Kadri Voorand – Eesti tõusev džässitäht

19. juuli 2007

Kadri Voorand mõjub, vaatamata oma noorele eale, küpse ja kogenud lauljana, kes lugusid esitades ei muretse tehniliste pisiasjade pärast, vaid elab iga rakuga uuesti läbi kogu loodavat muusikat ja teeb seda väga veenvalt, kirjutab Marge Lumisalu.

Ammende aia suvemuusika kontserdisarja raames andis 12. juulil Pärnus vaimustava kontserdi Eesti üks lootustandvamaid noori jazzlauljaid, mitmel konkursil preemiaid võitnud 20aastane Kadri Voorand.

Kontserdi toob teieni Marge Lumisalu.

Äärmiselt omapärase madala tämbriga lauljatar pakkus veidi üle tunni aja kestnud kontserdil kuulamiseks nii oma kirjutatud lugusid kui põnevaid töötlusi tuntud pop-, rock- ja jazz’ipaladest. Saateansambliks olid kursusekaaslased Eesti teatri- ja muusikaakadeemiast – Jürmo Eespere klahvpillidel ja Mihkel Mälgand kontrabassil – ning samas koolis õppejõuna töötav trummar Tanel Ruben.

Ligi sajapealise publiku ette astus Mare Väljataga juures laulmist õppiv Voorand Naissoo konkursil sel kevadel esikoha võitnud lauluga „Kuula tunnet”. Peale mitme oma loo kõlas ka tuntumaid laule, näiteks biitlite „Black Bird” ja džässistandard „Autumn leaves”. Samuti tuleb talle au anda julguse eest võtta arranžeerida ja esitada selliseid kultuspalu nagu „Stand By Me” või Queeni „We Will Rock You”. Viimane oli kohati suisa bepop’iks aetud ja loo pealkirigi muudetud teemakohasemaks – „We Will Jazz You”.

Kadri Voorand mõjub, vaatamata oma noorele eale, küpse ja kogenud lauljana, kes lugusid esitades ei muretse tehniliste pisiasjade (näiteks improvisatsiooniga harmoonias püsimise, lavalise väljanägemise) pärast, vaid elab iga rakuga uuesti läbi kogu loodavat muusikat ja teeb seda väga veenvalt. Tema visiitkaardiks on peale omapärase hääle julged ja keerukad improvisatsioonid. Igasse ettekantud laulu leidis lauljatar sobiva „mokaoti”, demonstreerides nii oma ülimat musikaalsust ja loomisvõimet.

Voorandi enda kirjutatud laulud on väga huvitava, et mitte öelda keerulise harmooniaga, vahelduvate taktimõõtude ja ülimalt nõudliku meloodiaga, tekitades kahtluse, et tõenäoliselt pole peale tema enda Eestis just eriti palju lauljaid, kes suudaksid ta lood perfektselt ette kanda.

Külmemaks tõmbunud ilma või liiga jatsise kontserdi tõttu lahkunud ligi poolest publikust hoolimata tänas allesjäänud kuulajaskond muusikuid kontserdi lõppedes marulise aplausiga, saades osa lisaloona ette kantud Voorandi uusimast laulust.

Meeldiva õhtu miinuspoolele tuleb kahjuks kanda „taustabänd” The Sun, kes esines samal ajal ranna kõlakojas, häirides aga Ammende kontserdi õhustikku. Samuti segasid muusikasse süvenemist valju mürina saatel aeg-ajalt möödasõitvad mootorrattad.