Jõulujazz jätkab eriliselt

08. detsember 2004

11. detsembril Tallinnas Nigulistes ja 12.detsembril Elvas duo Tafenau –Vind ja 13. detsembril Eesti Draamateatris Andres Mustonen Jazzkvintett.

Üheksandat korda toimuv Tallinna rahvusvahelinee jazzifestival “Jõulujazz” on jõudnud keskpunkti. Seljataga on peaesineja USA ansambli M-Pact ülimenukad kontserdid, ka oma eesti esinejate kontserdid lähevad Tallinnas täissaalidele.
Noored muusikud on Georg Otsa nimelises Muusikakoolis osa saanud kahest sisukast workshopist, mille andsid ansambel M-Pact ja USA üks tippsaksofoniste James Carter. Laupäeval 11.detsembril esitleb Jõulujazzil uut kava duo Raivo Tafenau-Meelis Vind. Sedapuhku on ansamblikaaslaseks tšiili löökpillimängija Ricardo Padilla, kelle kohta nentis Raivo Tafenau, et Padilla mängib väga intelligentselt ja värvitundlikult, tabades lennult partnerite kavatsusi ja kasutades mitmesuguseid eksootilisi instrumente. Trio oli läinud suvel peaesineja Hyväskylä jazzifestivalil.
Duo Raivo Tafenau – Meelis Vind esimesed esinemised toimusid aastal 1996. Aeg-ajalt on ikka koos kontserte antud, aga kuna mõlemad on väga nõutud esinejad erinevates kollektiivides, siis jääb duo jaoks teenimatult vähe aega. Meelis Vind on hõivatud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, NYYD-ansamblis ja teistes uue muusika projektides, kus ta mängib nagu jazzikontserdilgi klarnetit ja bassklarnetit. Raivo Tafenau mängib saksofone kõikvõimalikes koosseisudes duost bigbändini, partneriteks nii oma kui välismaa muusikud. Edukad on olnud kontserdid koos brasiilia laulja ja kitarristi Sergio Bastosega, leedu lauljatari Nedaga, tšiili löökpillimängija Ricardo Padilla, rootsi laulja Hayati Kafega, rootsi saksofonisti Göran Larseniga jt.-ga. Raivo Tafenau ansambli viimased heliplaadid on “Ice on Ipanema” (2003), “The Snow Queen” (2004) ja “TakeOff” (2004).
Viiuldaja, ansamblijuht ja dirigent Andres Mustonen on erilise energia ja fantaasialennuga muusik, kes jõuab palju ja esitab nii endale kui oma muusikutest sõpradele üha uusi väljakutseid. Eriti tihe on ta esinemistegraafik aasta lõpus, mil tal tuleb kontserte anda ka mitmel pool Euroopas. 30-aasta jooksul on tema juhitud HORTUS MUSICUS esinenud pea kõigis Euroopa riikides, USA-s, Jaapanis, Iisraelis ja tohutul territooriumil, mille moodustas endine Nõukogude Liit. Heliplaatidele on salvestatud ca 35 programmi, millest osa on saadaval tänapäevalgi firmadest Erdenklang, Musica Svecia, Forte ja Finlandia Records.
Muusika, mis kõlab esmaspäeval Eesti Draamateatris, pole jõudnud veel ühelegi helikandjale. “Eriline sünergia tekib baroki, klassika ja jazzi ühendamisel, see crossover-muusika on loominguliselt väga põnev, sest see ühendab ajastute energeetika. Sellest sünnib uus tänapäevane looming”, kinnitas Mustonen. Kavas on muusikat mitmest sajandist Vivaldist Piazollani. Koos Andres Mustoneniga musitseerivad Ivo Sillamaa – klavessiin, klaver, Peeter Klaas – tšello, Taavo Remmel – kontrabass ja Tanel Ruben – löökpillid.

Jazzkaar