Jõulujazz:Sal-Saller tõi jazzi oma fännidele lähemale

01. detsember 2005

Hendrik Sal-Salleri ja Estonian Dream Bigbandi ühiskontserti kuulama tulnud Salleri austajad avastasid, et nende iidoli laulud kõlavad põnevalt ka jazzilikus võtmes.

Hendrik Sal-Salleri ja Estonian Dream Bigbandi koostööprojekt Rock Cafes tõi 24. novembril kohale umbes tuhandepealise kuulajaskonna, kes seekord tulid vaatama eksperimenti, kuidas ühendatakse kaks erinevat muusikastiili, jazz ja popp.

Rock Cafes uuris publiku arvamust Mari Hiiemäe Jazzkaare veebitoimetusest.

Kontserdieelses meeleolus oli märgata uudishimu ja ootust. Publikus andsid tooni eelkõige Sal-Salleri muusikat austavad tütarlapsed, kes suuresti ka kontserdiga rahule jäid. Kontserdile anti hiljem kõhklematult hinnang „suurepärane”, oskamata meeldimise põhjuseid põhjalikumalt analüüsida. Kaasatulnud noormehed ning vanema generatsiooni esindajad valisid ettevaatlikult sõnu ning jäid kommenteerimisel napisõnaliseks, nimetades kontserti eelkõige huvitavaks eksperimendiks.

Valdav osa publikust jäi vanusepiiride 20-25 vahele, kuid arvestades asjaolu, et alla 18-aastaseid Rock Cafesse ei lubata, siis polnud noorematel eriti võimalustki kontserdile pääseda. Üldine meelestatus oli tolerantne. Publik hindas muusikuid eksperimenteerijatena ning kokkuvõttes anti eksperimendile positiivne hinnang.

Kavas olid eelkõige Sal-Salleri hittlood, mis Raul Söödi poolt EDBB saatele kohandatuna kõlasid harilikust hoopis erinevalt. Pärast avalugu mainis Sal-Saller küll, et „pabistamisest on käed higised ja mokk töllakil”, kuid kogenud esinejana on ta end siiski nii sisse laulnud, et probleeme ei tekkinud.

Vaheblokid EDBBlt moodustasid tillukesi tervikuid palade sees, andes esinemisele arvestatava jazziliku värvingu. Väike rütminihe harjumuspärase Sal-Salleri stiiliga võrreldes tuli muusikale ainult kasuks, stiilide rikastamine andis mõnusalt mitmekülgse tulemuse.

Räägib publik:
Malle (28), raamatupidaja:”Väga vahva! Tulin mõlema pärast, olen kumbagi eraldi esinemas kuulnud, nii Sal-Sallerit kui ka EDBB-d. Koostöö on vahvasti välja kukkunud. Loominguline ja lõbus muusika.”

Merike, (u 30):”Meeldis väga, meeldis nende koostöö, nii Sal-Saller kui ka EDBB. Kuulama tulin Salleri pärast, lootusi ei petnud.”

Leenu (23), jurist:”Väga hästi meeldis. Olin seda plaati juba enne ka kuulanud, mu ema kuskilt tõi. Väga mõnus. Ma ei ole Sal-Salleri kontserdil varem käinud, olin ainult raadiost kuulnud seda muusikat. Esinemine oli selline teistsugune lahendus Sal-Salleri muusikale. Ma kodus ei kuula jazzi üldse. Kuulan üleüldse hoopis teistsugust muusikat ja käin teistsugustel pidudel.
Kuna meil kodus oli see plaat ja me kuulasime seda, siis tekkis huvi, et vaataks nad elusast peast üle. Neljapäeva õhtul peale tööd oli see kontsert lõõgastav, nauditav, lihtsalt hea ajaviide. Sai mõnusa emotsiooni.”

Andres (42), tegevusalaks sümfooniline muusika:”Meeldis väga, sest mulle väga meeldib EDBB. Nende koostöö sujus suurepäraselt. Ma olen alati nautinud seda, mida teeb Jazzkaar üldse, mida teeb Anne Erm. Seda, kui häid esinejaid ta suudab Jazzkaare jaoks leida. Olen sage külaline. Seekord tahtsin kuulda Sal-Salleri ja EDBB koostööd. Kui keegi tahab teada, mis mulje see muusika jätab, siis soovitan plaat osta.”

Meelis (21), ajateenija:”Väga tore oli, värskendav, elev ja positiivne. Kuulama tulin Sal-Salleri pärast. Õigemini ega mul eriti valikut polnudki, väeosast anti ühele grupile lihtsalt võimalus kuulama tulla. Jäin väga rahule. Minu jaoks oli see oodatust parem.”

Nele (27), jurist:”Meeldis väga! (vahehüüe kaaslasele:”Osta mulle, palun, üks plaat niikaua!”) Need arranzheeringud vanadest lauludest uues kuues mulle väga meeldisid. See läks sinnasamasse kanti, nagu kunagine Riho Sibula projekt koos bigbändiga, mis mulle väga meeldis. See oli erinev võrreldes tavalisega, kvaliteetsem.”

Maarja-Liisa (21), tudeng:”Ma arvan, et tegelikult oli see väga hea jazziüritus. Olen tegelikult Smilersi fänn, tahtsin kuulda, kuidas neil see koos bigbändiga välja tuleb. Õnnestus küll. Sal-Saller eraldi ja koos bigbändiga, need on kaks erinevat üritust tegelikult. Kuulamine sõltub meeleolust. Praegu ma olin ennast ette valmistanud just sellise muusika kuulamiseks, sain oma emotsioonid kätte. Sain selle, mis ma lootsin saada. Meeldiv oli.”

Heleri (18), õpilane:”Suurepärane. Väga professionaalne mulje jäi. Kaasahaarav ja üleüldse väga hea. Tantsida sain ka.”

Mart (22), tööinimene:”Ma ei tea, ma ei kuula muidu jazzmuusikat. Sal-Salleri pärast ma ka ei tulnud, tulin tüdruku pärast, kes tuli Sal-Salleri pärast. Selline perekondlik üritus. Ma ei kuula jazzi, sellega on kõik öeldud. Salleri lood olid normaalsed, selles mõttes oli see hea üritus, et rahvale jazzmuusikat lähedasemaks teha.”

Kalev (48), direktor:”Suurepärane, olen ennegi kuulnud. Jäin rahule, kuigi see pole kuigi originaalne. Sibula Riks tegi varem täpselt sama asja. Igatahes on Sal-Saller täiesti usutav, pealegi ka andekas laululooja.”

Ahto (u 25), pigem rockisõber:”Mina ei ole üldse rääkija mees. Ma ei oska midagi öelda, aga täitsa lahe oli. Omapärane, jazzilik, stiilne. Rock Cafe olustik tegi selle stiilseks.”

Toomas (46), ehitusinsener:”Oma lood olid head ja huvitavad, teised olid nagu ikka. Tulin koostööd kuulama, jäin rahule. Kuskil saalis ei oleks seda nii hea kuulata ei olnud, Rock Cafesse sobis see hästi.”