Jõulujazz: Courtney Pine tõi Rock Cafesse täismaja

11. jaanuar 2006

Courtney Pine´i Tallinna-kontsert mõjus läbimõeldud tervikuna – pinge oli õhus kogu õhtu vältel, kirjutab Ester Eggert.

Neljapäeval 15. novembril külastas Tallinna juba teistkordselt maailma saksofonistide esiritta kuuluv Courtney Pine. Pikka õhtut Rock Cafes aitas muusikaliselt täita ka eestimaine Broken Time Orchestra.

Ester Eggert meenutab toimunut.

Broken Time Orchestra pakkus Rock Cafesse tasapisi kogunevatele inimestele tunni täis tantsitavat klubimuusikat. P. Julm mängis plaatide pealt põhju ja tema tööle lisasid omakorda värvi Taavi Kerikmäe, Mart Soo ja Roland Puusepp. Aeg-ajalt viibis laval ka Sofia Rubina, kes oma mustale lauljatarile omase tämbrimahlakusega ei täitnud mitte solisti rolli, vaid sulandus ühte ülejäänud koosseisuga. Eestlaste meeldiva idamaise varjundiga ülesastumine oli heaks sissejuhatuseks õhtu peakülalisele Inglismaalt.

Courtney Pine on juba mitmeid aastaid maailmas laiemalt tuntud kui noorema generatsiooni saksofonist, kes esitab tantsitavat jazzi sidudes sellega tehnilise improvisatsiooni. Ta kasutab ära pilli mitmekülgsed võimalused praktiseerides ka lihtsaid käike, mis nii mõnegi asjatundja ehk nina krimpsutama panevad, kuid suudab seda teha nii, et pinge ei kao.

Seekordnegi Courtney Pine´i Tallinna külastus ei olnud mingisugune erand. Juba mustanahalistest muusikutest saatebänd oli nähtus omaette – põhjamaisele inimesele võib nende rütmikäsitlusoskus tunduda vägagi mõistatuslikuna. Kitarrist andis Pine´ile aeg-ajalt puhkust võttes liidri rolli enda kätte.

Suurimad austajad kogunesid loomulikult esiridadesse laskmata kõrvust mööda ainsatki nooti. Rahvast jätkus aga ka lavast kaugemale, sest üsna raske on Courtney Pine´i muusikat hinnata ilma temaga eelnevalt tuttav olemata. Seetõttu eelistasidki nii mõnedki meeldivad eesti ja üle lahe meid külastavad meesterahvad viibida lähemal baariletile, kust tulev kesvamärjuke otsa ei saanudki.

Mida kontserdi lõpu poole seda enam võis inimeste nägudelt lugeda välja kerget väsimust, sest Pine´i käekirja hulka kuulub omadus mängida palju noote ja kiiresti, kuid sellest hoolimata suutis see suur austajatest koosnev inimhulk, mis oli kogunenud lava ette, välja plaksutada nii mõnedki lisalood.