Jõulujazz: Vähem on rohkem – Kate McGarry Tallinnas

05. detsember 2008

Tallinna publikul õnnestus Estonia kontserdisaalis kuulda New Yorgist pärit lauljatari Kate mcGarryt, kes kandideerib Grammy auhinnale, mille võitjad kuulutatakse välja paari kuu pärast.

Kate McGarry tutvustus allmusic.com-i lehel algab väitega, et ühena kümnest lapsest pidi ta varakult õppima, kuidas oma häält kuuldavaks teha. Tema kontserdil käinuna võib pigem väita vastupidist: selles suures peres kasvades on ta õppinud teisi ära kuulama.

3. detsembril käis Kate McGarryt Jõulujazzil kuulamas Marje Ingel.

McGarry saateansamblist jääb samuti mulje kui perekonnast või sõpruskonnast, kelle omavahelised suhted on lähedased. Soojust õhkub kogu kontserdi jooksul ka saali suunas. Kate McGarry on vaevata ära õppinud mõned eestikeelsed fraasid nagu „suur tänu“, tere õhtust“, „tore on olla siin“ ja ta ütleb seda siiralt, naeratus püsib kogu kontserdi aja lakkamatult tema näol. See ei ole enesekeskse staari naeratus, vaid lihtsa olekuga inimese naeratus, kes naudib oma elu keset muusikat igal hetkel.

Oma lihtsuses eelistab ta laulda jazzi nagu vestleks sõpradega – oma bändikaaslastega. Nii ei kuule me teda ülevoolavalt oma võimekust demonstreerimas ega ohjeldamatult pikki improvisatsioonisoolosid kuuldavale toomas. Pigem on tema improvisatsioonid sundimatud ja lühidad nagu vestluses öeldud fraasid, mis lasevad ka teistel sõna sekka öelda ning annavad õigupoolest teistele ansamblikaaslastele rohkemgi ruumi soolodeks kui lauljatarile endale.

Üks lemmikvõtteid, mida Kate McGarry kasutada armastab, on koossoleerimine kitarristist abikaasa Keith Ganziga. Need soolod algavad ühise unisoonis meloodiaga, misjärel kumbki improviseerides oma teed läheb, et mõnel puhul jälle uuesti unisoonis soolosse naasta. Sageli improviseerib McGarry scat-ile üle minemata, muutes üksnes meloodiat, kuid jätkates traditsioonilist sõnadega laulmist.

Tema hääletämbris ja laulmismaneeris on kuulda folgilikku lihtsust, samuti kirjutab ta ise folgilugusid, mille puhul tekstis peituval sõnumil on väga suur tähtsus. Eelmisel aastal USA jazzi edetabelite esinumbriks kerkinud plaadi „Target“ nimilugu on üks neist. „Kas sihtmärk võib muuta täpsemaks amburi silma? Kas märklaud võib tugevdada laskuri kätt?,“ küsib McGarry selles laulus. Kontserdil selgitas ta, et just nii see tema meelest on: kui inimene liigub elus oma eesmärgi suunas, tuleb see eesmärk püüdlejale justkui poolele teele vastu.

Tundub, et Kate McGarry laulab selles laulus iseendast, sest temaga ongi see juba juhtunud, temast on saanud tuntud ja tunnustatud jazzlaulja. Samas lummas ta oma lihtsusega nii, et rahvast tulvil Estonia kontserdisaalis viibides võis igaüks end tunda, nagu kuuluks ta mitte ainult kuulajaskonda, vaid muusikute ja publiku ühisesse perekonda.

Kate McGarry & trio 3. detsembril kell 19.00 Estonia kontserdisaalis

Koosseis:
Kate McGarry – vokaal
Keith Ganz – kitarr
Johannes Weidenmeuller – bass
Dan Rieser – trummid