Jõulujazz: Sakari Kukko trio tõi jõulumeeleolu

09. detsember 2004

Teisel advendipühal tekitas Niguliste kirikus jõulumeeleolu Sakari Kukko Trio kontserdiga, kus olid segunenud põhjamiaselt karged meloodiad ja kirkad jazzirütmid.

Teise advendi saabumist 4. detsembril tervitasid jazzulembesed inimesed Niguliste kiriku kontserdisaalis, kus jõulutunnet tekitas pigem mõtlikke viise mäginud Sakari Kukko Trio.
Lisaks kohalikele jazzufännidele viibis saalis ka palju soomlasi. Kontsert oli põhjamaiselt tõsine ja raske, paljud kuulajad ei pidanudki lõpuni vastu, vaid hiilisid varem saalist minema.

Kontserti käisid kuulamas ja publikuga rääkisid Katre Pilvinski ning Liis Kängsepp Jazzkaare veebitoimetusest.

Pikema sissejuhatuseta alustas Soome trio looga, mille lähedastesse etnorütmidesse oli põimitud süngevõitu kontrabassi soolo, millele omakorda järgnes kohe tasakaalustav, võluv ja jõuline saksofonisoolo Sakari Kukkolt.

Enamus kontserdist oli võimalus nautida aeglast ja rahulikku saksofoni–klaveri–kontrabassi jõululikku repertuaari, milles saksofonist Kukkot toetasid Ulf Krokfors kontrabassil ja Samuli Mikkonen klaveril.

Kuid andekas ja võimekas puhkpillimuusik Sakari Kukko andis publikule võimaluse kuulda nii saksofoni kui trompeti ja flöödi meelelist mängu. Niguliste kõrged laed andsid saksofonile ja trompetile sügavust, flöödimängu muutis akustika aga inglikerguseks.
Trio eestvedaja Sakari Kukko tutvustas küll põhjalikult iga algavat lugu, kuid sel hetkel tekitas Niguliste võimas akustika meelehärmi, sest paraku polnud sissejuhatavast osast võimalik sõnagi aru saada.

Mõningates lugudes kasutatud orel tekitas publikus segadust ja sundis pea kukklasse ajama, et leida uute helide põhjustaja, kuid ilmselt saladuseks see jäigi….

Sakari Kukko Trio mõjus ühtviisi ergastavalt ja uudsena tänu saksofoni ja oreli kooslusele. Samuti mõjus värskelt läbipõimitud Sibeliuse teema, mis segunes põhjanaabrite rahvaliku taustaga ja oli omakorda ülevalatud õdusa jõulumeeleoluga. Kui enne trio kontserdi oli advendiküünal jäänud süütamata, siis pärast sai see kindlasti läidetud!

Tiiu (40), turundusjuht:”Meil oli algul valitud raske koht, kust oli raske kuulata, aga kui kohta vahetasime, siis läks väga omapäraseks ja huvitavaks. Minu jaoks oli üllatav, et neid kirikulaule ja koraale on võimalik niimoodi muuta, tõlgendada. Või pigem, et neid üldse söandatakse niimoodi muuta.
Kahju oli sellest, et akustikat oli liiga palju, algul ei suutnud üldse rütmi tabada, vaid kuulsin lihtsalt suvalisi helisid igast suunast. See oli natuke harjumatu muusika, olen rohkem “süldijazzi” austajad.”

Gunnar (47), müügijuht:”Vanamehel oli mingi üks meloodia, mida ta kogu aeg sisse trükkis ja nüüd see käib ja kummitab mu peas. Kuna ma olen väga ebamusikaalne, siis ma ei oska seda isegi järgi vilistada ja see ajab mind närvi!”

Marju (30), kodune:”Mulle kontsert väga meeldis, kuigi ma pidin last valvama ja ei saanud korralikult kuulata. Ma väga armastan sellist põhjamaist rahvamuusikat ja olen suur Villu Veski “Põhjala saarte häälte” fänn. Suuri üllatusi kontsert minu jaoks ei toonud, kuna ma olen Niguliste kiriku töötajana harjunud kõigi nende huvitavate oreli ja jazzi koostööga. Jõulutunde tekitas küll.”

Anne (67), raamatumüüja:”Oi, kontsert oli väga huvitav! Orel ja saksofon koos andsid huvitava kõla. Siin kirikus tekkis selline põnev teistmoodi amtosfäär.”

Ülle (47), raamatukoguhoidja:”Mulle tekitasid klaver ja kontrabass koos mängides oreli tunde. Ei oskagi ütelda, mida ma kontserdilt ootasin, aga mulle meeldis.”

Ervin (29), IT-spetsialist:”Ma pole varem kuulnud orelit ja kontrabassi koos mängimas ning ega kontrabass orelile väga alla ei jäänudki. Algul oli selline ebamäärane olek, kuna üks laps häiris kuulamist. Aga kontserdi lõpuks võib öelda, et jõuluaeg on alanud.”

Anton (19), Tallinna Kunstikooli tudeng:”kontsert ei meeldinud mulle üldse, kuna sedalaadi muusika pole minu maitse. Aga tegelikult orel natuke ikka meeldis. Kontserdile tulin tüdruksõbra palvel.”

Galina (19), G. Otsa Muusikakooli tudeng:”Huvitav oli ja mulle meeldis, eriti viimane lugu.”

Anne (67), keemik:”Kontsert oli tore, meeleolukas ja jõuluteemaline. Kui, siis natuke liiga soomelik, liiga kodune, lähedane ja tavaline.”

Aino (67), bioloog:”Kontsert meeldis, see oli ilus ja jõululik. Esines ju tõeline virtuoos, lemmik oli Sibeliuse teema.”