Jõulujazz klassika ja improvisatsiooniga

02. detsember 2005

5. detsembril kell 19.00 Eesti Draamateatris Andres Mustoneni La Folia – baroki kohtumine jazziga.

La Folia on aegade hämarusest pärit hispaania tantsumuusika pöörane hittlugu, mida sajandite jooksul on oma teoste aluseks võtnud paljud hispaania, itaalia, prantsuse jt. maade heliloojad.
Arcangelo Corellil Triosonaat La Folia, Carl Philippe Emmanuel Bachi Variatsioonid La Folia, Francesco Geminiani Concerto Grosso on vaid mõned näited klassikast. Aga oma Folia oli isegi legendaarsel rootsi pianistil Jan Johansenil, itaalia saksofonikuulsusel Jean Luigi Trovesil jpt. Oma Folia on ka Hortus Musicuse juhil, viiuldajal ja dirigendil Andres Mustonenil, kelle jaoks pole teostamatuid loominguideid, on vaid ilu ja kirg, mida ta soovib edasi anda muusikas.

Corelli ja Vivaldi muusika kaasaega toomiseks, otsustas Andres Mustonen La Folia hullust omamoodi edasi arendada, teha see mõistetavamaks tänapäeva kuulajale. Näiteks mängitakse kontserdil Vivaldit – Mustonen nimetab seda rokksümfooniaks- paaris esimeses osas originaalilähedaselt ja kolmandas osas tõlgitsevad muusikud materjali vabalt, väga julgelt improviseerides.

16-taktiline La Folia teema on üle elanud valitsejad ja sajandid, stiilid ja möllud. Küllap lisab ka Andres Mustonini, Tanel Rubeni, Taavo Remmeli pöörane kontsert La Foliale uusi nüansse.

Aastalõpp on Andres Mustonenile kõige kiirem aeg. Ei ühtegi vaba päeva. Lennuk sõidutab teda Euroopa ühest otsast teise. Nädala lõpus naaseb ta kontsertidelt Hollandist ja Belgiast, kus ta koos sealsete muusikutega esitas kava Viini klassikute muusikast ja Astor Piazolla Tangode improvisatsioonidest. Mustoneni Piazolla repertuaar täieneb iga kontserdiga ja Euroopa publik saigi seekord kuulda vähetuntud Piazolla tangosid.

Neile kontsertidele eelnes väga oluline Hortus Musicuse esinemine Moskva Konservatooriumi Suures saalis, kus esiettekandele tuli Gia Kantšeli Tšellokontsert. 5. detsembri La Folia kontserdi järel lendab Andres Mustonen Saksamaale, et seal koos Saksa ja Prantsuse muusikutega esitada kava itaalia barokkheliloojate-virtuooside loomingust, ikka oma kordumatus võtmes.
Jazzkaare kontsertidel astub Andres Mustonen üles kolmandat korda. Ja seegi kord lubab ta kordumatut ja kirglikku dramaatilist teekonda, mis ulatub üle sajandite ja stiilide.

Jazzkaar