Juubelihõnguline RainbowJazz 2007

01. oktoober 2007

12. -14. oktoobrini toimuva 5. RainbowJazzi peaesinejaks on suurepärane USA vokaalgrupp The Four Freshmen.

Rahvusvaheline džässifestival RainbowJazz toimub ülikoolilinnas Tartus 12.-14. oktoobril viiendat korda. Nende aastate jooksul on festivali peakorraldajal, Vanemuise kontserdimajal, olnud au võõrustada ka selliseid džässi suurkujusid nagu Freddy Cole, Monty Alexander, Dr. Lonnie Smith, Severy Pyysalo jt.

Ülevaate peatselt toimuvast festivalist vahendab Merle Kollom, RainbowJazzi produtsent.

Tänavune juubelifestival rõõmustab hea muusika sõpru ereda programmiga – külalisi on Hollandist, Prantsusmaalt, Jamaikalt, Soomest, Rootsist, Venemaalt, Ameerikast ja muidugi ka Eestist.

Festivali avab 12. oktoobril kell 19 Vanemuise Kontserdimajas Frits Landesbergeni kvartett. Landesbergen on kõrgelt tunnustatud Hollandi löökpillimängija ning kannab oma maa parima džäss-vibrafonisti tiitlit.
Samal kontserdil saab nautida ka Hedvig Hansoni ja Andre Maakeri musitseerimist. Improvisatsioonilist seiklust pakub keevaline prantsuse pianist Andy Emler koos oma trioga. Festivali avapäev lõppeb tõelise sensatsiooniga – lavale astub ameerika vokaaltrio The Three Ladies of Blues koos saateansambliga. Leedide laulumaneer on samasugune nagu ka väljanägemine, võimas ja svingiv.

13. oktoobril saab lisaks külalismuusikutele kuulata andekaid eesti noori interpreete: kontserdiõhtu avab Otsakooli Bigband koos tunnustatud vokaalsolistidega., üles astub Mare Väljataga Kvintett. Esineb ka RainbowJazz 2006 noortekonkursi laureaat – parima ansambli preemia võitnud Kristjan Mazurtchak Band, sekord uues koosseisus nimega Arktikum.

Esmakordselt esitleb RainbowJazz ka tantsuetendust – soome, jamaika ja ameerika tantsijate koostöös sündinudkava kannab pealkirja “Episoodid”. Koreograafiks on Russell Adamson, kes on varem toonud Estonias lavale ülimenukad džässballetid.
Õhtule paneb punkti Venemaa üks juhtivamaid smooth jazzi viljelevaid ansambleid Trance Atlantic. Tunnustatud pianisti Sergey Chipenko juhendamisel tegutseva ansambli originaalsed kompositsioonid hõlmavad ka fusioni, jazz-rocki ja nüüdismuusikat.

Festivali viimane päev, 14. oktoober, esitleb väga ereda ja kõrgetasemelise rootsi rahvusliku džässi liini esindavat ansamblit – Trio X-i. Rootslaste trio kohta öeldakse: „Oodake ootamatut!”. Trios on kaastegevad Eesti džässi juhtfiguur ning RainbowJazz festivali ja noortekonkursi algataja ning kunstiline juht Lembit Saarsalu, aga ka mitmetel konkurssidel preemiaid pälvinud noore generatsoiooni ere vokalist Kadri Voorand.

Ja nagu on traditsiooniks saanud, paneb festivalile väärika punkti peaesineja, kelleks on Ameerika parimaks vokaalgrupiks valitud The Four Freshmen. Ansambli laulumaneerist on kujunenud tunnustatud vokaalharmoonia kaubamärk terves maailmas. Nende suureks eripäraks on lisaks kõrgetasemelisele vokaaltehnikale ka meisterlik instrumentide valdamine.

The Four Freshmeni algne koosseis alustas tegevust 1948. aastal. Ligi 60aastase tegutsemisaja jooksul on välja antud 45 albumit, 70 singlit ning võidetud 6 Grammy auhinda. The Four Freshmeni esinemist saab kuulata lisaks Tartule veel 11. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 12. oktoobril Jõhvi kontserdimajas ja 13. oktoobril Pärnu kontserdimajas.