Juu Jääb 10. festival pani pühapäeval punkti

29. juuni 2006

29. juunist 2. juulini toimus 10. korda Rahvusvaheline Muhu Tulevikumuusika Festival Juu Jääb. Peaesineja oli ansambel Koop Rootsist. Loe reportaazhe kohapealt.

10. Juu Jääbi festivalipäevik. Kohapealt vahendab Eliis Vennik.

Juu Jääb 29. juunil.

30. juuni, Electric Barbarians, Kain, DJ Grazzhoppa jt.

30. juuni, KOOP .

Intervjuu Oscar Simonssoniga ansamblist Koop.

1. juuli kokkuvõte

***

Juuni viimasel nädalavahetusel toimub Muhus ja Ruhnus festival Juu Jääb, mis on kümne aastaga edendanud end Eesti muusikasuve tippürituste sekka. See ühendab eheda ajatu saareküla olustiku laia muusikaspektriga klassikast jazzini ehk tänavu esinduslikust Tallinna Kammerorkestrist ja Eri Klasist klubijazzi kuuma bändi Koopini.

Festivali hing on põline muhukas saksofonist Villu Veski, kes on viimastel aastatel mänginud end kuulaja hinge „Põhjala saarte häälte”, „Tango Nuevo”, iLife tuuri ja Primitive Music Society projektidega. Tiheda rahvusvahelise muusikuelu kõrvalt on Veskil jagunud indu tasa ja targu luua Juu Jääbist sündmus, kuhu heal meelel tulevad muusikud üle maailma. Ka muidu mugava kontserdisaaliga harjunud publik ei pea paljuks nädalavahetuseks end karjamaale telklaagrisse seada, et Nautse Mihkli taluõuel varaste hommikutundideni improvisatsioonidele-rütmidele kaasa elada.

Peagi algav Juu Jääb on juubelifestivalina tihedam ja varasemast mitmekesisem. Esmakordselt jõuavad kontserdid Ruhnu saarele. Muusikuid oodatakse Fääri saartelt, Itaaliast, USAst, Rootsist, Austraaliast, Inglismaalt, Argentiinast, Hollandist, Soomest ja Lätist. Nautse Mihkli õunapuuaias on jämmideks avatud uus Juujazz Club, mille peremees on itaalia päritolu kitarrist Frederico Casagrande, õppejõud kuulsast Bostoni Berklee muusikakolledzhist. Tähelepanuväärne on Tallinna Kammerorkestri kontsert Muhu Katariina kirikus, kuna viimati esines kollektiiv Muhus pea 25 aastat tagasi.

Villu Veski räägib innustunult 1. juuli õhtust, mis on plaanitud festivali 10. sünnipäeva pidustusteks. „See pole sünnipäev üksnes korraldajatele, vaid kõik kohalolijad saavad seda tunda. Kindlasti tuleb tort, nagu ikka sünnipäevale kohane.

Muusikaliselt on nii esinejaile endile kui ehk ka kuulajale kõige erilisem 10. juubeli all-stars bänd, kus teevad kaasa muusikud väga erinevatest riikidest. Iga mängija toob kavasse midagi oma maalt ja kultuurist, iseenda muusikast,” kirjeldab Veski. Tähtede ansamblis löövad kaasa Pipi Piazzolla Argentiinast, Federico Casagrande Itaaliast, Johan Setterlind Rootsist, Raimonds Mactas Lätist ja meilt Villu Veski, Tiit Kalluste ning Taavo Remmel. Igal muusikul on palutud oma kodukohast kaasa võtta ka kindla teemaga postkaart, mis koondatakse näituseks.

1. juuli õhtut alustab Fääri ansambel Yggdrasil, kes esineb meil oma 25. sünnipäevatuuri raames. Nii mõnigi välisartist põikab Muhusse suurema tuuri käigus. Austraalia tuntumate maailmamuusika gruppide sekka kuuluval Rivertribe´il on ees Euroopa ja Kanada kontsertreis, rootslaste hüpnootiline tantsujazzi bänd Koop põikab meile enne esinemist Roskildel. Drum´n´bassi ning jazzimprovisatsioone miksiv Electric Barbarians koos USA räpipioneeri Kaini ja dj Grazzhoppaga saabub Muhusse Ljubljanast ja järgmine peatus on juba Roskilde.

Lähem info:

10. Rahvusvaheline Muhu Tulevikumuusika Festival Juu Jääb
29. juuni-2. juuli Muhus ja Ruhnus
Juu Jääb veebis
Praamide sõidugraafikud

Vahendatud Äripäeva nädalalõpulisast Puhkepäev, ilmunud 22. juunil