Jõulujazz saab kümneseks!

30. september 2005

Festival tähistab tänavu kümnendat toimumiskorda ning sel puhul on kontserte tavapärasest kolmandiku võrra rohkem – kokku 21. Kontserdid toimuvad 23. novembrist 15. detsembrini Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Viljandis ja Narvas.

Festivali peasinejad on rootsi lauljatar Rigmor Gustafsson ja inglise saksofonist Courtney Pine. Gustafsson esitab Ameerika kõigi aegade ühe kõige populaarsema laululooja Burt Bacharachi muusikat. Plaat, mis ilmus mullu maineka plaadifirma ACT väljaandel, pälvis Rootsi Grammy ja tõukas rootsi edetabeleist esikohal püsinud Norah Jonesi. Samal kontserdil esitavad oma versiooni Bacharachi muusikast Jürmo Eespere rahvusvaheline ansambel ja laulja Karl Madis.

Kõige kuulsam inglise jazzmuusik saksofonist Courtney Pine sai Jazzkaare kuulajate lemmikuks aastal 1998, vahepeal on talle palju kiitust ja tunnustust jagatud, muuhulgas pälvis ta oma tegevuse eest ka University of Westminster audoktori kraadi. 5. oktoobril ilmub ta järjekordne CD Resistance ning Eesti publikult esimeste seas võimalus nautida uut kava.

Nagu ikka on Jõulujazzil kuulajaid rõõmustamas üks särav vokaalgrupp. Esmakordselt tuleb Jõulujazzile vokaalansambel Venemaalt Cool & Jazzy. Lauldakse klassikapärleid, pop-, jazz- ja rahvamuusikat. Saksa vokaalvirtuoos Michael Schiefel on Jazzkaare kutsel Eestis neljandat korda, kaasas uue plaadi kava, mis jõuab CD-le kevadel. Ameerika bassiäss Michael Manring on kuulsust kogunud nii sooloprojektide – plaatide, bassi mänguvõtete uuendajana ning osalejana arvukates loomingulistes kooslustes.

Jõulujazzi kindlate traditsioonide hulka kuulub ka heategevuskontsert Kaarli kirikus koostöös Eesti Raadioga. Tänavu esinevad Eesti Raadio laululapsed koos Viljandi Ugala ja Tallinna linnateatri näitlejatega, kavas Olav Ehala muusika. Lastel valmib ka uus heliplaat Olav Ehala lauludega. Kontserdiga toetame Tallinna Pelgulinna sünnitusmaja.

On hea tava, et jõulude eel valmivad eesti muusikutel uued heliplaadid. Suure töö on teinud arranźeerija Raul Sööt ja Estonian Dream Big Band ning valmis on saanud Hendrik Sal Salleri põnevate seadetega jazzilik heliplaat. Helin-Mari Arderi, Siim Aimla, Ain Agana ja Mihkel Mälgandi tema muusikute koostöös on valminud eesti vaimulike rahvaviiside ja kirikulaulude heliplaat, kus lihtsad viisid kõlavad meeleolukates jazzilikes seadetes.

Hedvig Hanson jätkab oma hell-intiimsete kontsertide tava, lisades seekord ka hällilaule. Jazzkaare palvel saavad kokku ühe kooli mehed, sisukad muusikud Jaak Johanson ja Robert Jürjendal. Andres Mustoneni rokilik-barokilik kreatiivsus saab sel korral tuge jazzitippude seltskonnalt. Jõulujazz teeb sooja ja headmeelt nii kuulajatele kui korraldajatele.

Piletid müügil 1. oktoobrist Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades. Hinnad tõusevad 1. novembril.