Juu jääb: A Bossa Eletrica tekitas sõltuvuse

05. juuli 2005

Tulevikumuusika festivali teine päev köitis ühte erinevad kontserdipaigad ja muusikastiilid Eesti klassikalisest koorimuusikast tantsuliste bossavõngeteni.

Juu Jääb esimene päev sai otsa varajastel hommikutundidel, kui festivalipaik vaid mõneks tunniks vaikuses uueks päevaks valmistus. Suveniirikaupmees oli oma värvilise kollektsiooni kile alla matnud ja ise sinna kõrvale kollasele võrkvoodile heitnud. Lõkkease telkimisplatsil suitses uhkes üksinduses ja festivalikülastajad said mõned tunnid kinnistes telkides uut päev oodata, meenutab Rivo Randver.

Teine päev pealkirjaga „Tornikell minu külas” sai uue hoo sisse keskpäeva paiku, kui kavaväliselt astus lavale eelmisel õhtul publikut hullutanud Cosmoskva. Seekord küll teistmoodi kui tavaliselt – ansamblil tuli toime tulla ilma lauljatari Liisu Otsata. Seetõttu kutsuti lavale festivalil teada-tuntud aktivist, Sofia Rubina ja MC Busta. Keskpäevase kontserdi lõppedes juhatati huvilised rehetuppa, sest just seal näidatakse festivalil väärtfilme.

Ametlikult algas teine päev Nautse Mihkli talust mõne kilomeetri kaugusel Katariina kirikus, kus esines Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel. Kava oli koostatud just festivali jaoks, sisaldades meie läbi aegade olulisemate koorile kirjutanud heliloojate loomingut. Kaunilt ja helgelt kõlas Cyrillus Kreegi vaimulike rahvalaulude põimik ning Veljo Tormise teos “Tornikell minu külas”. Tipptasemel ja hingestatult esitatud muusika kompenseeris ka pisukese segaduse, mille tekitas etteteatamata vaheaeg pärast esimest kooriteost. Õnneks jõudis Villu Veski koos abilistega kirikust väljuvat rahvast informeerida, et kontsert jätkub.

Koorikontserdi lõppedes suunduti taas Nautse külla, et Mihkli taluõuel vastu võtta Viljandi Kultuuriakadeemia tudengitest koosnev ansambel Jazz Do It ning Rootsi grupp A Bossa Eletrica.

Sarnaselt Comoskvale on Jazz Do It festivalil juba mitmendat aastat ning kuulajad kogunesid vabaõhulava ette juba teadmises, mida oodata. Jazz Do It on huvitav nähtus juba seetõttu, et ansambel koosneb nii pop-jazzmuusikat õppivatest tudengitest kui ka rahvamuusikaga tegelevatest noortest. Need kaks stiili on ka märksõnaks, iseloomustamaks ansambli muusikat. Bändi solistid Sofia Rubina ja Silver Sepp kütsid avatud ja reipa olekuga publiku tantsule.

A Bossa Eletrica on Eestis juba teist korda. Esmakordselt astuti üles Jõulujazzi raames Rock Cafes, kus ansambel võeti väga hästi vastu. Juu Jääbil on rootslased ja Põhja-Aafrikast pärit lauljatar Miriam Aida küll esimest korda, kuid arvata on, et mitte viimast. Mihkli vabaõhulavalt ei tahetud ansamblit kuidagi ära lasta ning nõuti valjuhäälselt ikka ja jälle lisalugusid.

Pärast möllu koos A Bossa Eletricaga jäid õhtut jätkama DJ-setid. Plaate keerutasid DJ Hannes Kalamäe ja esimesest ööst külastajatele meelde jäänud meelde jäänud DJ Erkin Antov. Nii jätkati varajaste hommikutundideni ja visamad pidutsejad said telkidel lukud sulgeda alles tõusva päikese paistel.