Juu jääb: esimese õhtu naelaks sai ootamatu jämm

05. juuli 2005

30. juunist 3. juulini toimunud 9. tulevkumuusika festival Juu jääb paistis silma põnevalt mitmekesise muusikavaliku poolest. Muhus viibis Rivo Randver Jazzkaare veebitoimetusest.

30. juunil algas Muhu Tulevikumuusika festival “Juu jääb”, mille kunstiline juht on Villu Veski. Tänavu 9. aastaseks saanud muusikafestival hõlmas neli päeva, iga päev omanäoline ning elamusterohke, vahendab Rivo Randver. Festival toimus Muhu saarel ja muusikaürituse keskpunkt asus Nautse külas, Mihkli talus, kuid kontserte toimus ka Muhu Katariina kirikus ja Pädaste mõisas.

Mihkli talu õlgatustega hoonete vahele ehitatud vabaõhulaval oli nelja päeva jooksul võimalik kuulata moodsat ja kaasaegset muusikat. Enamus festivalikülastajatest seadsid end mõneks päevaks sisse festivali telkimisplatsil. Kohapeal on võimalik lisaks muusika kuulamisele ka rehetoas väärtfilme vaadata või siis lihtsalt ilusat Muhumaa loodust nautida. Festivali pealava lähistele oli end sisse seadnud ka suveniirikaupmees, kelle kireva leti viirukilõhn täitis terve Mihkli taluõue.

“Juu Jääbi” esimene päev oli suunatud rütmidele, kandes nimetust “Island Beat”. Esinejates astusid üles Saaremaa noortest koosnev ansambel Cosmoskva, rütmiprojekt Drum Prana ja DJ K-Fear Venemaalt.

Juba mitmendat aastat algas festival just Cosmoskva esinemisega. Saaremaa noored mängivad tantsulist ja kaasakiskuvat muusikat ning tantsuplatski täitus üsna kiiresti. Etteruttavalt olgu öeldud, et Cosmoskva esines veel ka teisel päeva lõunapaiku, mil eelmisest päevast väsinud muusikahuvilised just virguma hakkasid.

Drum Prana koosseisus Brian Melvin (löökriistad), Tanel Ruben (löökriistad), Raun Juurikas (klahvpillid) ja DJ P. Julm võtsid laval kohad sisse juba hämaras. Mihkli taluõu oli saavutamas õiget festivalimeeleolu. Nii mõnelegi üllatusena esines Drum Prana koos Zahira eksootiliste tantsutüdrukutega, mis tegi kontserdist veelgi nauditavama elamuse.

Venemaa tunnustatud DJ K-Fear võeti Muhu saarel vastu väga hästi. Venemaa DJ mängis energilist, jazzirohket muusikat, suunates üsna selgelt kuulajad tantsuplatsile. Kindlasti ei ole DJ K-Fear`i muusikavalik kodus üksi kuulamiseks, pigem just tantsupõrandal nautimiseks.

Festivalile väga oodatud MC Zoro Lõuna–Aafikast pidi tervislikel põhjustel oma etteaste ära jätma – kuidas sa kipsis jalaga ikka teisi sütitad. Kuid tühja koha täitmine ei olnud probleemiks. Ootamatult astus DJ K-Feari kõrval lavale festivali isa ja juht Villu Veski, võttes endaga ühes ka noore lauljatar Sofia Rubina.

Esimese õhtune jämm oli alanud. Villu Veski saksofonisoolod kergitasid ka juba telkidesse pugenud juujääbiliste kõrva ning kutsusid lava ette tagasi ka kõige väsinumad. Villu ja Sofia dialoogid täitsid lavaesise taas kuulajatega. Veski Ja Rubina etteaste lõppedes jäi plaate keerutama vel DJ K-Fear.

Ametlikult lõppes esimene päev paar tundi pärast keskööd, kuid rehetos jätkas plaadikeerutamist noor DJ Erkin Antov, seda kuni varajaste hommikutundideni välja, kuni tehnika väsis ja unised näod telkidesse pugesid.

Festivali esimene päev, “Saare rütmide” päev oli täis energiat ja moodsat muusikat.