Juu Jääb: Electric Barbarians tegi kihilise muusikarännaku

02. juuli 2006

30. juunil toimunud Electric Barbarians´i ja Kaini kontsert pakkus kihilist mõtlemapanevat muusikalist sõnumit, mida serveeriti rütmikalt klubilikus õhkkonnas.

Drum´n´bass ja jazz ehk teisisõnu trummid, bass ja trompet on elektriliste barbarite ehk koosluse Electric Barbarians peamised koostisosad. Kokku segatuna saame ühe väga tänapäevase noortepärase muusikaprojekti, mille rütmisektsioon võtab õõnsaks ja trompet viib mõtte unistustesse uitama. Kui katsuda ette kujutada veel poeedi ja räppari Kaini komplemente, mis muusikasse sisulisust ja mõttesügavust tõid, kujuneb etteastest üks mõtlemapanev muusikalis-kirjanduslik rännak.

30. juuni kontserti vahendab Eliis Vennik.

Mustanahaline algupärase räpi loojaks nimetatud Kain kaldub oma etteastetes siiski romantilis-eksperimenteeriva luule retsiteerimise kui et puhtalt rütmistatud räpi poole. Kuulajale ei saanudki selgeks, kas Kain improviseeris kogu ettekantud teksti laval või oli tegu tüüpkavaga, sisaldades vaid vähesel määral vahetust. Mõistus ja süda tahtsid igal juhul loota esimest, sest kohati lausa agressiivsuse poole liikuvad tekstid tundusid justkui otse publikule suunatud. Seda enam, et Kain võttis endale vabaduse lavalt lahkuda ja musitseerida otse publiku vahel liikudes.

Omamoodi kommunikatsioon tekkis eksootilise välimusega Harlemi mustanahalisel muusikul ka fotograafide ja videomeestega, kellele ta otse objektiivi alla ronis, et need ikka paremaid pilte saaks. Tekstid sisaldasid endas nii suurel hulgal filosoofilist hingepaitavat romantikat kui ka poliitilist kriitikat, andes aimu Kaini vägagi omapärasest maailmanägemusest. Kuigi ajaliselt oli poeet laval vaid umbes neljandiku kontserdist, oli see ehk just see piir, mis vältis asja labaseks muutumist ja lisas stiilipuhast maitsekust ning jättis ka Electric Barbarians´idele piisavalt võimalust oma muusika nähtavaks ja kuuldavaks teha.

Omajagu suurepärasust lisasid esinemisele ka aastaid tagasi plaadikeerutamise Euroopa meistrivõistlused võitnud DJ Grazzhoppa fantaasiarikkad miksimised, mis muusika klubilikuks muutsid. Laval jäi mees visuaalselt peaaegu märkamatuks, aga muusikakeeles võis tema panust seda paremini tunnetada.

Bänd esines Juu Jääbil vahetult enne ülimenuka KOOPi etteastet, mistõttu jättis osa ootusärevuses vaevlevast publikust natukene ükskõikseks, ent üldmulje jäi siiski positiivne, sest ei ole raske ette kujutada, mismoodi igas muus olukorras oleks tegu olnud täiesti rabavalt mõnusa kontserdiga.

Tegu oli muusikaga, mis kõlas just nii, nagu see võiks ühtviisi hea olla nii laval kui ka plaadilt, taustaks või süvenenud kuulamiseks.