud kontserdiga pidi ka „tümps“ kõva olema ja tõesti – sellest puudust ei tulnud.

Lugude vaheajal suheldi publikuga küll vene keeles, mida kontserdi algusosas ka inglise keelde tõlgiti, kuid hiljem jäädi pidama siiski vaid oma emakeelele. See tekitas ilmselgelt saalis istuvates nooremates eestlastes ja veelgi enam teiste rahvuste esindajate hulgas ebamugavustunnet.

Esitusele tulnud repertuaar oli värvikirev alustades vene popmuusikast a la „Ja ljublju tebja“ ja lõpetades Duke Ellingtoni „Caravaniga.“ Arranžeeringud erinesid tugevalt tavalisest ja olid väga pretensioonikad hääle suhtes. Kõrgemas registris toimis vokaal meisterlikult, kuid kohati tekkis pisikesi probleeme madalate nootidega. Vastupidiselt paljudele a cappella gruppidele, kes eelnevalt Tallinna on külastanud, ei üritanud Cool & Jazzy vokalistid matkida teisi pille – piirduti vene muusika juures hädavajaliku biidi rõhutamisega.

Kõigega siiski hääl hakkama ei saanud ja vahelduseks võeti abiks ka klaver. Peab ütlema, et vokaal oli väga meisterlikult paigas, kuid pikapeale hakkas pidev kõrgelt laulmine kõrva kriipima. Arranžeeringud olid viimase piirini „täis topitud“ tihedat vokaali, tekitades olukorra, kus enamuse ajast laulsid korraga kõik neli ja vägagi kõrges registris. Selline käsitlus tekitas kaootilise tunde, mis omakorda muutis keerukaks kontserdi tähelepaneliku kuulamise.

Võrreldes näiteks ansambliga New York Voices, on Cool & Jazzyl kindlasti veel arenguruumi, kuid kindlasti suutis nende muusika panna puusa nõksuma nii mõnelgi saalis istunul. Ehk jäi vene temperamendist küllastunud a cappella külmale põhjamaalasele veidikene võõraks, aga show oli siiski vägev ja kuulamist väärt. Publiku hinnangut näitab ka see, et peale põhikava lõppu pidid külalised Moskvast esitama veel õige mitu lisalugu.