Jõulujazz: Mustoneni kontsert võttis sõnatuks

14. detsember 2004

13. detsembril esinenud Andres Mustoneni jazzkvintett naelutas publiku meeled muusikasse. Sündis haruldasi hetki, millest teavad vaid draamateatris viibinud.

Jõulujazzi viimase kontserdinädala avas esmaspäeval 13. detsembril Eesti Draamateatris Andres Mustoneni jazzkvintett.
Kollektiivi koosseisu kuulusid Peeter Klaas, Ivo Sillamaa, Taavo Remmel ja Tanel Ruben. Kõlasid fantaasiad Vivaldi ja Piazzolla tuntud paladest. Teatris oli kirgliku tango ja lustliku romantilise Vivaldi hõngu.

Andres Mustonen väitis kontserdil, et midagi pole uut. Vivaldi on vana, kõik on vana. Kuid üheskoos rokkiv viiuldaja, mänglev kvintett ning klassika ja jazzi väärikas sulam oli erakordne ja muljetavaldav.

Kui Andres Mustonen hoogsalt lavale sammus, oli tal viiul juba stardivalmilt õlal. Alustati maheda Piazzolla meloodiaga, mis võttis hoopis dramaatilise pöörde. Kuid see oli petlik – hetkega sai kontserdist rokkiv-klassikaline-jazzinäitemäng, mis kestis viimse palani.

Andres Mustonenis endas oli kõik väljakutsuv – ekstravagantne välimus, hoogne ja elav mängustiil, millele ta andis häälekalt rütmi ja hoogu. Samuti vaimukad ja sarkastilised kommentaarid ning tarkuseterad, mida ta lugude vahele poetas. Pole oluline, millal muusikat tehakse, vaid see millal seda mängitakse, poetas Mustonen publikule. Ilma liialdusteta soleeris Mustonen viiulil nii võidukalt, et poognal olid tükid taga!

Mustonen tõmbas kontserdi otsad kokku väga mõjuval põhjusel: “Kõik, sest rohkem ei oska!” Kuid publik ei hoidnud emotsioone tagasi ning sai lõpetuseks premeeritud temperamentse lisaloo ja Tanel Rubeni trummisoologa.

Ester Eggert ja Katre Pilvinski Jazzkaare veebitoimetusest vahendavad publiku muljeid.

Risto (38), õppejõud ja Hana (35), Tallinki meelelahutustöötaja:”Väga meeldis! Mustonen, tema esituses barokk ning interpreteering oli väga huvitav.”

Maie (66), piletöör:”Hea laengu sai. Mustonen oli väga eneseandlik, ta on nagu laulev viiul. Väga meeldis!”

Sirkka (28) ja Marko (34):”Arvamus on lühike: hea! Ei pidanud orgasmi teesklema. Mustonen rokkis juuksed tuules! Tahaks näha, mis siis saab, kui mehele elektrikitarr kätte anda.”

Naisterahvas, kes palitut selga ajas ja väljapääsu poole tõttas:”Fantastiline! Viimasepeal – näha on, et Mustonen ise naudib, mida teeb. Huvitav kui palju ta zen-zeni sööb?”

Olev (76), pensionär:”Suurepärane! Seekord uudne nõks Mustoneni poolt. Olen tema varasema loominguga kursis, kuid see ettekanne oli ootamatu ja elav. Esituses oli mustlasmuusika toone, see meeldis.”

Anneli (24), üliõpilane:”Väga huvitav oli, kindlasti meeldis! Asjal oli hoog ja läks hoogsalt käima. Mustonen on ise hingega asja juures ega muidu ei saakski. Live´s nägin teda esimest korda, klassikalised palad olid ilusad. Mind häiris, et Mustonenil oli kingapael lahti, kartsin et midagi võib juhtuda…”

Laura (24), muusikatudeng:”Piazzolla tõlgendused olid selgelt huvitavad ja vimkaga. Eriti avalugu. Milline energia, elujõud ja intensiivsus. Tundus, et laval ei ole kohati hingamisruumigi. Kahju, et heli oli kohati veidi paigast vist ära – kontrabassi ei olnud kuulda ja klaver kadus ka vahepeal ära. Oli tunda, et see oli tugevalt Mustoneni nägemus, kuhu teised hästi sulatusid.”

Arvo (47), arst:”Vist oleks võinud olla isegi ainult Piazzolla kava. Tõlgendused tundusid sisukamad ja põnevamad jälgida. Vivaldi läks minu jaoks kohati tavaliseks, nagu ei üllatanud, liiga valjusti rockinud trumm lömastas kohati meloodia ära. Aga Tanel Rubenit oli tegelikult huvitav jälgida. Olen teda näinud jazzkoosseisus, kus ta on väga delikaatne ja tundlik. Nüüd mängis nagu rockbändi trummar.”

Airi (22), tudeng:”Väga meeldis. Mustonen, barokk ja kogu see kompott kokku kõlas täpselt siukene nagu vaja. Kindlasti külastan veel Jõulujazzi kontserte.”

Naisterahvas:”Suurepäraselt meeldis… Jah… ei ole minust sõnastajat hetkel.”

Silver (37), ehitustööline:”Valisin selle kontserdi omapärase nime tõttu. Omapära tõepoolest oli…kohe parajalt. Mustoneni isiksus lihtsalt on selline. Tohutu energia muusika juures. Mul pole sõnu. Väga hea!”

Toomas (20), tudeng:”Ausaltöeldes pole ma kunagi kuulanud ei vanamuusikat ega jazzi. Tulin siia kontserdile uusi kogemusi saama. Väga meeldis… 95% meeldis. See ülejäänud 5% ei olnud ka tegelikult halb. Ei kahetse, et tulin.”

Reigo (32), müüja:”Mustoneni emotsioonid olid laes, seda jätkus saali ka. Ma ei ole vist kunagi näinud nii energilist vanamuusikut laval. Ja muidugi see, kuidas ta viiulit mängib on müstika. Kui hea toon ja väljendusrikkus. Aga muusika oli huvitav, kohati isegi läks veidi keeruliseks see mõttearendus. Vivaldi tõlgendustel ja Piazzolla tangodel oli selge vahe, erinevad iseloomud.”